جمعی از اعضای دفتر مرکزی جماعت با معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دیدار کردند

جمعی از اعضای دفتر مرکزی جماعت با معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دیدار کردند

 

جمعی از اعضای دفتر مرکزی جماعت دعوت و اصلاح، ١٢ آذرماه جاری با دکتر محسن جوادی، معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دیدار کردند.

به گزارش اصلاح‌وب، در این دیدار دکتر لقمان ستوده عضو هیأت اجرایی مركزی جماعت، ضمن تبریک انتخاب شایسته آقای دكتر جوادی به عنوان معاون فرهنگی، فلسفه‌ی شکل‌گیری جماعت را حفظ توازن فكری در میان جامعه اهل‌سنت ایران و ایجاد زمینه ارتباط و شناخت متقابل با دیگر بخش‌های جامعه ایران دانست و همراهی عالمان دینی، معلمان، فعالان فرهنگی و سایر اقشار جامعه را با این رویکرد از نقاط قوت و امتیاز آن برشمرد. وی گفت: «رویه‌ی جماعت از ابتدا تا امروز مبتنی بر اعتدال و میانه‌روی بوده است و همواره نفی خشونت در اندیشه و عمل را مد نظر داشته است.»

وی در ادامه افزود: اگرچه محدودیت‌هایی برای فعّالیّت‌‌های فرهنگی در میان اهل‌سنت وجود دارد اما جماعت در حد توان خود کوشیده است با استفاده از فرصت‌های موجود در راستای تحقق رسالت خود، گام‌هایی بردارد.

دکتر ستوده با اشاره به گستره‌ی حضور جماعت در ١٥ استان اهل‌سنّت‌نشین، اعلام آمادگی کرد که تجربیات و شناخت خود را پیرامون مباحث فرهنگی این مناطق در اختیار این نهاد قرار دهد.

مولوی داوود نارویی، مدیر نشر افق علم نیز به مشکلات حوزه نشر و محدودیّت‌‌های اهل‌سنت در این حوزه اشاره کرد و گفت: «اولین مشکل همچنان اجبار الحاق بر اساس منابع اهل سنت است که پس از قول‌ها و بخش‌نامه‌ها پا برجاست. فضای کم و کوچک اختصاص داده شده به ناشران اهل سنت نیز مفهوم تبیعض را القا می‌کند.»

دکتر محسن جوادی، با ابراز خوشحالی از دیدار با اهل سنت و شادباش میلاد پیامبر و آغاز هفته وحدت، قرائت عقلانی از دین را لازمه‌ی کار فرهنگی برای نسل جدید دانست و گفت: «تعریف عقلانی از دین، مانع دین‌گریزی و دین‌ستیزی از سویی و بازدارنده هبوط به بحث افراط و ظهور جریانات تندرو همچون داعش خواهد بود. وجود جریانات دینی میانه‌رو همچون جماعت این فرصت را مهیّا‌ خواهد کرد.»

وی در خصوص مشکلات حوزه چاپ و نشر اهل‌سنّت‌ گفت: «بحث ممّیزی‌ کتاب فقط محدود به اهل سنت نیست و چه‌بسا اگر آماری هم بگیریم وضعیت کتاب‌های اهل سنت بسیاری بهتر از عموم کتاب‌ها مخصوصاً‌ در حوزه رمان‌ و... باشد. مبحث ممیزی و چاپ باید کلی و با دیده‌ای باز حل شود.»

معاون فرهنگی وزیر ارشاد در خصوص نمایشگاه‌های کتاب نیز ادامه داد: «مشکل کمبود فضای ناشران اهل سنت به یقین عامدانه نبوده و این مشکل به علت فضای کوچک محیط‌های نمایشگاهی است.»

همچنین لازم به ذکر است در این دیدار آقایان دکتر سیداحمد هاشمی، بشیر امینی و امیر ارسلان خضری حضور داشتند.

جمعی از اعضای دفتر مرکزی جماعت با معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دیدار کردند