آشتی ملّی در فلسطین: توافق نهایی فتح و حماس

آشتی ملّی در فلسطین: توافق نهایی فتح و حماس

اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی حماس، صبح امروز پنجشنبه ٢٠ مهرماه از دستیابی فتح و حماس به توافق نهایی تحت نظارت مصر خبر داد. 

به گزارش اصلاح‌وب به نقل از مرکز اطلاع رسانی فلسطین، دور دوم مذاکرات آشتی ملی بامداد امروز در مقر سرویس های اطلاعات مصر به پایان رسید. در پی آن طاهر نونو، عضو دایره اطلاع رسانی حماس گفت: «اسماعیل هنیه صبح امروز از دستیابی فتح و حماس به توافق تحت نظارت مصر خبر داد؛ به جزییات توافق حاصله پس از دور دوم مذاکرات ١٤ ساعته اشاره نکرد.»

هم‌چنین مصطفی برغوثی، دبیرکل کمیته ابتکار ملی فلسطین گفت که مذاکرات آشتی ملی در قاهره مثبت و سازنده است و باید تمامی توافقات حاصله به مرحله اجرا درآید.  

وی خاطرنشان ساخت: «ما نسبت به توافقات حاصله خرسندیم و می خواهیم این توافقات شکل اجرایی به خود بگیرد.» وی هم‌چنین اطمینان داد که گروه‌های فلسطینی در زمینه اجرای توافقات نقش مثبتی ایفا خواهند کرد.

از سوی دیگر، حسین منصور، عضو کمیته مرکزی جبهه خلق برای آزادی فلسطین اظهار داشت که طی چند روز آینده شاهد تحولات مثبتی خواهیم بود. وی خواستار حل و فصل تمامی مسائل و مشکلات نوار غزه اعم از بحران برق و بهداشت شد. 

طلال ابوظریفه، عضو دفتر سیاسی جبهه دمکراتیک برای آزادی فلسطین نیز به نوبه خود گفت که توافقات حاصله میان جنبش های فتح و حماس اقدامی مثبت است. وی تصریح کرد که باید تمامی گروه های فلسطینی در گفت‌وگو‌های آشتی ملی مشارکت داشته باشند.

وی هم‌چنین اظهار داشت: «ما آماده مشارکت در دولت وحدت ملی برای رسیدگی به تمامی پیامدهای دودستگی و زمینه‌سازی برای انتخابات هستیم.»

وی خاطرنشان ساخت که تمامی طرف‌ها برای حفظ سلاح مقاومت اتفاق نظر دارند و این مساله غیر قابل مذاکره است.

گفتنی است که دور اول این مذاکرات نیز ظهر سه شنبه گذشته در فضایی مثبت آغاز شد و ١٠ ساعت به طول انجامید که شرکت کنندگان در آن پیرامون موضوعات مختلف پرونده آشتی ملی جهت کاهش رنج و محنت‌های ملت فلسطین و بهبود وضعیت معیشتی مردم نوار غزه بحث و گفت‌وگو‌ کردند.

هم‌چنین جنبش حماس امروز در هفدهمین سالروز انتفاضه الاقصی با صدور بیانیه‌ای خاطر نشان کرد که «عوامل منجر به شکل گیری انتفاضه الاقصی همچنان به قوت خود باقی هستند و در حالی که دشمن به عربده‌کشی و زورگویی‌های خود ادامه می‌دهد، ملت فلسطین و به‌ویژه اهالی قدس همچنان به دفاع از مسجد مبارک الاقصی ادامه می‌دهند و حجم خطرهای متوجه این مسجد را درک می‌کنند.» حماس تأکید کرد که مقاومت گزینه راهبردی ملت فلسطین و حقی مشروع در برابر رژیم صهیونیستی است و تا تحقق تمامی اهداف مورد نظرش ادامه خواهد یافت.

بدون امتیاز