قایقران گلستانی عازم المپیک برزیل می شود

قایقران گلستانی عازم المپیک برزیل می شود

عادل مجللی فومنی ملی پوش بندر ترکمنی قایقرانی ایران با مثبت اعلام شدن دوپینگ نمایندگان روسیه و قزاقستان، به سهمیه المپیک رسید و تعداد نمایندگان گلستان را در ریو به عدد چهار رساند.

 

به  گزارش فدراسیون قایقرانی با مثبت شدن دوپینگ ورزشکار روسیه در مسابقات جهانی و قایقران قزاقستان در رقابت های انتخابی المپیک، عادل مجللی پاروزن ایران سهمیه المپیک ریو را کسب کرد تا قایقرانی ایران دو نماینده در سی و یکمین دوره بازی های المپیک داشته باشد.

پنج قایقران روسیه از المپیک حذف شده اند که با این شرایط طبق رده بندی رقابت های جهانی میلان، عادل مجللی به سهمیه رسیده است.

در مسابقات جهانی میلان، چین و برزیل در قایق دو نفره به سهمیه المپیک رسیده اند و روسیه و بلاروس به دلیل دوپینگ از مسابقات حذف شدند. با این شرایط عادل مجللی که در رقابت های جهانی سیزدهم شده بود با این تغییرات در جایگاه نهم رده بندی قرار می گیرد و المپیکی می شود.

همچنین مجللی در رقابت های انتخابی المپیک سوم شد و نماینده قزاقستان اول، که سهمیه پاروزن قزاق به دلیل دوپینگ از لیست حذف شد و عادل مجللی به عنوان قایقران دوم به سهمیه رسید. 

نماینده ازبکستان که دوم شده بود به دلیل حضور قایق دو نفره این کشور در المپیک سهمیه نگرفت و به همین دلیل مجللی به عنوان نفر دوم آسیا راهی المپیک می شود. 

در واقع مجللی از دو طریق شانس حضور در المپیک را پیدا کرده که با توجه به قطعی بودن دوپینگ ورزشکار روسی، مجللی دیگر نیازی به انتظار کشیدن برای تائید مثبت بودن نمونه دوم ورزشکار قزاقستان ندارد.

فدراسیون جهانی قایقرانی با تماسی که با فدراسیون ایران داشته اعلام کرده است که اگر ایران می خواهد مجللی در المپیک حضور داشته باشد نام او را به فدراسیون جهانی اعلام کند تا شرایط حضور او در ریو مهیا شود. 

فدراسیون ایران اکنون در حال مذاکره با فدراسیون جهانی برای نهایی شدن حضور مجللی در المپیک ٢٠١٦ است.

با این سهمیه تعداد ورزشکاران ایران در کاروان المپیک ریو به عدد ٦٤ رسید و علاوه بر مهسا جاور ، مجللی دومین قایقران ایران در المپیک است.

در سال های اخیر همواره در ترکیب تیم ملی رده های سنی گوناگون قایقرانی، ورزشکاران بندرترکمن عضویت داشتند که این موفقیت نتیجه تلاش چند ساله در استعدادیابی و پرورش ورزشکاران در رده های سنی پایه است.

عادل مجللی مقدم فومنی متولد ١٣٧٢ در بندرترکمن است و مدال طلای مسابقات آسیایی تهران در رشته کانو انفرادی ٥٠٠٠ متر در سال ٢٠١١؛ مدال طلا و برنز مسابقات آسیایی سمرقند در رشته کانوی انفرادی ١٠٠٠ و ٥٠٠٠ متر در سال ٢٠١٣ و مدال برنز مسابقات آسیایی اینچئون کره جنوبی در رشته کانو٢٠٠متر را در کارنامه ورزشی دارد.

بندرترکمن با افزون بر ٦١ هزار نفر جمعیت در شمال غرب استان گلستان واقع است و به علت همجواری با سواحل خزر گرایش به ورزش قایقرانی در این شهرستان مطلوب می باشد.

بندرترکمن دو هزار و ٨٠٠ ورزشکار بیمه شده، دارد.