آخرین جلسه‌ی عمومی خواهران استان تهران در سال ۹۵ برگزار شد

آخرین جلسه‌ی عمومی خواهران استان تهران در سال ۹۵ برگزار شد

نشست پایانی بانوان استان تهران عصر جمعه 20 اسفند ماه سال جاری با حضور مسؤل معاونت بانوان مرکز با محوریت موضوع مدارا و دگرپذیری و تاثیر آن بر فضای خانواده برگزار شد. به گزارش خبرنگار صفحه زنان اصلاح‌وب؛ سخنران این نشست مسول معاونت بانوان مرکز( حمیرا حمیدی) بود که موضوع" دگر پذیری" و تاثیر آن بر فضای خانواده را برای حاضران بیان کرد.
وی ابتدا به تعریف دگرپذیری از لحاط لغوی و اصطلاحی پرداخت و گفت: دگر پذیری از لحاظ لغوی یعنی پذیرفتن غیر خود و در عربی به معنی تسامح و مدارا می‌باشد و در اصطلاح به معنی قبول کردن افرادی است که از لحاظ فکری، روحی، فرهنگی و عقیده و... با ما یکسان نیستند.
وی با اشاره به آیه‌ ۱۰۸ از سوره انعام و آیه 64 سوره آل عمران گفت: خداوند در همین زمینه در قرآن به موارد گوناگونی از مدارا و دگرپذیری و یافتن مشترکات و اشاره می‌کند، پس اگر نمی‌توانیم در همه‌ی زمینه‌ها، افراد را با خود هماهنگ کنیم. در موارد و اهداف مشترک با آن‌ها هماهنگ شویم.
وی همچنین با توجه به آیه ۱۹۹ سوره‌ی اعراف افزود که عفو و گذشت و روی گردانی از انسان‌های جاهل به نوعی دگرپذیری محسوب می‌شود.
مسول معاونت خواهران مرکز با تاکید بر نهادینه کردن اصل مدارا و محبت در خانواده افزود: این اصل در خانواده بسیار لازم است و ما به عنوان زن و همسر و مادر، باید سرچشمه‌ی زیبایی و آرامش باشیم. و این آرامش را به دیگر اعضای خانواده منتقل کنیم. تاثیر حضرت خدیجه در زندگی پیامبر به عنوان همسر، آن چنان برجسته و مهم بود که پیامبر، سال فوت ایشان را عام الحزن نامیدند و این، نشان‌دهنده‌ی شدت ناراحتی و اندوه پیامبر می‌باشد. نقش ما به عنوان زن در خانواده بسیار مهم است. از ویژگی‌های زنانه‌ی خود، برای انتقال آرامش به دیگر اعضای خانواده استفاده کنیم. زن به عنوان مادر و مربی هم، بسیار تاثیرگذاراست. امام شافعی و سید قطب در خاطرات خود از مادر، به عنوان عامل موفقیتشان یاد می‌کنند. در برخورد با فرزندانمان همواره اصل مدارا و دگرپذیری را رعایت کنیم تا کانون خانواده منبع آرامش گردد. باید در بین اعضای خانواده، نقاط مشترک را دریابیم و از آن‌ها برای آرامش خانواده استفاده کنیم و از موارد اختلافی هم برای پیشرفت اعضای خانواده استفاده کنیم و زمینه‌ی درگیری و جدال را فراهم نکنیم. مواظب باشیم که تفاوت‌ها را سبب اختلاف نسازیم. همان گونه که پیامبر ما رحمتی بود برای جهانیان، ما هم در هر جمعی که هستیم، منبع رحمت باشیم. پیامبر ما می‌فرماید: به موجوادت روی زمین رحم کنید تا خداوند هم، به شما رحم کند.
خانم حمیدی در ادامه نمونه‌هایی از مدارا و دگرپذیری در زندگی پیامبر ذکر کرد و گفت:
باید در تعامل با دیگران، با صبر و تحمل رفتار کنیم. بایستی ظرفیت خود را تغییر دهیم، نه این که دیگران را تغییر دهیم. این مورد به خصوص، در روابط زوجین بسیار مهم است. اگر در قدم اول خود را تغییر دهیم، نتیجه و تاثیرش را بر طرف مقابل می‌بینیم.
 وی در پایان سخنان خود، یادآور شد که در آستانه‌ی سال نو، خانه تکانی درونی را هم زمان با خانه تکانی ببرونی انجام دهیم. در روابطمان و افکارمان تجدید نظر کنیم و برای همه‌ی افراد طلب خیر کنیم.
در ادامه‌ی برنامه خانم شاکری مسول معاونت بانوان استان تهران از خواهرانی که در طول سال گذشته در اجرای نشست‌های عمومی خواهران همکاری کرده‌اند، با اهدای هدایایی تقدیر کردند. سپس به مناسبت مسافرت‌های نوروزی، نکته‌هایی را به شرح زیر یادآور شد:
- ما در هر مقام و جایگاهی که هستیم، نباید امر دعوت را فراموش کنیم.
"- در خریدهای سال جدید اسراف نکنیم.
- برای ما مسلمانان، نو شدن سال، عید محسوب نمی‌شود. سال نو را به هم دیگر تبریک بگوییم، نه عید را
-  در مسافرت‌هایمان، صله‌ی رحم را به جا بیاوریم. کدورت‌ها را از دل بزداییم. دید و بازدیدهایمان رنگ و بوی خدایی به خود بگیرد، همچنین دیدارهایمان مختص اقوام نزدیک نباشد. به دیدار ایتام و خانواده‌های بی سرپرست، مریض و افراد کهنسال فامیل برویم.
- شب نشینی‌هایمان طولانی نشود که منجر به قضا شدن نماز صبحمان بشود.
- در مسافرت دعا کنیم. چون دعای مسافر، زودتر مستجاب می‌شود.
در این نشست یکی از برادران مسئول صندوق حامی، در مورد نحوه‌ی تشکیل این صندوق توضیحاتی را ارائه کرد.
 وی با بیان این که عضو شدن در چنین صندوق‌های مردمی و قرض الحسنه، علاوه برنفع مادی و دادن وام، برای افراد حسنه و ذخیره‌ی آخرت محسوب می‌شود. چون با دادن این وام‌ها، گره از کار بسیاری از افراد و خانواده‌ها باز شده است. وی با تشویق خواهران برای سرمایه گذاری در صندوق، افزود: در دنیای امروز که مسائل اقتصادی بسیار مهم و تاثیرگذار هستند، این چنین پس اندازهایی، لازم و ضروری می‌باشند.
در پایان، جلسه با پذیرایی و اجرای کلیپی به پایان رسید .

آخرین جلسه‌ی عمومی خواهران استان تهران در سال ۹۵ برگزار شد
آخرین جلسه‌ی عمومی خواهران استان تهران در سال ۹۵ برگزار شد