٣٠٥ کشته آخرین آمار حمله داعش به مسجد روضه مصر

٣٠٥ کشته آخرین آمار حمله داعش به مسجد روضه مصر

 

شمار کشته‌شدگان در حمله تروریستی به مسجد «الروضه» در شهر «العریش» مصر به ٣٠٥ نفر از جمله ٢٨ کودک افزایش یافت. زخمی‌های این حادثه تروریستی نیز ١٢٨ نفر هستند.

به گزارش اصلاح‌وب، دادستانی کل مصر اعلام کرد که عاملان حمله تروریستی به مسجد الروضه در استان شمال سینا بین ٢٥ تا ٣٠ تروریست بودند و پرچم داعش را در دست داشتند.

این در حالی است که هنوز هیچ گروهی مسؤولیت این را به عهده نگرفته است.

مسؤولان امنیّتی مصر اعلام کردند که افراد مسلح پس از منفجر کردن بمب، اقدام به تیراندازی کردند.

در پی این حمله تروریستی «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهور مصر گفت که این حمله بدون مجازات بازدارنده و قاطع باقی نمی‌ماند.

وی چند ساعت پس از حمله در نطقی تلویزیونی گفت: «آنچه که اتّفاق‌ افتاد تلاشی برای متوقف کردن ما از تلاش‌هایمان برای جنگ علیه تروریسم است.»

السیسی گفت که دست عدالت به هر کسی که در این حمله شرکت کرد یا در آن سهم داشت یا آن را تأمین‌ مالی کرده یا به انجام این تجاوز تحریک کرد، خواهد رسید.

رئیس جمهور مصر تصریح کرد: «در این جنگ که مصر با افتخار علیه تروریسم به راه انداخته پیروز می‌شویم.»

او گفته است نیروهای مسلح و پلیس «انتقام شهدا را خواهند گرفت و ثبات و امنیت را بر خواهند گرداند.»

در همین حال، برخی منابع رسمی اعلام کردند که عملیات نظامی و امنیتی گسترده‌ای در مرکز و شمال سینا علیه تروریست‌ها آغاز شده است.

این حمله تروریستی واکنش‌های گسترده منطقه‌ای و بین‌المللی را در پی داشت و بسیاری از کشورهای منطقه و خارج از آن کشتار غیرنظامیان بی‌گناه در این مسجد را محکوم کردند.

هم‌چنین رئیسجمهوری مصربه دنبال این حمله ٣ روز عزای عمومی اعلام کرد.

روستای روضه که مسجد جامع آن هدف یکی از خونین‌ترین حملاتی شد که مصر شاهدش بوده، مرکز قبیله‌ای است به نام آل جُرَیر در استان سینای شمالی بر کرانه دریای مدیترانه. اعضای این قبیله پیرو یکی از طریقت‌های صوفی به نام جریری هستند که از فرقه‌های جدید صوفیه به شمار می‌رود و عمر آن بیش از چند دهه نیست. جریریه در واقع شعبه‌ای از طریقت صوفی بزرگی به نام احمدیه یا بدویه‌اند که پایه‌گذارش سید احمد بدوی از عرفای بزرگ قرن هفتم هجری بود و آرامگاهش در شعر طنطا در شمال، زیارتگاه بسیار مهم و محترمی نزد مصریان است.

٣٠٥ کشته آخرین آمار حمله داعش به مسجد روضه مصر
٣٠٥ کشته آخرین آمار حمله داعش به مسجد روضه مصر
بدون امتیاز