اظهارات دبیركل جماعت دعوت و اصلاح در مورد اعدام‌های اخیر

اظهارات دبیركل جماعت دعوت و اصلاح در مورد اعدام‌های اخیر

دبیرکل جماعت: انتظار می‌رفت در صدور آرا، مقاصد و مصالح ناظر در حكم، مصلحت عمومی كشور و در عین حال لحاظ كردن رأفت اسلامی، كه مورد تأكید شرع و قانون است، مورد توجه قرار گیرد. 

استاد عبدالرحمن پیرانی در اولین جلسه‌ی هیأت اجرایی مركزی بعد از بازگشت از نشست اتحادیه‌ی جهانی علمای مسلمان، ضمن اشاره به وضعیت منطقه و قضایای دنیای اسلام بیان كرد: نشر اعتدال و میانه‌روی، زمینه‌ساز آرامش جامعه و كاهش اقدامات خشونت‌آمیز است. وی افزود: بدیهی است در عصر كنونی، وحدت، همبستگی و وفاق ملی معطوف به تحقق حقوق همه‌ی شهروندان صرف نظر از مذهب، ملیت، دین و هرگونه ویژگی هویتی دیگری است.

وی افزود: امروز بیش از هر زمان دیگری نیازمند ترویج و تعمیق فرهنگ مدارا و دگرپذیری هستیم و بر این باوریم خشكاندن ریشه‌های افراط و تندروی جز با كار فرهنگی گسترده در جامعه میسر نمی‌شود. استاد پیرانی در ادامه نقش نهادهای مدنی را در این راستا مهم دانست و گفت: لازمه‌ی ترویج فرهنگ مدارا و خشونت‌پرهیزی، ایجاد و تقویت نهادهای مدنی در كنار فعالیت‌های فرهنگی نهادهای دولتی است.

دبیركل جماعت با اشاره به اجرای حكم اعدام بیش از ٢٠ نفر در زندان رجایی شهر كرج، اظهار داشت: ورود به جزئیات پرونده و فرایند دادرسی شأنی حقوقی و قضایی است؛ اما انتظار می‌رفت در صدور آرا، مقاصد و مصالح ناظر در حكم، مصلحت عمومی كشور و در عین حال لحاظ كردن رأفت اسلامی، كه مورد تأكید شرع و قانون است، مورد توجه قرار گیرد.

گفتنی است دبیركل جماعت كه برای شركت در اجلاس شورای اتحادیه‌ی جهانی علمای مسلمان به تركیه رفته بود، بامداد امروز شنبه ١٦ مردادماە به تهران بازگشت.