مولوی شهاب‌الدّین شهیدی خواف دار فانی را وداع گفت

مولوی شهاب‌الدّین شهیدی خواف دار فانی را وداع گفت

شیخ‌الحدیث مولوی شهاب‌الدین شهیدی عالم برجسته‌ و استاد حدیث مدرسه‌ی دینی اهل ‌سنّت احناف خواف، امروز چهارشنبه ١٣ بهمن‌ماه چشم از جهان فرو بست.

 استاد شهیدی در سال ١٣٢٤هـ.ش. در روستای «مزرعه شیخ» شهرستان خواف چشم به جهان گشود و به مكتب رفت. وی آن‌گونه كه خود روایت می‌كند، تحصیلات مقدماتی را در محضر مولوی شمس‌الدین مطهری، رحمه‌الله، به‌عنوان یكی از شاگردان حوزه‌ی علمیه‌ی احناف خواف گذرانده است.

بعدها وقتی برای ادامه تحصیل عزم سفر به خارج از  كشور می‌كند، به زاهدان می‌رود و در این شهر با مولوی عبدالعزیز، رحمه‌الله، ملاقات می‌كند و راهنمایی می‌طلبد. همین دیدار موجب می‌شود كه وی ابتدا به شهرستان سراوان و مدرسه‌ی دینی زنگیان برود و از محضر مولوی عبدالعزیز ساداتی، رحمه‌الله، كسب فیض كند، و از آنجا در سفری در معیّت مولوی عبدالواحد گشتی، رحمه‌الله، به پاكستان برود.

وی توانست در پاكستان از محضر شخصیت‌های برجسته‌ی علمی و معنوی این سرزمین همچون مولوی محمّدیوسف بنّوری، مولوی مفتی محمود، مولوی عبدالغنی جاجروی، مولوی موسی‌خان بازی، مولوی غلام‌الله‌خان، مولوی مدّثر(رحمهم‌ الله) و شیخ‌الحدیث مولوی سلیم‌الله‌خان، رحمه‌الله، طی ارتباطی صمیمی، حظّ وافر ببرد.

وی در بسیاری از مدارس دینی پاكستان به تحصیل علوم دینی پرداخته است. دو سال نخست حضورش در پاکستان را در دارالعلوم كراچی گذرانده است. پس از آن به پیشنهاد شیخ‌الحدیث مولوی سلیم‌الله‌خان، در مركز علمی تازه‌تأسیس وی «جامعه رشیدیه» همان كه بعدها به «جامعه فاروقیه» تغییر نام می‌دهد، وی را همراهی کرده و نام خود را به‌عنوان یكی از نخستین شاگردان این مركز بزرگ علمی ثبت می‌کند.

مولوی شهیدی  در جامعه‌ی اسلامیه بنوری تاون کراچی، دارالعلوم كبیر والا پنجاب، قاسم‌العلوم ملتان و دارالعلوم حقانیه پیشاور و مدارس دینی دیگر تحصیل كرده است.

وی در سال ١٣٥٣هـ.ش. پس از پایان تحصیلات به میهن باز می‌گردد و در سال ١٣٥٦ به پیشنهاد مولوی شمس‌الدین مطهری، رحمه‌الله، به‌عنوان استاد وارد مجموعه‌ی مدرسه‌ی دینی احناف خواف می‌شود و در اولین گام با الگو قراردادن سیستم آموزشی مدارس دینی پاكستان، برنامه‌ی درسی جدیدی را تدوین می‌كند و بدین‌ترتیب آغازگر روندی می‌شود كه تاكنون در بیشتر مدارس دینی اهل‌سنّت خراسان ادامه دارد.

 اصلاح‌وب فقدان این عالم ربّانی را به بازماندگان و جامعه‌ی اهل سنّت و شاگردان وی تسلیت می‌‌گوید و رحمت و مغفرت الهی را برای وی مسألت می‌نماید.

بدون امتیاز