حسنی مبارک تبرئه شد

حسنی مبارک تبرئه شد

دادگاه عالی مصر، امروز پنجشنبه ١٢ اسفندماه، حسنی مبارک رئیس جمهور پیشین این کشور را که متهم به قتل بیش از ۸۰۰ نفر از معترضان در سال ٢٠١١ بود، تبرئه کرد. 

به گزارش اصلاح‌وب، دادگاه تجدید نظر مصر رأی خود را در ارتباط با اتهامات حسنی مبارک صادر کرد؛ بر اساس رأی این دادگاه، وی از اتهام همدستی در قتل معترضان تبرئه شد. 

گفتنی است که حکم دادگاه عالی مصر، حکمی قطعی است.

در پی ناآرامی‌های سیاسی در سال ۲۰۱۱ که منجر به سقوط دولت مبارک در مصر شد، وی در سال ۲۰۱۲ در جریان محاکمه از سوی دادگاه جنایی قاهره، به اتهام کشتار بیش از ۸۰۰ نفر از معترضان به حبس ابد محکوم شده بود. گفته شده بود که مبارک در جریان ناآرامی‌های سال ۲۰۱۱، اقدام به سرکوب اعتراضات سیاسی کرده و از این رو مسئول کشته شدن صدها تن از معترضان است. 

اتهامات حسنی مبارک و همراهانش در پرونده‌ای قطور با بیش از ۵۰ هزار صفحه به رشته تحریر درآمده بود که مهمترین آنها را می‌توان در جنایت قتل عمد، کشتار تظاهرات‌کنندگان مصری، زیر گرفتن عمدی تظاهرات‌کنندگان با هدف کشتن آنها، ایجاد رعب و وحشت در میان تظاهرات‌کنندگان، واداشتن آنها به چشم پوشی از خواسته‌های خویش، حمایت از مقامات و مسئولان رژیم و باقی ماندن برمسند قدرت خلاصه کرد.

در ژانویه ۲۰۱۳ دادگاه تجدید نظر مصر همه احکام صادر شده در پرونده مبارک را باطل اعلام و دستور محاکمه مجدد همه متهمان را صادر نمود. 

دادگاه تجدید نظر قرار بود برای تصمیم نهایی درباره پرونده حسنی مبارک در نوامبر سال ۲۰۱۵ کار خود را آغاز کند؛ اما وضعیت وخیم جسمانی مبارک باعث شد که برگزاری محاکمه بارها به تعویق افتد.

روز پنجشنبه دوم مارس (۱۲ اسفند) دادگاه عالی مصر با حضور مبارک تشکیل جلسه داد. مبارک که ۸۸ سال سن دارد، برای نخستین بار از زمان شروع کار دادگاه تجدید نظر در جلسه بررسی پرونده اتهامات خود حضور یافت و از خود دفاع کرد. در پایان جلسه، دادگاه عالی مصر او را از اتهام دست داشتن در کشتن معترضان تبرئه کرد. این در حالی است که دادگاه دیگری که اوایل سال ۲۰۱۶ برگزار شده بود، مبارک و دو پسرش را به اتهام فساد مالی به سه سال حبس محکوم کرده بود.

بدون امتیاز

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
عبدالله (مهمان)
1395/12/14

انا لله و انا الیه راجعون