همایش بزرگداشت علاّمه‌ بیتوشی در سردشت برگزار شد

همایش بزرگداشت علاّمه‌ بیتوشی در سردشت برگزار شد

 

همایش بزرگداشت علاّمه‌ عبدالله بیتوشی، دانشمند و عالم قرن دوازدهم هـ.ق دیروز چهارشنبه در سردشت برگزار شد.

به گزارش اصلاح‌وب، در این همایش محقّقان‌، نویسندگان و مؤلّفان‌ کردستان، شخصیّت‌ و آثار علاّمه‌ بیتوشی را که صاحب دوازده اثر در زمینه‌های علوم رایج زمان بود، از زوایای مختلف نقد و برّرسی‌ کردند.

ماموستا عبدالسلام‌ امینی، امام جمعه سردشت، در این همایش به خطر نوعی توطئه سازماندهی شده اشاره کرد که می‌خواهند شخصیّت‌‌ها و سرمایه‌های‌ نمادین کرد را از اذهان بدر کنند. وی بر حفظ فرهنگ و آثار بزرگان کُرد تأکید‌ کرد.  

فرماندار سردشت ضمن عرض خیر مقدم به مهمانان، شور و شعور را لازمه رشد و بالندگی جامعه دانست و به دو صفت برجسته عالمان گذشته از جمله تحمّل‌ رنج سفر و ترک لذّت‌های زودگذر دنیوی اشاره و بر حضور و فعّالیّت‌ اجتماعی افراد و پرهیز از سستی و چشم به ره راه غیب نشستن تأکید‌ کرد.

در ادامه‌ی‌ همایش نادر کریمیان بعد از بیان شرح حال و زندگینامه علامه بیتوشی، به شیوه‌ی‌ علمی و تحقیقی، نسخ و آثار خطی و چاپی این عالم دینی را برّرسی‌ کرد.

وی در پایان سخنان خویش پیشنهاد داد تا بنیاد علاّمه‌ بیتوشی در سردشت تأسیس‌ گردد.

در ادامه‌ی‌ همایش دکتر محمدعلی قه‌رهداغی که از سلیمانیه اقلیم کردستان در این همایش حضور داشت، از انس و الفتی بیست و پنج ساله‌ی خود با آثار علاّمه‌ سخن گفت و در مورد محنت‌ها‌ و رنج‌های تاریخی عالمان کرد و سرقت آثار و مغشوش شدن آن‌ها و نیز گم شدن بعضی از نسخ خطی و خرید و فروش آن‌ها از طرف بعضی از افراد سودجو توضیحاتی ارائه داد.

وی در ادامه سخن، خوشبختی و کسب فضیلت و علم و دانش عالمان کرد را منوط به مهاجرت از کردستان دانست؛ زیرا امکانات رشد و بالندگیشان موجود نبوده است.

دکتر عبدالسلام امامی از نوادگان علاّمه‌ بیتوشی، ضمن عرض تسلیت به مردم استان کرمانشاه و ابراز همدلی با ایشان، دیدگاه و نظرات دیگر محقّقان‌ و حاکمان و معاصران را نسبت به علاّمه‌ بیان و بر لزوم و ضرورت تاسیس «بنیاد علاّمه‌شناسی» مجدّداً‌ تأکید‌ کرد.

در این همایش، ایده‌ی رئوف آذری، فعّال‌ اجتماعی، تحت عنوان «هر شهر، یک روستا بسازیم» برای حاضرین قرائت شد.

همایش بزرگداشت علاّمه‌ بیتوشی در سردشت برگزار شد
همایش بزرگداشت علاّمه‌ بیتوشی در سردشت برگزار شد
همایش بزرگداشت علاّمه‌ بیتوشی در سردشت برگزار شد
بدون امتیاز