محفل ایمانی خواهران شهر شیراز برگزار شد

محفل ایمانی خواهران شهر شیراز برگزار شد

 محفل ایمانی خواهران شهر شیراز دوم دی ماه سال جاری با محوریت موضوع" کان خلقه القران برگزار گردید.

به گزارش خبرنگار صفحه زنان اصلاح وب سخنران این نشست آقای دکتر یعقوب خرسند بود که به اهمیت نشست‌‌های ایمانی ماهانه در این شهر پرداخت. وی با تاکید بر اینکه این نشست‌ها از لوازم زندگی انسان مسلمان است گفت: این محافل گونه‌ای است از نشست‌های اصحاب و یاران رسول خدا. آنگاه که معاذ بن جبل به یکی از دوستانش فرمود: اجلس بنا نومن ساعة. آنان همدیگر را به داشتن این جلسات ایمانی دعوت و تشویق می‌کردند. 

دکتر در ادامه به تقسیم بندی ماه‌های هجری و قمری پرداختند و از ماه‌های قمری به عنوان ماه‌های معنوی انسان‌ها یاد کرد که دریافتن این ماه‌های معنوی لازمه زندگی ماست؛ چون به عبادت و زندگی مومنانه ما وصل می‌باشد، مانند حج، روزه و غیره که همه مطابق ماه قمری یا هجری تعیین می‌شود و تمام عبادات ما ارتباط مستقیمی با ماه‌های قمری دارد. پیامبر( صل الله علیه و سلم) به هنگام دیدن ماه می‌فرمودند:" خدایا این ماه را برای ماه پربرکت و میمون قرار بده." 

سپس با اشاره به ماه ربیع الاول از میان ماه‌های قمری اظهار داشت که این ماه یادآور ولادت رسول الله می‌باشد و ایشان الگوی حسنه‌ی ما می‌باشند – جایگاه الگو بودن این مرد بزرگ باعث می‌شد صحابه در مسائل ریز و درشت نظر و نگاه رسول الله را جویا شوند. الگو و نمونه برداری به معنای این است که کار‌های خود را تا جایی که در توان باشد به مانند رسول الله انجام دهیم.                                                                                                                       روزی یاران رسول الله از بانو عایشه درخواست نمودند که رسول الله را برایشان توصیف کند و ایشان فرمودند:" کان خلقه القران" اخلاق رسول الله قران بود. حضرت عایشه( رضی الله عنها) قبل از هر چیز به اخلاق پیامبر می‌پردازد زیرا مهمترین مطلبی که در سلوک و رفتار انسان برداشت می‌شود اخلاق است. پس رفتارها و نشست‌ها و نگاه‌ها در انسان باید به عملی دقیق و متوازن در چارچوب دین تبدیل شود همان گونه که رفتاری را در رسول الله نمی‌بینیم مگر اینکه ایشان در آن عمل صادق است.                                                                                                                                                    پیامبر الگوی بارز رفتار‌های قرآنی هستند و مطلوب انسان مسلمان این است که این رفتار‌های قرانی جزء سلوک او باشد. رفتار پیامبر در هر مسئل‌های هم در عقیده و در عمل یکسان بوده است مانند رفتار با همسایه با وجود اینکه از آنها درد و رنج دیده اما رفتار ایشان با همسایگان بسیار متین بود. به گونه‌ای که اخلاق پیامبر بر غیر مسلمین تاثیرگذار بوده است و ایشان بواسطه‌ی همین سلوک محبوب قلب یاران خود بوده است و هنگامی که دو تن از یاران ایشان اسیر مشرکین گشته و توسط مشرکین شکنجه می‌شدند و در این حال از آنها پرسیده می‌شود که آیا دوست دارید که پیامبرتان بجای شما اکنون شکنجه می‌شد می‌گویند: قسم بخدا دوست نداریم که ما در خانه نشسته باشیم و خاری به پای رسول الله برود و بجای ما شکنجه شود؛ و آن مشرکین خود قسم یاد می‌کنند که هیچ کس ندیده‌اند که مانند یاران محمد – محمد را دوست داشته باشد و این عمل‌ها و عکس العمل‌ها همین‌طوری بوجود نیامده بلکه برخاسته از اخلاق و عمل ایشان بوده است؛ بنابراین تئوری‌هایی که از قرآن و سنت رسول( صل الله علیه وسلم) گرفته می‌شود باید تلاش کنیم که به رفتار و سلوک ما تبدیل شوند نه اینکه فقط در ذخیره‌ی معلومات‌مان بمانند. 

وی با توجه به جنگ‌ها و درگیری‌های امروز در منطقه لازم دانست بار دیگر نگاه دین به انسان را یادآور شویم، نگاه اسلام به انسان:                                 1) نگاه انسانی: در این نگاه انسان جدای از دین و عقیده و موقعیت، ارزشمند است و حرمت دارد یعنی هر کس با ما در ارتباط است برادر و خواهر انسانی ما محسوب می‌شود. این نگاه اسلام بسیار دقیق و ارزشمند است و این انسانیت و احترام به آن بسیار ارزشمند است و این ارزشمندی را در نگاه رسول الله به هنگامیکه وارد مدینه شدند با نوشتن پیمان نامه می‌توان دید که مبادا حقوق کسی حتی یهودیان و غیر مسلمانان در این میان ضایع شود.

2) نگاه اسلام به انسان در جایگاه مسلمانی او: انسان مسلمان به مانند برادر و خواهر مسلمانان است، اسلام پس از انسان بودن شخص به مسلمان بودن او می‌پردازد و در این قسمت فراتر از انسان بودن بخاطر مسلمان بودن دارای حقوقی است مانند سلام کردن، جواب عطسه را دادن، عیادت او به هنگام مریضی، تلاش در رفع مشکل او و غیره. 

3) نگاه اسلام به انسان در جایگاه مسلمان و مهمتر از آن خویشاوندی: که خود از دو گزینه قبل فراتر می‌باشد و در آیات و احادیث بسیار به آن پرداخته شده است. 

سخنران دیگر این نشست خانم مهتاب زینلی کارشناس مامایی بودند که راجع به سرطان سینه مطالب مفیدی را به حضار ارائه دادند و برای مطالعه محتوای صحبت این کارشناس بزرگوار می‌توانید به سرویس سلامت صفحه زنان مراجعه کنید.

محفل ایمانی خواهران شهر شیراز برگزار شد
محفل ایمانی خواهران شهر شیراز برگزار شد