پيام تبريك دبيركل جماعت دعوت و اصلاح به مناسبت فرا رسيدن رمضان ١٤٣٧ هـ.ق

اللهم أهله علينا بالأمن والإيمان و السلامة و الإسلام!
بار دیگر با لطف و توفیق خدای متعال، به ماه پربرکت رمضان رسیدیم؛ ماهی فرخنده و ارزنده که فرصت توانمندسازی روح برای پرواز در فضای معنویت و ایمان و فصل زرین شکوفایی غنچه‌های وحی و فرو باریدن باران رحمت الهی است! رمضان موسم صعود به قله‌های معنوی، تمرین عملی کنترل نفس و تغییر عادت‌هاست؛ تغییر ناگهانی سبک زندگی و درآویختن داوطلبانه و جدی با نیرومندترین سایق‌ها و غرایز بشری، عبور از سد ستبر عادت و لذت و واگرفتن شخصیت و رفتار، از اسارت هوس است!
رمضان یادآور معنای زندگی انسانی و منادی عروج اخلاقی و پرواز به سوی افق برتر معنویت و مهار نفس است؛
ماه استغفار، توبه، ذکر، صبر، انابت، تلاوت قرآن و تراویح و خلاصه، بهار پارسایان و جشن خداجویان است!
روزه را نباید در تحمل موقتی گرسنگی و تشنگی محدود کرد؛ بلکه روزه چنان که از مفهوم واژه صیام نیز برمی‌آید، یک فلسفه حیات و سبک زندگی مخصوص است که هسته و روح آن، نفی کامجویی و شهوت‌محوری و لذت‌ نفس را لذت ندانستن و جایگزین کردن «لذت ترک لذت» و سپس، عملیات مستمر ایستادگی در برابر تمایلات ناسازگار با آموزه‌ها و مقاصد الهی و سلب جایگاه رهبری اخلاقی از غرایز است و آن که گفتار باطل و رفتار برخاسته از آن را طرد و ترک نکند، خدای متعال هیچ نیازی به پرهیز او از خوردن و آشامیدن ندارد! روزه ماه رمضان در واقع، یک دوره فشرده آماده‌سازی فرد برای تمرین سبک زندگی مبتنی بر «عبادت خالق و خدمت مخلوق» است و اگر این بستگی حلق به رستگی خلق و ترک ناهار به طرد آزار و انقباض سیستم گوارش به انبساط روحیه نوازش نینجامد و پیش گرفتن زهادت به درک ارزش نعمت و افزایش شوق عبادت منجر نشود، سهم ما از روزه و رمضان چیزی جز محرومیت و رنج نخواهد بود!
اینجانب ضمن ادای شکر درک رمضان و تبریک حلول این ماه مبارک به همه مسلمانان و هموطنان گرامی، از باب شفقت برادرانه و ادای وظیفه یادآوری مؤمنانه، برادران و خواهران ایمانی را به اغتنام فرصت برای پاکسازی درون و استفاده هر چه بهتر و بیشتر از برکات معنوی رمضان، مشارکت در تراویح، اهتمام به تلاوت قرآن،‌ ذکر و استغفار، آشتی و طلب حلالیت از یکدیگر توصیه می‌کنم و تأکید می‌نمایم که در این ماه همدردی و استجابت دعا، در کنار شکر امنیت و آرامش، عافیت و توفیق طاعت، حمایت و دعای خیر نیازمندان، دردمندان و مخصوصاً مسلمانان مصیبت‌زده و گرفتار آوارگی و گرسنگی را فراموش نکنیم!
در پایان، از خدای متعال خواهانم به همه ما توفیق مضاعف برای حرکت و فعالیت در جهت عبادت خالق، خدمت مخلوق، تزکیه نفس و عمران جهان عنایت فرماید!
عبدالرحمن پيراني
دبيركل جماعت دعوت و اصلاح
٩٥/٠٣/١٧