بازخوانی" ویژگی‌های دینداران" در آخرین محفل ایمانی خواهران شهر شیراز

بازخوانی" ویژگی‌های دینداران" در آخرین محفل ایمانی خواهران شهر شیراز
به همت معاونت بانوان شهر شیراز آخرین محفل ایمانی خواهران این شهر 28 بهمن ماه سال جاری، با موضوع " ویژگی‌های برجسته دینداران " برگزار شد.
 به گزارش خبرنگار صفحه زنان اصلاح وب این نشست با حضور دکتر حبیب دانیالی برگزار شد؛ که وی بررسی موضوع جلسه را با دو سوال- دین و ایمان چیست؟ دیندار چه کسی است؟- آغاز نمود و گفت:
دین یعنی اعتقاد داشتن به یک خدا چه حق و چه باطل. بی‌دینان بی‌اعتقادان هستند و دین خود به سه نوع تقسیم می‌شود: 1- دین حق 2- دین باطل 3- دین التقاطی
دکتر دانیالی دینداری را دارای سه لایه ذکر کردند:
1-        اعتقاد به خدا – اعتقاد و شناخت
2-        ایمان – احساس و عواطف
3-        عمل
ایمانی باعث می‌شود به باید‌ها و نباید الله توجه نمود، ایمانی که از روی شناخت و دانش باشد عمیق تر و حوزه نفوذ آن بیشتر است. خیلی‌ها ایمانی که از روی عادت و ترس از بهشت و جهنم را مذموم می‌دارند و این نادرست است چون ما حق قضاوت نداریم و اکثر پیامبران نیز بشیر و نذیر بوده‌اند و با این نوع ایمان منافاتی ندارد.
وی در جواب سوال دوم- دیندار چه کسی است؟ گفت: برای پاسخ به این سوال باید به خود قرآن مراجعه نمود و ملاک ما نیز باید قرآن باشد؛ آنجا که می‌فرماید.
وَ مَنْ أَحْسَنُ ديناً مِمَّنْ أَسْلَمَ وَجْهَهُ لِلَّهِ وَ هُوَ مُحْسِنٌ وَ اتَّبَعَ مِلَّةَ إِبْراهيمَ حَنيفاً وَ اتَّخَذَ اللَّهُ إِبْراهيمَ خَليلا "ً "
دین چه کس بهتر از آن کسی است که خود را تسلیم ( حکم ) خدا نموده و هم نیکوکار است و پیروی از آیین ابراهیم حنیف نموده؟! آن ابراهیمی که خدا او را به مقام دوستی خود برگزیده است[ سوره نساء/125]
طبق این آیه دیندار دو ویژگی دارد:  
1-تسلیم فرمان و امر خدا بودن: یعنی کسی که تمام وجه و دربست زندگیش برای خدا باشد. همانطور که ابراهیم کامل تابع الله شد و به همین خاطر خلیل و محبوب خدا می‌شود و مانیز اگر ابراهیم وار تسلیم خدا شویم محبوب و دوست صمیمی خدا خواهیم شد.
ایمان ثابت نیست و همواره کم و زیاد می‌شود چون با قلب و احساسات انسان سر و کار دارد، انسان گناهکار در هنگام گناه مومن و هوشیار نیست. مثلا انسان مسلمان در هنگام غیبت مومن نیست. به هنگام گناه نقطه سیاهی بر قلب انسان می‌نشیند که اگر گناه ترک شود آن لکه می‌رود و اگر گناه تکرار و زیاد گردد ایمان از بین رفته و لکه‌ی سیاه گناه همه قلب و مرکز ایمان را در بر می‌گیرد .
همه ما نیازمند بازبینی زندگی خود هستیم و هر کس نسبت به خود بیشترین شناخت را دارد و نقطه ضعف‌های خود را بیشتر میشناسد و بهتر می‌تواند آنها را در مان کند.
وی در ادامه افزود: دومین ویژگی دینداران محسن و اهل احسان بودن است: احسان یعنی به گونه‌ای خدا را عبادت کردن که ما او را می‌بینیم و اگر ما او را نمی‌بینیم او ما را می‌بیند، احساس ما در همه عبادت و کارهایمان باید چنین باشد. از همه‌ی کارها و اعمال ما فیلم گرفته می‌شود آیا ما توان دیدن فیلم زندگی خود را داریم ؟
 همه اهل خطا و گناه هستند مومن کسی است که اگر مرتکب گناه شد سریع توبه می‌کند و باز می‌گردد- همان گونه که حضرت سلیمان و حضرت ایوب در قرآن تواب معرفی شدن و به خاطر همین توبه‌هایشان عبد خداوند شناخته شده‌اند.
احسان با عدل تفاوت دارد، عدل یعنی خوبی به دیگران در حد خودشان، اما احسان کمتر از حق خود خواستن و بیش از تکلیف انجام دادن. ما در این دنیا مامور شده‌ایم که هر کاری را به بهترین شیوه انجام دهیم و به بهترین شیوه رفتار کنیم.
وَاعْبُدُوا اللَّهَ وَلَا تُشْرِكُوا بِهِ شَيْئًا ۖ وَبِالْوَالِدَيْنِ إِحْسَانًا وَبِذِي الْقُرْبَىٰ وَالْيَتَامَىٰ وَالْمَسَاكِينِ وَالْجَارِ ذِي الْقُرْبَىٰ وَالْجَارِ الْجُنُبِ وَالصَّاحِبِ بِالْجَنْبِ وَابْنِ السَّبِيلِ وَمَا مَلَكَتْ أَيْمَانُكُمْ ۗ إِنَّ اللَّهَ لَا يُحِبُّ مَنْ كَانَ مُخْتَالًا فَخُورًا ﴿٣٦﴾
و خدا را بپرستيد و چيزى را با او شريك مگردانيد و به پدر و مادر احسان كنيد و در باره خويشاوندان و يتيمان و مستمندان و همسايه خويش و همسايه بيگانه و همنشين و در راه‏مانده و بردگان خود [نيكى كنيد] كه خدا كسى را كه متكبر و فخرفروش است دوست نمى دارد (۳۶)
در این آیه مشمولان احسان را تکمیل می‌کند. احسان با تواضع یکی می‌باشد و خود الله تضمین کرده است که اهل احسان باش دنیایت نیز حسنه می‌گردد، به زندگی خود برگردیم تا به حال هیچ یک از افراد محسن اطرافمان که اهل خیر بوده‌اند خدا آنها را خوار نکرده است.
پس تسلیم امر خدا و اهل احسان بودن از ویژگی برجسته دینداران می‌باشد.
آقای دکتر دانیالی گفت: دینداری از نگاه فلاسفه یعنی کسی که دغدغه‌‌های بزرگ دارد، دغدغه‌‌های ما نیز نباید مادی و پیش پا افتاده باشد. انسان مسلمان باید دغدغه‌‌های بزرگ داشته باشد. به ویژه مادران باید دعاهایشان بزرگ باشد و از خدا چیز‌های بزرگ بخواهند مانند درخواست رسول خدا از الله که فرمودند: ربنا آتنا فی الدنیا حسنه و فی الاخره حسنه.
  همچنین رسول الله می‌فرماید: من حُسن إسلام المرء تركه ما لا يعنيه از خوبی اسلام شخص ترک نمودن کار‌های است که به او ربط وفائده‌ای ندارد. 
امروزه نیز خیلی ازچیزهایی که ما به آنها مشغول هستیم از زمره‌ی همین مالایعنی‌ها هستند که باید ترک گردند.
پایان بخش سخنان دکتر دانیالی این شعر از مولانا بود:
تا در طلب گوهر کانی کانی
تا در هوس لقمهٔ نانی نانی
این نکتهٔ رمز اگر بدانی دانی
هر چیزی که در جستن آنی آنی
بازخوانی" ویژگی‌های دینداران" در آخرین محفل ایمانی خواهران شهر شیراز
بازخوانی" ویژگی‌های دینداران" در آخرین محفل ایمانی خواهران شهر شیراز
بازخوانی" ویژگی‌های دینداران" در آخرین محفل ایمانی خواهران شهر شیراز
بازخوانی" ویژگی‌های دینداران" در آخرین محفل ایمانی خواهران شهر شیراز
بازخوانی" ویژگی‌های دینداران" در آخرین محفل ایمانی خواهران شهر شیراز
بازخوانی" ویژگی‌های دینداران" در آخرین محفل ایمانی خواهران شهر شیراز