رقابت ۹۰ راس اسب در هفته دوم کورس تابستانه در بندرترکمن

رقابت ۹۰ راس اسب در هفته دوم کورس تابستانه در بندرترکمن

 هفته دوم کورس اسبدوانی تابستانه با شرکت ۹۰ راس اسب و با حضور تعداد زیادی از علاقه مندان به سوارکاری عصر جمعه در بندرترکمن از توابع استان گلستان برگزار شد. 

به گزارش ایرنا در هفته دوم کورس اسب‌هایی از‌نژاد ترکمن و دوخون رقابت کردند که در پایان ۵۴۰ میلیون و ۷۵۰ هزار ریال جایزه نقدی به صاحبان اسب‌های اول تا سوم رقابت‌های هشت گانه اهدا شد. 

در دور اول اسب‌های ترکمن دو ساله با امتیاز مبتدی و نبرده با یکدیگر به رقابت پرداختند که عیدمحمد غراوی با اسب جهان گل زود‌تر از سایرین از خط پایان گذشت و کمال دالیجه عطا با اسب کورماندانا و جواد آچاک با اسب ترنج به ترتیب دوم و سوم شدند. 

رقابت دور دوم میان اسب‌های ترکمن سه و چهار ساله و دو تا ۱۴ امتیازی بود که کمال دالیجه عطا با اسب مارکیوس عنوان اول را به دست آورد و علی رجال با اسب مادیان طلا و مهران عطا با اسب شایلان حالت به ترتیب مقام‌های دوم و سوم را کسب کردند. 

در دور سوم اسب‌های دوخون دو ساله با امتیاز مبتدی با یکدیگر رقابت کردند که بنیامین جرجانی با اسب آل ویوا موفق به کسب مقام اول شد و کمال دالیجه عطا با اسب خوش خوش و آرمین آق آتابای با اسب تهاجم به ترتیب مقام‌های دوم و سوم را به دست آوردند. 

رقابت در دور چهارم میان اسب‌های دوخون دو ساله با امتیاز نبرده شکل گرفت که آق اویلی بشگرد با اسب دراگل زود‌تر از سایرین از خط پایان عبور کرد و محمد خوجملی با اسب پانیک و بنیامین جرجانی با اسب استار اسکای به ترتیب دوم و سوم شدند 

در دور پنجم اسب‌های دوخون سه و چهار ساله و ۱۶ تا ۲۰ امتیازی با یکدیگر رقابت کردند که پیمان قلرعطا با اسب ریحانا به عنوان نخستین نفر از خط پایان عبور کرد و قربان محمد اودک با اسب اوکسال و ستار مهرانی با اسب تندر نفرات دوم و سوم بودند. 

اسب‌های دوخون سه ساله و دو تا ۱۲ امتیازی برگزار کننده رقابت دور ششم بودند که ستار مهرانی با اسب آنتیک مقام اول را کسب کرد و بنیامین جرجانی با اسب کارادایی و جواد آچاک با اسب ماه سر به ترتیب عنوان‌های دوم و سوم را به دست آوردند. 

در دور هفتم اسب‌های دوخون سه و چهار ساله و هشت تا ۲۲ امتیازی با یکدیگر به رقابت پرداختند که ابوطالب چاریزاده با اسب گلنازکیا موفق به کسب مقام اول شد و ابراهیم قره داشلی با اسب نصیب و آرمین آق آتابای با اسب آی هان به ترتیب دوم و سوم شدند. 

دور هشتم و پایانی را اسب‌های دوخون سه ساله با امتیاز مبتدی و نبرده برگزار کردند که اسب‌های گل راکست، ردگلد و ساواش ایگدری به ترتیب عنوان‌های اول تا سوم را به دست آوردند. 

در این رقابت‌ها اسب تندر متعلق به عزت اله پورقاز فوتبالیست بندرترکمنی تیم استقلال خوزستان در دور پنج به عنوان سومی دست یافت. 

این رقابت‌ها به مدت پنج هفته ادامه دارد، هفته سوم مسابقات کورس اسب دوانی تابستانه بندرترکمن جمعه یکم مرداد در مجموعه سوارکاری این شهرستان برگزار می‌شود. 

بندرترکمن با ۶۱ هزار نفر جمعیت در شمال غرب استان گلستان واقع است؛ این شهر به سبب بافت قومیتی و حضور هموطنان ترکمن و علاقه و توجه خاص آن‌ها به اسب و سوارکاری؛ چابکسوران و مربیان ارزنده‌ای در این رشته دارد. 

میدان سوارکاری بندرترکمن بیش از ۴۰ سال قدمت دارد و اولین مسابقات اسبدوانی در آن برگزار می‌شده است.