هشت نویسنده برتر بوکانی مورد تقدیر قرار گرفتند

هشت نویسنده برتر بوکانی مورد تقدیر قرار گرفتند

طی مراسمی که به‌مناسبت هفته کتاب عصر روز دوشنبه (٢٩ آبان‌ماه) در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان بوکان برگزار شد، از ٨ نویسنده بوکانی تقدیر شد.

به گزارش اصلاحوب به نقل از زریان، در این مراسم از «مصطفی ایلخانی زاده، محمدامین شاه‌محمّدی و امین گردیگلانی به عنوان نویسندگان پیشکسوت، رضا کریم‌مجاور به عنوان مترجم، شه‌پول مجیدپور به عنوان نویسنده بانو، هیمن عبداله‌‌پور» به عنوان نویسنده جوان و فتاح امیری و محمد رمضانی به عنوان نویسندگان شاخص و از مدیر کتاب‌فروشی موکریان با لوح و هدایا تقدیر شد.

مصطفی ایلخانی‌زاده، مدیرمسؤول مؤسّسه‌ فرهنگی و آموزشی ادب در شهرستان بوکان است که سال‌هاست در زمینه آموزش زبان کُردی و ترجمه و نوشتن کتاب‌هایی در حوزه زبان کردی و ادبیات کودکان فعالیت دارد. تابستان امسال، بنیاد علوم و فنون جمهوری اسلامی ایران مدرک معادل دکتری را به ایلخانی‌زاده اهداء کرد.

فتاح امیری به عنوان اولین رمان‌نویس کُرد ایران شناخته می‌شود که «هەوارەبەرە و میرزا» معروفترین اثر وی است.

محمّد رمضانی رمان «خشم و هیاهو» اثر ویلیام فاکنر را با نام «هە‌راو تووڕەیی» برای اولین بار به زبان به کردی ترجمه کرده است. رمضانی که آثار زیادی در حوزه تألیف‌ و ترجمه در کارنامه خود دارد، در مراسم رونمایی از کتاب «هە‌راو تووڕەیی» ادّعا‌ کرد که سبک جدیدی را در ترجمە رمان ابداع کردە است.

محمدامین شاه‌محمدی از نویسندگان پیشکسوت بوکانی است که سال‌ها قبل مجموعه داستان به نام «قهڵا» را منتشر کرده و هم اکنون یک رمان زیر چاپ دارد.

امین گردیگلانی یکی از شاعران بنام و نویسندگان پرکار بوکانی است. وی در یک مصاحبه گفته بود من فرزند لئون تولستوی هستم.

گردیگلانی ٣٢ اثر چاپ شده در حوزه شعر و داستان‌نویسی دارد و تابستان امسال کتاب «زایه‌ڵه‌ی شاخ و قیژه‌ی گوڵه‌باخ» را منتشر کرد.

رضا کریم‌مجاور آثار بسیاری را از زبان کردی به زبان فارسی برگردانده‌است. وی آثار متعدّدی‌ را از عبدالرحمن‌ شرفکندی، فرهاد پیربال، شیرکو بیکس، عبدالله پشیو، لطیف هلمت و بختیار علی ترجمه کرده است.

شپول مجید‌پور نویسندگی را از سال ٧٤ با نوشتن خاطرات روزانه‌اش شروع کرده است. در سال ٩٢ اولین کتاب مجیدپور به نام «ئه‌و نامانه‌ی هه‌رگیز نه‌خویندرانه‌وه» چاپ شده است و تابستان امسال نیز دو کتاب «حکوومه‌ت نیزامی» و «ملوانکه‌کانی دایکم» از این نویسنده رونمایی شد.

هم‌چنین هیمن عبداله‌پور نویسنده‌ای جوان است که تا به امروز دو مجموعه داستان با نام‌های «ده‌نگه‌ده‌نگی بی‌ده‌نگی» و «با زۆر شت بو لای خۆی نابات» از وی منتشر شده است.

 

 باید به سمت فرهیختگی حرکت کرد

دکتر جمال خسروی، فرماندار شهرستان بوکان در مراسم تقدیر از این نویسندگان ضمن تقدیر و تشکر از همه نویسندگان این دیار در سخنانی اظهار کرد: «حرکت روان و پویای نوشتن و کتابخوانی و نویسندگی، در دوران سخت عصر جدید، موانعی زیاد پیش رو دارد اما اصالت تأمّل‌ و اندیشه‌ورزی و روشنگری چنان با جان و ضمیر و ذهن نویسندگان و هنرمندان این شهرستان عجین است که با انرژی و امید مضاعفی این مسیر را طی خواهد کرد.»

خسروی گفت: «کار اصیل اندیشه‌ورزی و نویسندگی در دنیای امروز در حال تجربه بسیار سختی‌ست، چون متأسّفانه‌ همه حوزه‌های زندگی روزمرّه‌ به‌سمت تجاری‌شدن و کالایی‌شدن سوق یافته‌اند به گونه‌ای که حتی هنر و ورزش و سینما و زیبایی و رژیم غذایی، جراحی پلاستیک و... مبنایی برای فروش کالا شده‌اند.

وی ادامه داد: «از سوی دیگر، در فضای عمومی، آدم‌ها برای بیان و تخلیه ترس‌ها و تنش‌های درونی‌شان، به شدّت‌ طالب کتاب‌هایی شده‌اند که بر عواطف درونی تأکید می‌گذارند.»

خسروی بیان کرد: «در چنین وضعیّت‌هایی که توان‌های بالقوه‌ رهایی‌بخش کتاب و کتاب‌خوانی، دچار فرسایش شده‌اند و سلطه پول و سرمایه، عرصه عمومی و ارتباط آزاد شهروندان را دچار خدشه کرده است، بازگشت به نوشتن و خواندن آثار اصیل و تأمّل‌برانگیز است که می‌تواند محافظی در برابر افرادی بلادفاع باشد تا با شکل‌گیری عقلانیت و گفت‌وگو‌ی مستمرّ‌، هم به توسعه عرصه عمومی و هم به شکل‌گیری افراد خود آئین و نقّاد‌ و عقلانی بیانجامد.»

فرماندار شهرستان بوکان تصریح کرد: «چاره‌ای‌ جز حرکت به سمت فرهیختگی نیست چون راه غیر از آن، یا آنارشی‌ست و یا در غلطیدن به دام فایده‌گرایی خودخواهانه که حاصلی جز مسؤولیّت‌گریزی و پناه بردن به دنیای درون ندارد.»

 

 تولید آثار ادبی فاخر با دوری از سیاست

 سرپرست فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان بوکان نیز در این نشست اظهار داشت: «چهرهای شاخصی ادبی متعدّدی‌ در بوکان فعالیت می‌کنند که به علت محدودیّتهای مالی تنها موفق شدیم از این هشت نویسنده برتر تقدیر کنیم.»

وی در ادامه گفت: «فرهنگ و هنر خود جریان‌ساز است و تحت جریان خاصی قرار نمی‌گیرد و دور شدن از جریانهای سیاسی سبب تولید آثار ادبی فاخر می‌شود.»

منصور احمدی بیان کرد: «ما قول می‌دهیم در حوزه فرهنگ و هنر آسان‌کاری کنیم و اگر اثری مشکل قانونی نداشته باشد مجوز نشر و چاپ و یا برگزاری مجالس و اجرای برنامه‌ها را بدهیم.»

احمدی گفت: «تلاش می‌شود طبق وظیفه‌ای که داریم نظارت کامل بر چاپ نشریات موجود در شهرستان صورت بگیرد.»

 

 فضای مجازی انعکاس فضای حقیقی است

سید یاسین قریشی کاریکاتوریست بنام بوکانی نیز در این مراسم ضمن آنکه خواستار حمایت از نویسندگان شد، گفت: «اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی با خریداری کتاب نویسندگان سبب دلگرمی نویسندگان می‌شود و از فرهنگ کتاب و کتابخوانی حمایت می‌کند.»

وی در ادامه ضمن انتقاد از حرکت‌های نمایشی در حمایت از فعّالیّتهای ادبی و فرهنگی گفت: «فضای مجازی انعکاس فضای واقعی است و اگر فضای واقعی براستی واقعی بود این‌گونه از فضای مجازی استقبال نمی‌شد.»

 

 باید از نوقلم‌ها حمایت شود

مصطفی ایلخانی‌زاده‌ نیز در این نشست ضمن تأکید‌ بر حمایت از نویسندگان گفت: «نهادهای دولتی و شورای شهر با تأمین بخشی از هزینه‌های چاپ کتاب نویسندگان از آنها حمایت کنند و حمایت از نویسندگان نوقلم باید در اولویت قرار بگیرد.»

 

 انجمن‌های‌ ادبی در شهرستان بوکان فعّال‌ شوند

رحیم عبدالرحیم‌زاده کارگردان و نویسنده بوکانی هم در این نشست اظهار داشت: «دو انجمن ادب و ادبی بوکان که در سال 1372 تأسیس شده تا به امروز فراز و نشیب‌های زیادی را گذرانده است، اما نباید راکد بمانند و یا تعطیل شوند بلکه باید در زمینه کارهای فرهنگی و هنری آسان‌کاری صورت بگیرد و برنامه‌های فرهنگی اجرا شود.»

عبدالرحیم‌زاده بیان کرد: «برگزاری و اجرای برنامه‌های فرهنگی و هنری سبب می‌شود تا انجمن‌های ادبی زنده شود.»

یونس رضایی دیگر شاعر و نویسنده بوکانی هم ضمن تسلیت به مصیبت‌دیدگان زلزله‌‌زده کرمانشاه اظهار داشت: «نویسندگان و هنرمندان باید تعامل بیشتری با همدیگر داشته باشند و در فکر انحصارطلبی و یا تخریب همدیگر نباشند.»

رضایی بیان کرد: «نباید از نهادهای دولتی زیاد انتظار کمک داشت بلکه همین که آن‌ها سنگ‌اندازی نکنند کفایت می‌کند؛ اما ما هنرمندان با همدیگر هماهنگ باشیم و تعامل داشته باشیم و تا زمانی که به تعامل نرسیم کارهای فرهنگی و هنری ما لنگ می‌زند.»

وی افزود: «باید اجازه داده شود که در سال چند بزرگداشت و یادبود هنرمندان و حوزه‌های ادبی و فرهنگی برگزار شود تا فرهنگ و هنر ما تقویت و شناسایی شود.»

هشت نویسنده برتر بوکانی مورد تقدیر قرار گرفتند
هشت نویسنده برتر بوکانی مورد تقدیر قرار گرفتند
هشت نویسنده برتر بوکانی مورد تقدیر قرار گرفتند
هشت نویسنده برتر بوکانی مورد تقدیر قرار گرفتند
هشت نویسنده برتر بوکانی مورد تقدیر قرار گرفتند
هشت نویسنده برتر بوکانی مورد تقدیر قرار گرفتند
بدون امتیاز