شیخ عبدالکریم محمّدی: باید هر چه بیشتر از خصیصه‌ی افتخار به نسب خویش و تحقیر دیگری دور شویم

شیخ عبدالکریم محمّدی: باید هر چه بیشتر از خصیصه‌ی افتخار به نسب خویش و تحقیر دیگری دور شویم

شیخ عبدالکریم محمّدی از علمای بنام اهل سنّت جنوب کشور، با حضور در دفتر مرکزی جماعت دعوت و اصلاح و دیدار با دبیرکل جماعت، بر لزوم دوری از خصیصه‌ی افتخار به نسب خویش و تحقیر دیگری تأکید کرد.

به گزارش اصلاح‌وب، وی در این دیدار کوتاه با اعضای دفتر مرکزی جماعت که در عصر روز پنجشنبه ٤ آذر‌ماه ١٣٩٥ صورت گرفت، به تبیین بحث افتخار به نسب و آفت‌های آن اشاره‌ کرد و گفت: «نسب فقط نسب خانوادگی نیست؛ فکر، زبان، مذهب، نژاد و... همه‌ عواملی برای افتخار به نسب هستند و این افتخار آمیخته به تحقیر دیگری، جز جدایی و دل آزاری ثمره‌ای نخواهد داشت.» وی در ادامه به حدیث صحیح «بِحَسْبُ امْرِئٍ مِنَ الشَّرِّ أَنْ يَحْقِرَ أَخَاهُ الْمُسْلِمَ»استناد کرد که برای شرّ بودن انسان همین کافی است که برادر مسلمانش را تحقیر نماید.

وی با اشاره به حدیثی نبوی«اثْنَتَانِ فِي النَّاسِ كُفْرٌ النِّيَاحَةُ عَلَى الْمَيِّتِ، وَالطَّعْنُ فِي النَّسَبِ»، «افتخار به نسب» و «نوحە‌خوانی بر میّت» را در کنار اعتراض به افعال خداوند، دو خصیصه‌ی به‌جامانده از دوران کفر می‌داند که اسلام نتوانست آن را به طور کامل برچیند، درباره‌ی تبعات روان‌شناختی افتخار به نسب گفت: هر چه بیشتر از این خصیصه دور شویم، از امکانات بیشتری بهره می‌گیریم.  

وی افزود: غیبت اگر‌چه حرام اعلام شده است و این برای ما کافی است؛ اما اگر نگاهی به اثرات روان‌شناخی آن بیندازیم، متوجّه می‌شویم که ما دیگر نمی‌توانیم با شخص غیبت شونده ارتباط مثمر‌ثمری داشته باشیم و اگر‌ هم ارتباط داشته باشیم، به دورویی با خود منجر می‌شویم.»

شیخ محمدی در ادامه افزود: «لَا يُؤْمِنُ أَحَدُكُمْ حَتَّى يُحِبَّ لِأَخِيهِ مَا يُحِبُّ لِنَفْسِهِ؛ عبارت ایمان کامل نمی‌شود تا زمانی که برادرت را بیشتر از خودت دوست داشته باشی، متّفقٌ‌علیه همه‌ی ادیان جهان است؛ آیه‌ای است از تورات، حدیثی متّفقٌ‌علیه است از پیامبر- صلّی الله علیه وعلی آله وسلّم- و مفهومی مطابق با آیات قرآن.  مفهوم برادری در این حدیث، برادری انسانی است. کفر و ایمان بر اثر اراده‌ی خداوند است. دیگران را دوست داشته باشیم و از این بترسیم که اگر مشیّت الهی بر آن می‌بود، جای ما و آنان با هم عوض می‌شد. خود را به جای دیگران بگذاریم و مهربانانه با آنان تعامل کنیم.»

شیخ عبدالکریم در آخر با اشاره به حدیثی از پیامبر- صلّی الله علیه وعلی آله وسلّم- گفت: «باید به دنبال خیر ثابت باشیم. به همان اندازه که اجازه نداریم به سوی شرّ برویم، نباید به سوی خیر ظنّی نیز برویم. باید به‌عنوان مربّیان تربیتی، آگاه باشیم که گزاره‌های ضعیف به جامعه عرضه نکنیم.»
در ابتدای این دیدار جمال اسماعیلی مسئول روابط عمومی مرکزی جماعت، ضمن خوشامدگویی و خیرمقدم، از حضور شیخ عبدالکریم در دفتری مرکزی جماعت، ابراز خرسندی نمود.  

گفتنی است استاد عبدالرحمن یعقوبی و دکتر جلال جلالی‌زاده نیز در این دیدار حضور داشتند.

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
عثمان (مهمان)
1395/09/09

شیوه نقل این خبر با سایر اخبار دیدار افراد با دبیرکل متفاوت بود. تصور خواننده این است که شیخ محمدی نشسته و بلافاصله شروع به سخنرانی نموده و دیگران گوش کردند و در پایان هم دعای ختم قرائت شده است.

2
ایلاف (مهمان)
1395/09/21

بحث جالبیه ولی وقتی حتی در زمان پیامبر کاملا از بین نرفته بحث نسب‌پرستی چطور انتظار میره الان درست بشه.ای کاش ای کاش نمی‌کنم .باید برای از بین بردن این نسب‌پرستی‌ها اقدام کرد.اول از همه خود جامعه‌ی بزرگ اهل سنت.