سخنی با شهروندان عزیز ایران‌زمین؛ خانواده‌های معزّز کنکوریها

نویسنده: 
رئوف آذری
سخنی با شهروندان عزیز ایران‌زمین؛ خانواده‌های معزّز کنکوریها

شهروندان عزیز ایران‌زمین خانواده‌های معزّز کنکوریها
سلام و درودتان باد

همچنانکه استحضار دارید امشب نتایج ماراتن آزمون سراسری از طریق سایت سازمان سنجش اعلام می‌شود و متعاقب آن شاهد صحنه‌هایی گونه‌گون خواهیم بود. بسیاری از خانواده‌ها و فرزندان کنکوریشان، اشک شوق بر چشمانشان جاری می‌شود و بسیاری نیز اشک غم! بیایید در این لحظات، سجایای انسانی و اخلاقی‌مان را مبنایی برای واکنش‌هایمان به نتایج قرار دهیم و بیش از آنکه متکّی به منطق در داوری و احساس در واکنش باشیم، کنشی انسانی و اخلاقی از خود نشان دهیم.

چه بسا خانواده‌ای از ماه‌ها و سالها تفریح و سفر و سیر و سیاحت خود صرف نظر کرده تا عزیزش، سدّ کنکور را با رتبه‌ای تک‌رقمی بشکند و الان پاسخ گرفته باشد! شاید خانواده‌ای علیرغم تحمل تمام فشارهای ناشی از کنکور به پای فرزندشان، اینک نتیجه‌ی دلخواه عایدشان نشده باشد! احتمالاً داوطلبی نتایجی بیش از حدّ انتظار گرفته و الان در شوک برتری رتبه‌اش فرو رفته باشد!

و احتمال باید داد داوطلبی به استحقاق تلاش خود نرسیده باشد و الان در کمای رؤيای محقّق نشده‌اش باشد!

و عزیزی و عزیزانی که میانگین امتیاز را فقط از بهر ورود به دانشگاه گرفته باشند و دغدغه‌هایشان کمتر از دیگران باشد!

آن طرف‌تر شاید باشند عزیزانی که بی‌تفاوت به روزهای بعد فکر می‌کنند!

و عزیزانی دیگر که احساس می‌کنند با شکست‌شان در ماراتن کنکور، دنیا به انتها رسیده و راهی دیگر پیش رویشان نیست! و...

این لحظات را باید دریافت و ارزش نهاد و چنان رفتار کرد که؛

- برتر و برترینها را ضمن تشویق و تمجید و تکریم، به مرض توهم و خودشیفتگی و خودبرتربینی نیالاییم!

- شکست خوردگان در ماراتن کنکور را شکست خورده در زندگی نپنداریم و عامل کم‌کاری، شرایط  یا اتفاق نادر و استثنایی کسب نتیجه غیرقابل پیش‌بینی‌اش را ناشی از مفت‌خوری، دست و پا چلفتی یا شانس بدش  ندانیم و بر هدایتشان به جغرافیای حقارت و خودکم بینی، اصرار نورزیم!

-چون خانواده‌ای فهیم، فامیلی علاقه‌مند توفیق، مسئول و معلمی دلسوز و همراه، و شهروندی متعهد به درک و فهم حال داوطلبان عمل کنیم و بیش از تمرکز بر دیروز و فردا، امروزشان را و احساسشان را پاسخگو باشیم...

در روزهای آتی نیز؛

- مجازشدگان به انتخاب رشته را با طمأنينه و کمک گرفتن از تخصص متخصصان امر و بی‌دخالت احساس و صرف خواست خود، در مسیر پیش رو راهنما و مشاور خوبی باشیم.

- آن دسته از داوطلبان که توفیق کسب مجوز انتخاب رشته تحت هر شرایط و به هر دلیلی نصیب شان نشده، امید افزاییم و تلاش ورزیم اقناعشان کنیم که همه زندگی‌شان، کنکور نیست و کنکور تنها راهی برای رسیدن به دانشگاه و اختیار کردن نوعی از زندگی است و انواع گونه‌گون زندگی همچنان به روی شان لبخند می‌زند و شاید سال آینده، رسیدن به صندلی دانشگاه نیز نصیب بردند ولی اطمینان شان باید داد که برای رو به روشدن با زندگی، هزاران مسیر هست که یکی کنکور و دانشگاه است و هنوز راه‌های بسیاری نرفته پیش رویشان هست، تنها کافی است امید از کف ندهند و مأيوس نشوند و راهی دیگر اختیار کنند!

ختم کلام بیایید؛

«همدلی» را امروز بر سفره‌ی نتایج کنکور تمرین کنیم که فرصتی گرانبهاست و تمرینی ارزشمند برای فرداهای دیگرمان...

بدون امتیاز

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
محمد (مهمان)
1395/05/26

رئوف آذری نازنین، بسان مرد صالح و شریف هرجا باشد، اثر نیک از خود برجا می‌گذارد. توفیق این بزرگمرد را در همه‌ی عرصه‌های فعالیت گستردەاش، از خداوند منان خواستارم.