همایش ختم صحیح بخاری در زاهدان برگزار شد

همایش ختم صحیح بخاری در زاهدان برگزار شد

بیست‌وششمین همایش دانش‌آموختگی طلّا‌ب علوم دینی و حافظان قرآن دارالعلوم مكّی زاهدان كه به ختم صحیح بخاری معروف است، دیروز 5 اردیبهشت ماه مصادف با روز بعثت پیامبر –صلّی‌الله علیه و سلّم– در زاهدان برگزار شد.

بنابه گزارش اصلاح‌وب، دکتر سیداحمد هاشمی، معاون تربیتی جماعت دعوت و اصلاح و از علمای برجسته‌ی اهل سنّت حنوب، در این همایش با اشاره به برتری قرآن مجید بر سایر کتاب‌های آسمانی، به بیان برخی از ویژگی‌های قرآن و وظایف مسلمانان در قبال آن پرداخت.

وی در این همایش اظهار داشت: «به‌عنوان یک مسلمان افتخار می‌کنیم که دارای کتابی هستیم که در طول 23 سال بر حضرت محمّد‌ –صلّی‌الله علیه و سلّم–  نازل شد؛ کتابی که در دنیا بی‌نظیر است و بیشترین خواننده و حافظ را در جهان دارد.»

وی خاطرنشان کرد: «هیچ کتابی به اندازه‌ی قرآن کریم حافظ ندارد؛ فقط تعداد حافظان قرآن در مصر و پاکستان بیشتر از تمام حافظان انجیل در جهان است. قرآن کریم تنها کتابی است که بیشترین آمار تحقیق و پژوهش را به‌خود اختصاص داده است، به‌طوری‌که صدها تفسیر، مقاله و پایان‌نامه در مورد آن نوشته شده است.»

دکتر هاشمی در ادامه به تشریح ویژگی‌های قرآن مجید پرداخت و گفت: «قرآن مجید چهار ویژگی مهم دارد: 1ـ بیان و اجمال؛ هر بار که خوانده شود نکته‌ی جدیدی کشف می‌شود. 2ـ بر خلاف کتب فلاسفه و ادبا، با عقل و عاطفه صحبت می‌کند. 3ـ خطاب قرآن به عوام و خواص است؛ بی‌سواد و دانشمند هر کدام به‌اندازه‌ی توانایی و آگاهی خود می‌تواند از آیات قرآن بهره ببرد. 4ـ قرآن مجید از الفاظی کوتاه، امّا‌ دارای معانی وسیع و گسترده برخوردار است.»

وی در پایان سخنانش در بیان وظایف مسلمانان در قبال قرآن گفت: «ما مسلمانان در قبال این کتاب آسمانی وظایفی داریم که مهمترین آن‌ها عبارتند از: یادگیری، آموزش، تلاوت، استماع همراه با سکوت، تدبّر‌ در آیات قرآن، اظهار فروتنی و خشوع در مقابل آیات آن، عمل به دستورات قرآن و حفظ آن.»

 همایش دانش‌آموختگی طلّا‌ب علوم دینی و حافظان قرآن دارالعلوم مكّی زاهدان هرساله همزمان با بعثت پیامبر اکرم –صلّی‌الله علیه و سلّم– با حضور شخصیت‌های دینی و سیاسی اهل‌سنّت كشور و گاهی در خارج کشور برگزار می‌شود.

همایش ختم صحیح بخاری در زاهدان برگزار شد
بدون امتیاز