همایش نکوداشت دکتر محمود ابراهیمی در دانشگاه کردستان برگزار شد

همایش نکوداشت دکتر محمود ابراهیمی در دانشگاه کردستان برگزار شد

طی مراسمی از دکتر محمود ابراهیمی، محقّق‌، مؤلّف‌، مترجم و مصحّح‌، دیروز ١٠ مهرماه در تالار مولوی دانشگاه سنندج تجلیل شد.

به گزارش اصلاح‌وب، در این نکوداشت، شخصیّت‌ها، استادان، دوستان، همکاران، دانشجویان و دانش‌آموزان دکتر ابراهیمی باتوجه به شناخت و نگاه خویش درباره جایگاه و شخصیّت‌ وی به ایراد سخن پرداختند.

دکتر فردین اخلاقیان، رئیس دانشگاه کردستان، به بیان ضرورت و ایجاد زمینه و بستر رشد برای پژوهشگران و اهل تحقیق پرداخت و از آزادی بیان و تضارب آرا به عنوان بستر رشد و شکوفایی فکری و فرهنگی نام برد و در خاتمه از دکتر ابراهیمی به عنوان الگو و اسوه‌ی شجاعت در بیان حقایق و نیز خدمت صادقانه یاد کرد.

دکتر رحمت صادقی، رئیس بنیاد نخبگان استان کردستان نیز به ضرورت تکریم و ارائه الگوهای اخلاقی برای جوانان اشاره و نکوداشت چنین شخصیّت‌هایی را بزرگ داشت علم و دانش روز تلقّی‌ کرد. وی عدم احترام به بزرگان فرهنگ را برابر با مرگ ملّت‌ها دانست.

 

 هم‌چنین دکتر محسن پیشوایی، ضمن اشاره به سه فاکتور باور، اخلاق و شریعت، اهتمام چندین ساله‌ی دکتر ابراهیمی در سه حوزه مذکور را قابل ستایش و تمجید و افتخار همکاری با ایشان را موهبتی ارزنده خواند.

درادامه‌ی همایش یار غار و دوست چهل‌ساله‌ی دکتر ابراهیمی، استاد خرّم‌دل، حاضران را با گزاره «زندگی جدّی‌ است و باید آن را جدّی‌ گرفت» خطاب قرار داد.

مؤلّف‌ تفسیر نور ضمن شرح و توضیح توصیه‌های دوستش برای عموم مردم، بر مسابقه برای رسیدن به بهشت و کسب رضایت الهی تأکید‌ کرد و مهارت چگونه زیستن را صفت برجسته‌ی دکتر ابراهیمی خواند.

دکتر محمدعلی کوشا، محقّق‌ و قرآن‌پژوه و دانش‌آموز دوره دبیرستان دکتر ابراهیمی نیز با بیانی شیرین خاطرات ارزنده‌ای از تلمّذ‌ در محضر استاد را نقل کرده و به مهارت در تسخیر قلب‌ها با دو فاکتور علم و سواد والا و نیز شوخ طبعی و درک همدلانه دکتر اشاره کرد.

این مدرّس‌ مدرسه عالی قضایی قم و استاد دانشگاه شهید بهشتی، موفّقیّت‌های خود را مدیون منش و بینش و مناعت طبع استاد ابراهیمی معرّفی‌ و بر نیازمندی جامعه به عالمانی چون استاد ابراهیمی، دکتر خرّم‌دل و ماموستا ابوبکر حسن‌زاده و یارانشان تأکید‌ کرد.

در ادامه همایش، دکتر نعمت‌الله عزیزی با اشاره به بازنشستگان زیادی چون دکتر ابراهیمی در کشور، ضعف عدم استفاده از این گنجینه‌ها و مهجور ماندن این بزرگان را چون دردکشنده‌ی نظام آموزشی یادآور شد.

 این هیأت‌علمی دانشگاه کردستان ضمن اشاره به ۳۰ سال بهره‌مندی از شرف همکاری استاد، به برخی سجایای استاد به‌ویژه شجاعت وی در نقد و بیان گزاره‌های خالص دین اشاره کرد.

آخرین سخنران همایش دکتر عبدالله رسول‌نژاد به تبیین و تقسیم جنبه‌های مختلف آثار استاد ازجمله: عقیدتی، اخلاقی و اهتمام به ترجمه‌ی تألیفاتی‌ در راستای پرهیز از تقدّس‌ پنداشتن برداشت خویش از دین و حقوق زنان و آشتی بین علوم روز و دین و توجه به مباحث و مسائل نو اشاره کرد.

تعدادی از دانشجویان و استادان نیز به بیان خاطرات خویش و نیز مکارم و فضایل استاد ازجمله خوش‌خلقی، شوخ‌طبعی، شجاعت و شهامت در بیان حق و لطف پدری و باز بودن در اتاقش برای رفع هرگونه مشکل درسی و گاه شخصی و خانوادگی دانش‌آموختگان پرداختند و درنهایت دکتر محمود ابراهیمی ضمن اظهار تشکر و قدردانی از همگی حاضران و برگزارکنندگان همایش، تجلیل از خود را «هذا من فضل ربی» خواند و شعف و سپاس بی‌پایان خود را درقبال برگزارکنندگان همایش و مهمانان ابراز نمود.

تقدیم لوح‌های تجلیل معاون رییس‌جمهوری و رییس بنیاد ملّی‌ نخبگان، رییس دانشگاه کردستان، پژوهشکده کردستان‌شناسی، و هدایای ویژه مشارکت‌کنندگان به استاد و تجلیل از همسر آن استاد توسط ماموستا عبدالرحمن یعقوبی، مدیر انتشارات نشر احسان که تشویق ممتد حاضران را در پی داشت، پایان‌بخش برنامه بود.

شایان ذکر است که این مراسم با همّت‌ بنیاد نخبگان استان کردستان، پژوهشکده کردشناسی دانشگاه کردستان و متولّیان‌ دانشگاه برگزار شد که سال گذشته نیز برای تجلیل از شخصیّت‌ علمی دکتر خرّم‌دل، مفسّر‌ و قرآن‌پژوه و استاد بازنشسته دانشگاه کردستان نیز اجرایی شده بود.

بدون امتیاز