مراسم تجلیل از دکتر مصطفی خرّم‌دل در مهاباد برگزار شد

مراسم تجلیل از دکتر مصطفی خرّم‌دل در مهاباد برگزار شد

مراسم تجلیل از دکتر مصطفی خرّم‌‌دل، مفسّر‌ قرآن اهل سنت‌ و صاحب تفسیر نور، روز شنبه ٢١ اسفندماه جاری، در مسجد کوی دانش مهاباد برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطّلاع‌‌‌رسانی اصلاح، در این مراسم دکتر مصطفی خرم‌دل، به دوران تحصیلش در دانشگاه اشاره کرد و گفت: «در سال ١٣٤١هـ.ش. راهی دانشگاه شدم و بعدها به عنوان آموزگار روزمزد بکار گرفته شدم.»

وی در ادامه با خواندن این شعر کوردی «کوردیکی مسلمانم، سه ربازیکی قورئانم، بو به‌رزی په‌یامی خوا، خه‌لاته مال و گیانم» از شیفتگان قرآن خواست برای فراگیری و آموزش این کلام وحی تلاش بیشتر نموده و از بذل هر نفس و نفیسی مضایقه ننمایند. وی در توصیه‌ای به حضّار‌ گفت: «مواظب خودمان باشیم مبادا به داشته‌هایمان مغرور شویم. بیایید کاری کنیم که خوش‌ترین لحظات زندگیمان آن لحظاتی باشد که به لقای پروردگارمان می‌شتابیم و دار فانی را وداع می‌گوییم.»

دکتر شهباز محسنی استاد دانشگاه آزاد اسلامی شهرستان مهاباد و یکی از همکاران استاد در این مراسم گفت: «جناب آقای دکتر خرّم‌دل بی‌نیاز است از هرگونه‌ تعریف و‌ تمجید؛ «مادح خورشید مداح‌ خود است.»

وی به توانایی توأم‌ با دانایی دکتر خرم‌دل اشاره کرد و افزود: «ایشان مصداق بارز و عینی این بیت «توانا بود هر که دانا بود - زدانش دل پیر برنا بود» جناب خرّم‌دل است؛ زیرا او جوان و پرتوان است.»

وی به نقل از حجت‌الاسلام محمدعلی کوشا در همایش تجلیل از استاد خرّم‌دل که ٢٠ آبان‌ماه سال جاری در سنندج برگزار شده بود، در مقایسه‌ی تفسیر نور با ١٨٦ تفسیر و ترجمه‌ی اخیر، گفت: «ترجمه قرآن آقای خرم‌دل از بقیه ترجمه‌ها به مراتب بهتر می‌باشد. این ترجمه که با سبک تفسیری نگاشته شده است، در کتابخانه‌ی بیشتر علمای دین منطقه و ایران موجود می‌باشد.»

ماموستا سعید اشکوتی امام جماعت مسجد حاج احمد لشکری مهاباد، ضمن بیان خاطراتی از دکتر، به وقت‌شناسی، تواضع، تلاش فراوان و سبقت ایمانی در نماز و سایر عبادات استاد اشاره نمود.

ماموستا عبدالله رشی‌مقدم، امام جماعت مسجد حضرت ابراهیم خلیل‌الله و میزبان جلسه گفت: «جناب آقای دکتر خرّم‌دل دارای شخصیتی است فراتر از یک شهر و یک منطقه و باید اعتراف نمود که ایشان در سایه‌ی زحمات و مجاهدت‌هایشان به یک شخصیت نامی کشوری مبدل شده است.

این مراسم بعد از نماز عصر روز شنبه با تلاوت آیاتی از قرآن کریم توسط محمد ارجمندی، مسئول کانون‌های فرهنگی و هنری شهرستان مهاباد و با مجری‌گری امیر حسین‌زاده و سروده‌های ماموستا شفیع شافعی امام جمعه روستای کوسه کهریزه مهاباد برگزار گردید.

حجت الاسلام اباذر بیگی، مسئول کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد آذربایجان غربی، لوح تقدیر دکتر مصطفی خرّم‌دل را تقدیم استاد نمود.

دکتر مصطفی خرّم‌دل تفسیر قرآن را به سه زبان فارسی (نور)، عربی (المقططف) و کردی (شنه‌ی ره‌حمه‌ت) نوشته است. وی هم‌چنین تفسیر فی ظلال القرآن (سید قطب) و الله ( سعید حوی) و... را به فارسی ترجمه کرده و کتاب‌هایی چون گنجینه صرف و نحو ، دستور زبان کردی و فارسی و... را نوشته است.

 

 

مراسم تجلیل از دکتر مصطفی خرّم‌دل در مهاباد برگزار شد
مراسم تجلیل از دکتر مصطفی خرّم‌دل در مهاباد برگزار شد
مراسم تجلیل از دکتر مصطفی خرّم‌دل در مهاباد برگزار شد
مراسم تجلیل از دکتر مصطفی خرّم‌دل در مهاباد برگزار شد
بدون امتیاز

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
عبدالله (مهمان)
1395/12/24

خداوند بر عمر و علم و ایمان ایشان برکت دهاد