استاد پیرانی: «رسانه‌های جماعت تحت هیچ شرایطی از اخلاق حرفه‌ای خود عدول نکنند»

استاد پیرانی: «رسانه‌های جماعت تحت هیچ شرایطی از اخلاق حرفه‌ای خود عدول نکنند»

استاد عبدالرّحمن پیرانی، «دبیرکلّ جماعت دعوت و اصلاح» در جمع اصحاب رسانه‌ی این تشکّل مدنی که در روز پنجشنبه ٤ آذرماه برگزار شد بر ضرورت رعایت اخلاق حرفه‌ای تأکید کرد.

بنا به گزارش اصلاح‌وب، در این نشست که در دفتر مرکزی جماعت برگزار شد، وی تشریح کرد: رسانه‌ی جماعت باید با رعایت امانت و با منطقی درست، تحلیل‌های درست از اوضاع و اخبار جامعه داشته باشد. وی افزود: رسانه‌ی جماعت در برقراری ارتباط با شهروندان ایرانی اعمّ از حاکمیت، عموم هم‌وطنان ایرانی، جامعه‌ی اهل سنّت و مجموعه‌ای از نخبگان فرهیخته‌ی مخاطب‌، باید به‌شیوه‌ای معقول و اعتدالی رابطه برقرار کند و با نگاه اعتدالی و میانه‌روانه‌ی مبتنی بر خطّ مشی، اصول و راهبردهای خویش را وجهه‌ی همّت خویش قرار دهد و تحت هیچ شرایطی از اخلاق حرفه‌ای، عدول نکند.

استاد پیرانی افزود: علیرغم وجود پاره‌ای از کمبودها، نواقص و نارسایی‌ها در بخش‌هایی از سایت جماعت، در مجموع عملکرد سایت در فعّالیّت یازده‌ساله‌ی خود، در ارتباط با افکار عمومی و در میان اعضای جماعت نیز موفّقیت‌آمیز بوده و به منبعی موثّق و قابل اعتماد برای بسیاری از کاربران تبدیل شده است.

وی افزود: در امر اطّلاع‌‌رسانی باید واقع‌بینانه‌تر، هدفمندتر و با جدّیّت بیشتری گام برداریم و نیازمند ارزیابی مستمر از عملکرد رسانه‌های خود، در راستای به‌دست دادن دورنمایی واقعی از توانمندی‌ها، نواقص و مشکلات و درنتیجه رفع مشکلات و حرکت به‌سوی رشد روزافزون سواد رسانه‌ای مدیران و دست‌اندرکاران این امر، هستیم. 

استاد پیرانی افزود: جماعت در فاز جدید فعالیت رسانه‌ای خود، در راستای تحقّق شعار تخصّص‌گرایی، باید به‌سوی تخصّصی‌شدن بیشتر فعّالیّت‌ها گام بردارد. وی ابراز امیدواری کرد که درصورت امکان، سایت‌های اینترنتی تخصّصی‌ای در موضوعات اندیشه، خبر و تحلیل اخبار و خدمت‌رسانی بیشتر به مردم، راه‌اندازی شود.

دکتر پیرانی در ادامه‌ی سخنانش افزود: رسانه می‌تواند نقش تربیتی داشته و به‌سان ابزاری در خدمت رشد و تعالی انسان باشد. رسانه جهت ایجاد روشنگری و تبیین قضایا وسیله‌ی مهمّی است و می‌تواند در بالابردن میزان درک و فهم مخاطبان و تعدیل نگاه آنان مؤثّر باشد. 

وی تأکید کرد: رسانه می‌تواند انسان را بدین حقیقت متفطّن سازد که انتقال از حالتی به حالتی دیگر، جزو قوانین نامتغیّر هستی است؛ حیات آدمی مجموعه‌ای از فرصت‌ها و تهدیدهاست و انسان باید بداند چگونه می‌توان از مقاطع مختلف عمر استفاده کرد و چگونه تهدیدها را باید به فرصت تبدیل کرد و از این فرصت‌ها نیز چگونه در راستای بهبود وضعیت خود و دیگران، به‌سوی وضعیتی مطلوب، بهره برد. تاریخ متوقّف نمی‌شود؛ انسان‌ها باید بنا به فرموده‌ی قرآن«لِمَن شَاءَ مِنكُمْ أَن يَتَقَدَّمَ أَوْ يَتَأَخَّرَ»(المدثر: ٣٧)؛ «برای کسانی از شما که می‌خواهند پیش بروند و یا کسانی که می‌خواهند عقب بکشند.» همزمان و همگام با تغییرات رو به‌سوی رشد و تقدّم گام بردارند.

وی ضمن تأکید بر اینکه عدم همراهی با جریان تغییرات، سبب عقب‌ماندگی است، خاطرنشان کرد: در حلّ مشکلات جدید باید این مسئله را مدّنظر قرار داد؛ همیشه برای حل مشکلات انسانی بیش از یک راه‌حلّ وجود دارد و انسان موفّق کسی است که بهترین راه‌حلّ را برای حلّ مشکل و رفع یک معضل گزینش می‌کند.

رسانه و فضای سایبری نعمت زمان

وی در ادامه این نشست بیان داشت: رسانه و فضای سایبری به‌عنوان یک «نعمتِ زمان» فرا روی انسان‌ها و بیداری اسلامی، می‌تواند سبب تسهیل زندگی انسانی باشد؛ استفاده و مدیریت بهینه‌ی این فنّاوری‌های جدید ارتباطی و شبکه‌های اجتماعی، همّت عالی می‌طلبد تا در راه وصول به آسایش، سعادت و خیر بشر از آن استفاده‌ی مطلوب به‌عمل آید. وی استفاده از رسانه‌های ارتباط جمعی را پدیده‌ای جهانی قلمداد نمود و از اینکه نوجوانان و جوانان ما از آن استفاده می‌کنند، نباید واهمه‌ای به خود راه داد، بلکه باید با مدیریتی علمی و روشمند و رعایت توازن و اولویت‌ها، از آن در راستای عمران و آبادانی زمین بهره‌مند شد. 

اهمّیّت اقتصاد در زندگی انسان‌ها

وی تأکید کرد که نگاهی بدبینانه نسبت به ابزارها و روش‌ها و روند رو به رشد زندگی در مسائل اقتصادی، سبب عقب‌ماندگی ما مسلمانان شده است. وی ضمن تأکید بر اینکه رسانه و مطبوعات رکن چهارم دموکراسی‌اند، استفاده از آن‌ها را ابزاری بسیار کارگر برای تغییر بینش و منش فکری و رفتاری انسان‌ها دانست. وی افزود: امروزه اقتصاد به رکن دیگری از مردمسالاری تبدیل شده است و ملت‌های با اقتصاد قویّ را نمی‌شود در معادلات و مناسبات انسانی نادیده انگاشت. نگاه‌های انکارگرایانه به بانکداری که یک سیستم جهانی در اقتصاد است، ما را با چالش‌های جدّی روبرو نموده است و سبب رکود اقتصادی ما شده است. اسلام با جبرهای اجتماعی و مسائل جدید، باید تعاملی ره‌گشا داشته باشد و موانع پیشرفت را از سر راه بردارد؛ در این راستا رسانه می‌تواند نقش مؤثّری در تنویر اذهان عمومی مسلمانان ایفا نماید.