معاونت تربیتی جماعت: جامعه‌ی ما نیاز به «دگرپذیری» دارد

معاونت تربیتی جماعت: جامعه‌ی ما نیاز به «دگرپذیری» دارد

دکتر سید احمد هاشمی، معاونت تربیتی جماعت در بیست‌وپنجمین همایش دانش‌آموختگی طلاب دارالعلوم زاهدان بر نیاز جامعه‌ی ایرانی به دگرپذیری تأکید کرد. 

 

به گزارش اصلاح‌وب، دکتر سید احمد هاشمی، معاونت تربیتی «جماعت دعوت‌ واصلاح» در سخنانی در بیست‌وپنجمین همایش دانش‌آموختگی طلاب دارالعلوم زاهدان اظهار داشت: یکی از سنت‌های الهی در بین انسان‌ها وجود سنت تنوع یا به تعبیر قرآن «اختلاف» است. خداوند هر چیز را مختلف خلق کرده است.

وی در ادامه افزود: تنوع از صفات مخلوق و وحدت، اتحاد و یگانگی از صفات خالق است. تنوع در خلقت یکی از نشانه‌هایی است که به صفت خالقیت خداوند یک نوع زیبایی‌ می‌بخشد. یک قالی هراندازه گل‌ها و رنگ‌های متنوع‌تری داشته باشد زیباتر خواهد شد.

وی به تنوع قومی و مذهبی در ایران اشاره کرد و گفت: ما در ایران ادیان، مذاهب و اقوام مختلفی داریم که هر ملت و مذهب و قومی ویژگی‌هایی دارد که در دیگری یافت نمی‌شود. این تنوع و اختلاف می‌تواند فرصتی باشد برای شناخت بیشتر و بهتر.

وی در ادامه با تلاوت آیه «إنا خلقناکم من ذکر و أنثی و جعلناکم شعوبا و قبائل لتعارفوا» گفت: این آیه زیباترین آیه در مورد تنوع است. قبل از این آیه عدم تمسخر، عدم غیبت و عدم تجسس مطرح شده است، سپس به این مطلب می‌پردازد که شما را از مرد و زن آفریدیم که این‌ دو یکدیگر را کامل می‌کنند. شما را قبیله قبیله کردیم و هدف از این تنوع این است که همدیگر را بشناسید. تعارف منتجر به این می‌شود که عناد، جنگ و دشمنی از بین برود.

هاشمی خاطرنشان کرد: ما نیاز به شناخت بیشتر از یکدیگر داریم. باید یکدیگر را بشناسیم. چیزی که ما در بحث تنوع نیاز داریم «دگرپذیری» است. البته منظور از «دگرپذیری» این نیست که هر کسی باید به دین، مذهب و فکر دیگری بگراید، اگر اینطور باشد باید افراد باید هر روز یک دین و مذهب داشته باشند، بلکه به این معناست که در کنار یکدیگر زندگی کنیم و همدیگر را با هر اختلافی که داریم بپذیریم و تحمل کنیم و زندگی مسالمت‌آمیز داشته باشیم. معنای دگرپذیری این نیست که همدیگر را نصیحت نکنیم، بلکه با یکدیگر حرف بزنیم ولی به یکدیگر ظلم نکنیم.

وی تأکید کرد: اگر نتوانیم خود را تحمل کنیم درگیر جنگ‌هایی خواهیم شد که قرن‌ها قبل اروپا درگیر آن بود و فقط با پذیرفتن یکدیگر از این درگیری‌ها نجات یافت.

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
بدون‌نام (مهمان)
1395/02/17

احسنت بر دکتر
سخن مناسب در مکان مناسب