قائم مقام دبیرکلّ در نشست شورای مرکزی: آنچه ما بر آن پیمان بسته‌ایم به اجرا گذاشتن تعبّد و بندگى جمعى در قالب جماعت است

قائم مقام دبیرکلّ در نشست شورای مرکزی: آنچه ما بر آن پیمان بسته‌ایم به اجرا گذاشتن تعبّد و بندگى جمعى در قالب جماعت است

نخستین نشست شورای مرکزی جماعت در سال جدید، روز پنجشنبه ١٦ اردیبهشت در دفتر مرکزی برگزار شد و قائم مقام دبیرکلّ جماعت بر وفای به عهد با خدا تأکید نمود.

 

بنا به گزارش اصلاح‌وب، نخستین نشست شورای مرکزی در سال جدید، روز پنجشنبه ١٦ اردیبهشت در دفتر مرکزی جماعت در تهران برگزار شد و سعدالدّین صدّیقی، «قائم مقام دبیرکلّ جماعت دعوت و اصلاح» در سخنانی بر عزم راسخ بر تعبّد و بندگی و ارائه‌ی خدمات اجتماعی تأکید کرد.

وی در ابتدای سخنانش گفت: «تشخیص درست وظیفه و توفیق انجامِ متقن آن، از مهم‌ترین توفیقات الهى است که باید آن را از خدا بخواهیم. به تعبیر استاد عمر تلمسانى رحمه الله، دیندارى در دو بخش خلاصه می‌شود؛ شناخت وظیفه و انجام درست وظیفه. دعاى مشهور «اللَهمَّ أرنا الحقَّ حقّاً وارزقنا اتّباعه» نیز ناظر به همین معناست.» 

وی افزود: خودم و اعضاى محترم شوراى مرکزى و همه‌ى اعضاى محترم جماعت را به تدبّر در آیه‌ی ٩١ سوره‌ی نحل دعوت می‌کنم: وَأَوْفُوا بِعَهْدِ اللَّهِ إِذَا عَاهَدتُّمْ وَلَا تَنقُضُوا الْأَیْمَانَ بَعْدَ تَوْکِیدِهَا وَقَدْ جَعَلْتُمُ اللَّهَ عَلَیْکُمْ کَفِیلًا ۚ إِنَّ اللَّهَ یَعْلَمُ مَا تَفْعَلُونَ. به پیمان خدا (که با همدیگر می‌بندید) وفا کنید هرگاه که بستید، و سوگند‌ها را پس از تأکید (آن‌ها با قَسمِ به نام و ذات خدا) نشکنید، در حالی که خدای را آگاه و گواه (بر معامله و وفای به عهد) خود گرفته‌اید. بی‌گمان خدا می‌داند آنچه را که می‌کنید (و پاداش و پادافره کردارتان را می‌دهد). 

وی درباب تفسیر آیه اضافه کرد که در این آیه عهد و پیماى که مؤمنان با همدیگر می‌بندند از آن به عهد خدا تعبیر شده است. و امر شده است که باید به این پیمان‌ها وفادار بود و آن را نقض ننمود. آنچه ما بر آن پیمان بسته‌ایم به اجرا گذاشتن تعبّد و بندگى جمعى در قالب جماعت است. تزکیه‌ی خود و تلاش براى و ارایه‌ى خدمات به اطرافیان. لازمه‌ى این کار فراهم نمودن زمینه‌هاى فعالیت براى خود و اعضا مى‌باشد. توجّه و استفاده از ظرفیت فعّالیّتهاى اجتماعى در قالب نهادهاى مدنى را باید بیشتر از قبل در دستور کار قرار دهیم. اهتمام به خدمات اجتماعی و تقویت عملگرایی انرژی نو می‌بخشد و مصداق شعر اقبال مى‌باشد که: 

لذّت ایمان فزاید در عمل                 مرده آن ایمان که ناید در عمل

صدیقی درباب تحوّلات منطقه و اوضاع جهان اسلام ابراز عقیده کرد و گفت: «توجّه به اوضاع منطقه و رصد تحوّلات جاری بسیار ضروری است؛ حوادث جهانی و منطقه‌ای بر زندگی و موقعیت ما تأثیر عملی دارند و نباید نسبت به آن‌ها بی‌اعتنا بود. عدم تحلیل این اوضاع، ما را در تعیین اولویت‌ها دچار مشکل می‌کند. اوضاع منطقه‌اى روز به روز نگران کننده‌تر مى‌شود. عدم توجّه به کرامت انسانى و نقض حقوق انسان به عرف متعارف تبدیل شده است». 

وی درباب نقض روزمرّه‌ی حقوق بشر در عالم کنونی ابراز تأسّف کرد و گفت: «عجیب است، در زمانى که بیشترین مؤسّسات حقوقى در سطح بین‌المللى و منطقه‌اى وجود دارد و بیشترین قوانین حقوقى مکتوب وجود دارد، شاهد بیشترین موارد نقض حقوق نیز مى‌باشیم. متأسّفانه به نظر مى‌رسد انسانیّت و اخلاق به حساب منافع و پر رنگ شدن هویّت‌هاى قومى و مذهبى رنگ باخته است. ظاهراً هنوز هیچ اراده‌ى جدّى براى پایان بخشیدن به رنج و عذاب کودکان، زنان و مردان بی‌گناه در کشورهاى درگیر جنگ در منطقه وجود ندارد. امیدواریم هرچه زود‌تر شاهد استقرار عدالت، آزادى و حقوق شهروندى در منطقه باشیم». 

مدرّس عالی مدارس علوم دینی جنوب ایران در پایان سخنانش گفت: «با توجّه به نزدیک شدن ماه مبارک رمضان شایسته است همه‌ى ما در فکر استفاده‌ى هرچه بهتر از این فرصت باشیم. براى ما که قرار است در چارچوب اندیشه‌ى اسلامى فعّالیّت کنیم، توجّه به ارتقاى روحى و معنوى بسیار ضرورت دارد. باید با برنامه‌ریزى سعى کنیم به تزکیه‌ى خویش بپردازیم و همچنین از ایّام رمضان که شرایط بهترى براى تأثیرپذیرى ایجاد می‌شود در فکر فعّالیّتهاى دعوى متنوّع و مؤثّر باشیم.»

قائم مقام دبیرکلّ در نشست شورای مرکزی: آنچه ما بر آن پیمان بسته‌ایم به اجرا گذاشتن تعبّد و بندگى جمعى در قالب جماعت است
قائم مقام دبیرکلّ در نشست شورای مرکزی: آنچه ما بر آن پیمان بسته‌ایم به اجرا گذاشتن تعبّد و بندگى جمعى در قالب جماعت است