دو شهید و بیش از یک‌هزار زخمی در درگیری‌های اخیر قدس

دو شهید و بیش از یک‌هزار زخمی در درگیری‌های اخیر قدس

تعدّی‌ نظامیان صهیونیست طی دو روز گذشته منجر به شهادت دو فلسطینی و زخمی شدن یک‌هزار و ١١٤ تن شده است.

به گزارش اصلاح‌وب به نقل از ایرنا، پس از تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر به‌رسمیّت‌ شناختن بیت‌المقدس به‌عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، سرزمین های اشغالی صحنه درگیری میان معترضان فلسطینی و نظامیان صهیونیست است.

صدها تن از مردم فلسطین دیروز پس از اقامه نماز جمعه با برپایی تظاهرات در بخش‌های مختلف فلسطین از جمله بیت‌المقدس و کرانه باختری، به اقدام اخیر ترامپ اعتراض کردند.

همزمان در بسیاری از کشورهای جهان مردم به خیابان‌ها آمده‌اند و مخالفت خود را با این تصمیم اظهار می‌کنند.

هم‌چنین بسیاری از رهبران و سران و نمایندگان کشورهای جهان در سخنرانی و بیانیه‌هایی این اقدام اخیر دونالد ترامپ را محکوم کرده‌اند.

این درحالی است که اعضای شورای شورای امنیّت‌ سازمان ملل شب گذشته جلسه ویژه خود درباره بررسی تصمیم آمریکا مبنی بر به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل را برگزار و مخالفت یکصدا و گسترده کشورهای عربی، اروپایی و آسیایی با این تصمیم آمریکا را اعلام کردند.

شورای امنیّت‌ سازمان ملل متّحد‌ تاکنون مجموعاً ٨ قطعنامه در مورد قدس صادر کرده است که در این قطعنامه‌ها بر حفظ نظم و امنیّت‌ قدس و محافظت و پرهیز از هتک حرمت مقدّسات‌ و شکنجه و آزار ساکنان قدس تأکید‌ شده است و در آن‌ها هرگز قدس اشغالی به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به‌رسمیّت‌ شناخته نشده است و اقدام آمریکا در به‌رسمیّت‌ شناختن شهر قدس به عنوان پایتخت رژیم اشغالگر قدس نقض آشکار قطعنامه‌ها و معاهده‌های بین‌المللی است.

قدس شرقی از نظر قطعنامه های سازمان ملل اراضی اشغال شده محسوب می گردد، اقدام آمریکا در به رسمیت شناختن این شهر بعنوان پایتخت رژیم اشغالگر قدس نقض آشکار قطعنامه های بین المللی است.

شورای امنیت سازمان ملل در دسامبر سال میلادی گذشته قطعنامه‌ای تصویب و تأکید‌ کرد که «هیچ تغییری در مرزهای قبل از چهارم ژوئن ١٩٦٧ از جمله در رابطه با بیت‌المقدس، به‌رسمیّت‌ شناخته نخواهد شد؛ مگر این‌که‌ طرف‌ها در مذاکرات بر سر آن به توافق برسند»

کنگره آمریکا در ٢٣ اکتبر ١٩٩٥ طرح انتقال سفارت آمریکا به قدس را تصویب کرد اما دولت های مختلف آمریکا از آن زمان تاکنون از اجرای این مصوبه کنگره امتناع کرده‌اند؛ اما دونالد ترامپ در تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا وعده داده بود که این مصوّبه‌ را اجرا کند. با وجود مخالفت‌های گسترده جهانی و منطقه‌ای، رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه تصمیم خود را برای به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی و شروع روند انتقال سفارت این کشور از تل آویو به قدس اعلام کرد.

بدون امتیاز