دوره‌ی واکاوی آسیب‌‌های اجتماعی در شیراز برگزار شد

دوره‌ی واکاوی آسیب‌‌های اجتماعی در شیراز برگزار شد
به همت اداره خانواده معاونت خواهران شهر شیراز دوره ی آسیب‌‌های اجتماعی با عنوان " اعتیاد به اینترنت و فضای مجازی " در تاریخ 4 بهمن ماه سال جاری در این شهر برگزار شد.
به گزارش خبرنگار صفحه‌ی زنان اصلاح‌وب کارشناس این دوره، خانم خاطره زینلی بود که در جمع برادران و خواهران شهر شیراز ابعاد موضوع" اعتیاد به اینترنت و فضای مجازی " را بررسی کرد.
خانم زینلی در ابتدا توضیحاتی در مورد فضای مجازی داد و گفت:" دسترسی سریع و آسان به هر چیزی که بخواهیم مثل عکس و فیلم و غیره بسته به نوع استفاده از آن بزرگترین عیب یا منفعت اینترنت به شمار می‌رود"
وی با ابراز تاسف از زیاده روی مردم در استفاده از این وسیله؛ از بین انواع اعتیاد‌های رفتاری از قبیل اعتیاد به روابط ، اعتیاد به کار ، اعتیاد به قمار ، اعتیاد به خرید و...، اعتیاد به مواد مخدر را شبیه‌ترین آن به فضای مجازی دانست چرا که شخص معتاد قادر به کنترل خود نیست و بدون گوشی زندگی برایش سخت و تحمل ناپذیر می‌شود.
به گفته‌ی وی شخصی که بیش از 2ساعت در روز از گوشی استفاده می‌کند و علاوه بر آن قادر به ترک گوشی موبایل خود نیست معتاد به شمار می‌رود و همچنین چک کردن مداوم و بدون دلیل گوشی – بی‌قراری در صورت دور بودن از گوشی یا نداشتن شارژ و حاضر نشدن سرسفره و نداشتن خواب به موقع بدلیل مشغول بودن به اینترنت که در دراز مدت شخص مبتلا را، به انسانی بدقول و فراموشکار تبدیل می‌کند.
وی با تاکید براینکه بویژه باید مراقب کودکان و نوجوانان در مقابل این معضل اجتماعی باشیم خاطر نشان کرد که باید تغییر از خودمان شروع کنیم؛ مادامیکه پدر و مادر در استفاده از فضای مجازی زیاده روی می‌کنند نمی‌توانند فرزند خود را از این کار منع کنند و هرگونه توضیح والدین در مورد معایب و مضرات آن برای کودک و نوجوان غیر منطقی و غیر قابل قبول خواهد بود.
کارشناس این دوره در ادامه به آسیب‌‌های جسمی و روحی ناشی از اعتیاد اشاره کرد که مهمترین آن افسردگی است و در کودکان علاوه بر آن تحریک‌پذیری بیش از حد و پرخاشگری و اضطراب و اعتماد به نفس پایین را نیز بدنبال دارد؛ روابط مجازی و دوستی‌های غیر واقعی بچه ها را در تخیلات پرخاشگرانه رشد داده و به آنها انواع رفتار‌های ناپسند از قبیل تهاجم، بی‌احترامی، تمسخر، خشونت و غیره آموزش می‌دهد. حال نوجوانان به دو دلیل در زمان طولانی آنلاین می‌شوند:  
1) فرار از افسردگی و اضطراب که در واقع خود این شبکه ها باعث اضطراب بیشتر می‌شوند.
2)  شخصیت‌‌های وسواس گرا که برای فرار از فشار ناشی از وسواس، به اینترنت و آنلاین بودن طولانی پناه می‌برند.
خانم زینلی در پایان ضمن اشاره به اینکه وقتی تنها راه ارتباط کودک و نوجوان ما با دنیای اطراف اینترنت باشد، این زنگ خطری بزرگ به شمار می‌رود. برای استفاده درست از اینترنت و عدم وابستگی به آن بخصوص برای کودکان راهکارهایی به حضار ارائه داد:
1)  کمک گرفتن از مشاور( ارگان‌هایی که روان شناس دارند یا شخص معتمد و توانایی از فامیل و آشنایان)
2)  تهیه فهرستی از مشکلات خود یا فرزندمان مثل افسردگی – تنهایی – نارضایتی از قیافه و غیره و سعی در برطرف کردن آنها.
3)  کاهش تدریجی و نه یکباره‌ی ساعت آنلاین و جایگزین کردن آن با سرگرمی‌‌های جذاب و مفید.
4) تغییر ساعت آنلاین و برنامه‌ریزی صحیح برای استفاده از آن در ساعات مختلف شبانه روز.
5) برنامه ریزی منطقی یرای کودک یا نوجوان از قبیل بازی و درس و استراحت
6) تلاش در جهت شاد کردن روحیه‌ی بچه‌ها با استفاده از کلاس‌های قرآن، درس‌‌های خداشناسی، کلاس‌های هنری ، مهمانی‌‌های دوستانه بدون اینترنت و غیره.
7) همراهی و همدلی خانواده با کودک مثل گوش دادن به حرف‌های آنان با تمام وجود، بازی کردن با آنها، تفریح و مسافرت و غیره.
8) استراحت 20_ 20 _ 20  یعنی اینکه 20 ثانیه استراحت دادن به چشم و مغز بعد از هر 20 دقیقه خیره شدن به صفحه مانیتور یا گوشی که این 20 ثانیه را باید به یک مکان دور – فاصله حدود 6متری خیره شد.