معاون تربیتی مرکزی جماعت: دفاع از فلسطین به سرنوشت همه‌ی مسلمانان مربوط می‌شود

معاون تربیتی مرکزی جماعت: دفاع از فلسطین به سرنوشت همه‌ی مسلمانان مربوط می‌شود

 

دکتر سید احمد هاشمی، معاون تربیتی مرکزی جماعت دعوت و اصلاح، در خطبه‌های نماز جمعه‌ی مسجد شیخین ایرانشهر، بر اهمّیّت مسأله‌ی قدس تأکید کرد و آن را مرتبط با سرنوشت همه‌ی مسلمانان دانست.

به گزارش اصلاح‌وب، وی با اشاره به اهمّیّت‌ و جایگاه قدس اظهار داشت: «مسجد الأقصی‌ در بین ما و سایر ادیان از جایگاه خاصّی‌ برخوردار است و سرزمینی است که خداوند در آن برکت نهاده است.»

وی افزود: «خداوند می‌فرماید: سرزمین قدس برکت برای جهانیان است؛ (وَنَجَّيْنَاهُ وَلُوطًا إِلَى الْأَرْضِ الَّتِي بَارَكْنَا فِيهَا لِلْعَالَمِينَ ﴿الأنبياء: ٧١﴾)

خداوند از زبان موسی (ع) از قدس به عنوان سرزمین مقدّس‌ یاد می‌کند. (يَا قَوْمِ ادْخُلُوا الْأَرْضَ الْمُقَدَّسَةَ الَّتِي كَتَبَ اللَّـهُ لَكُمْ وَلَا تَرْتَدُّوا عَلَى أَدْبَارِكُمْ فَتَنقَلِبُوا خَاسِرِينَ ﴿المائدة: ٢١﴾)

هم‌چنین خداوند در سوره اسرا می‌فرماید: سُبْحَانَ الَّذِي أَسْرَى بِعَبْدِهِ لَيْلًا مِّنَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ إِلَى الْمَسْجِدِ الْأَقْصَى الَّذِي بَارَكْنَا حَوْلَهُ لِنُرِيَهُ مِنْ آيَاتِنَا إِنَّهُ هُوَ السَّمِيعُ الْبَصِيرُ ﴿الإسراء: ١﴾

مطابق این آیه‌ی کریمه خداوند در اطراف مسجد الأقصی برکت نهاده است؛ وقتی در اطرافش برکت باشد، از باب اولی‌ خودش هم با برکت است.»

دکتر هاشمی در مورد زمان بنای مسجد الأقصی با اشاره به حدیثی از نبی مکرّم‌ –صلّی‌الله علیه و سلّم– بیان کرد: «پیامبر –صلّی‌الله علیه و سلّم– اولین مسجد را از نظر بنا مسجدالحرام و دومین مسجد را مسجد الأقصی نامید که فاصله زمانی ساخته شدن آن 40 سال بعد از مسجد الحرام بوده است. هم‌چنین در ابتدای بعثت اولین قبله مسجدالأقصی بوده است و از لحاظ ارزش و اعتبار و فضیلیت نماز خواندن در آن ٥٠٠ برابر به نسبت جاهای دیگر است.»

دکتر هاشمی در ادامه به بیان تاریخچه‌ی مسجد الأقصی پرداخت که مختصری از آن به این شرح است:

 «مسجد الأقصی توسط حضرت عمر -رضی‌الله عنه- در سال ٥ هجری از دست رومیان فتح شد. در آن زمان صفرانیوس، پاتریارک یا ریاست روحانیّون‌ مسیحی مسجدالأقصی بود. او به ابوعبیده -رضی‌الله عنه- گفت که کلید قدس را تنها به خلیفه مسلمانان عمر می‌دهد. از این رو‌ خلیفه مسلمین به طرف قدس حرکت کرد و در کلیسای قیامت کلید قدس را تحویل گرفت و برای حفظ حقوق مسیحیان در کلیسای آنان نماز نخواند و در بیرون از کلیسا نماز خواند. از زمان فتح حضرت عمر -رضی‌الله عنه- قریب به ٥٠٠ سال قدس در دست مسلمانان بود.

در سال ۴۹۰هجری مصادف با ۱۰۹۹میلادی، جنگ‌های‌ صلیبی شروع شد و مسیحیان سرزمین بیت المقدس و شام را اشغال کردند و ایالت‌هایی را تأسیس‌ کردند که بزرگترین ایالت آنان ایالت قدس بود. آنها به قتل عام یهودیان و مسلمانان پرداختند؛ بگونه‌ای‌ که خود مسیحیان از نقل تاریخچه جنگ‌های‌ صلیبی احساس شرم می‌کنند. آنها ٨٠ سال قدس را اشغال خود داشتند یعنی ٩٠٠ سال پیش؛ تا اینکه در ٥٨٣ هجری قمری برابر باسال ١١٨٧ میلادی در نبرد حطین سلطان صلاح الدین ایوبی، قدس را دوباره فتح کرد. از آنجایی که فتح بیت المقدس در ماه رمضان صورت گرفته بود مسلمانان در آن سال دو روز را جشن گرفتند: عید فطر و روز فتح قدس.»

پس از آن قدس در دست مسلمین (عباسی‌ها و عثمانی‌ها) بود تا اینکه صد سال پیش یعنی سال ١٨٩٨ میلادی، دو سال قبل از قرن بیستم، سران صهیونیسم به رهبری تئودور هرتزل در شهر بال سوئیس تصمیم گرفتند در یکی از سه مکان، یعنی آرژانتین، اوگاندا و فلسطین برای یهویان وطنی ملّی‌ ایجاد کنند. آنها به نزد سلطان عبدالحمید، خلیفه وقت عثمانی رفتند و خواستند در مقابل پول فلسطین را به آنها بدهد، اما سلطان عبدالحمید سخت برآشفت و آنها را با خفّت‌ از قصر خود بیرون راند؛ وی گفت: تا من زنده‌ام‌ نخواهم گذاشت پای شما به فلسطین برسد.

سلطان عبدالحمید کمی بعد یعنی سال ١٩٠٩ میلادی از سلطنت خلع شد و تقریباً‌ ١٥ سال بعد کل‌ امپراطوری عثمانی سقوط کرد.

در اثناء جنگ جهانی اوّل، در قرارداد سایکس بیکو مناطق شام تقسیم شد و فلسطین و اردن سهم انگلستان شد و انگلیس زمینه‌ای‌ فراهم کرد که یهودیان جهان به فلسطین مهاجرت کنند و لرد بالفور، وزیر امورخارجه بریتانیا به آنان وعده وطن ملّی‌ داد و قیمومیت فلسطین را اعلام کرد.

در سال ١٩٤٨ میلادی که دولت اسرائیل تشکیل شد، مهاجران یهودی بیش از ٥٠درصد ساکنان فلسطین را تشکیل می‌دادند. در طول این مدت مبارزات زیادی انجام شد اما با توجه به ضعف مسلمانان و قدرت انگلستان کاری پیش نرفت.

آمریکا و انگلستان و شوروی اولین کشورهایی بودند که دولت اسراییل را به رسمیّت‌ شناختند. انگلستان مدّت‌ها‌ قیمومیت فلسطین را بر عهده داشت و وقتی احساس کرد یهودیان می‌توانند بر روی پای خود بایستند، به آنها استقلال داد.»

دکتر سید احمد هاشمی در ادامه خطبه‌های خود افزود: «از آن زمان به بعد، آن همه جنگ‌ و ناآرامی در خاورمیانه به خاطر امنیّت‌ اسرائیل است. لابی‌های قدرتمند یهود در آمریکا بر تصمیمات دولت آمریکا تأثیر‌ دارند. علت و شعله‌ور کننده جنگ‌های خاورمیانه اسرائیل است.»

وی افزود: «یهودیان معتقدند سرزمین موعود آنان از نیل تا فرات است، مرزهای سرزمین مورد نظر آنان، مرز غربی نیل در مصر، مرز شرقی فرات در عراق و ترکیه، مرز شمالی لبنان و مرز جنوبی خیبر در مدینه است. آنها این اندیشه را در پرچم خود که دال‌ بر مملکت داود نبی و نیل و فرات است آورده‌اند.»

دکتر هاشمی در ادامه با تأکید بر اهمّیّت مسأله قدس اظهار داشت: «یاری کردن فلسطین تنها وظیفه مردم فلسطین نیست و به سرنوشت همه‌ی‌ مسلمانان و همچنین ما ایرانیان هم مربوط می‌شود؛ زیرا جاه‌طلبی‌ اسرائیل تنها به مرزهایش محدود نخواهد ماند و کسی که نیل و فرات را بگیرد به این دو بسنده نخواهد کرد. از این رو اسرائیل برای همه‌ی‌ ما یک خطر بالقوه‌ و استراتژیک است و اگر ما از فلسطین دفاع می‌کنیم، در واقع از خودمان دفاع می‌کنیم و دفاع از آن به سرنوشت همه ما مربوط می‌شود.»

وی ادامه با محکوم کردن تصمیم دولت آمریکا هشدار داد: «تصمیم دولت آمریکا مبنی بر اعلام قدس به عنوان پایتخت اسرائیل و انتقال پایتخت بدان‌جا‌، ‌به رسمیّت‌ شناختن تمام‌عیار اسرائیل است و این مسأله‌ از نظر دینی و جغرافیایی و سیاسی و استراتژیک مهم است. اگر ما از مسلمانان فلسطین دفاع نکنیم مشمول آن بیت شعر سعدی می‌شویم که سرود:

تو کز منحنت دیگران بی‌غمی   نشاید که نامت نهند آدمی

معاون تربیتی مرکزی جماعت با دعا و اظهار امیدواری نسبت به آزادی قدس، به خطبه‌های خود پایان داد.

بدون امتیاز