معاونت بانوان شیراز: هدف از نشستهای ایمانی تقویت و تجدید ایمان است

معاونت بانوان شیراز: هدف از نشستهای ایمانی تقویت و تجدید ایمان است

به همت معاونت بانوان شهر شیراز محفل ایمانی این شهرستان ٢٩ مهرماه سال جاری با محوریت موضوع ودود بودن پروردگار برگزار و در آن بر تقویت و تجدید ایمانی تأکید شد.

به گزارش خبرنگار صفحه‌ی زنان اصلاح وب سخنران این نشست خانم مهشید رسولی بود که در مقدمه‌ی سخنرانی خود از راه‌های تقویت و ازدیاد ایمان سخن گفت و یکی از راه‌های دست‌یابی به این مهم را برگزاری نشست‌های ایمانی عنوان کرد.
وی اصل دین را شناخت خداوند متعال و داشتن باور صحیح به او بیان نمود و اولین مرجع برای این شناخت را فهم صحیح اسماءالحسنی در لابه لای قرآن و سنت دانست و در این باره به فرمایش پیامبر اسلام صل الله علیه و سلم اشاره کرد که:
 «إِنَّ لِلَّهِ تَبَارَکَ وَ تَعَالَى تِسْعَةً وَ تِسْعِینَ اسْماً مِائَةً إِلَّا وَاحِداً مَنْ أَحْصَاهَا دَخَلَ الْجَنَّةَ: خداوند ٩٩ اسم دارد که هرکس آنها را بر شمرد وارد بهشت می‌‌شود.
وی در توضیح معنای احصاها گفت: این لغت به معنای عمل به مقتضای اسم می‌باشد و سپس افزود: یکی از نام‌های خداوند ودود می‌باشد، که از ود می‌آید و صیغه‌ی مبالغه از واد می‌باشد به ریشه‌ی ود.
حب و ود دو وجه می‌باشند؛" ود" زمانی به کار می‌رود که این احساس دوست داشتن در سلوک و رفتارمان نسبت به طرف مقابل جاری و نمایان باشد. هر ودی حب است اما هر حبی ود نمی‌باشد. ودود یعنی بدون طلب کمک می‌کند و ودود کسی است که حبش را در در رفتار و ظواهر مادی نیز نشان می‌دهد و آن را انتقال می‌دهد. اگر انسان به خداوند ودود وصل نباشد نمی‌تواند به نسبت مردم مهربانی داشته باشد. برای نرم خویی و دعوت و امر به معروف و نهی از منکر باید به صفت ودود بودن خداوند متصل باشیم.
ما همیشه به فکر این هستیم که اگر کسی در حق ما لطف و یا مهربانی انجام داد ما آن را جبران کنیم. اما همیشه محبت فراوان خداوند به نسبت خود که از صفت ودود بودن خداوند ناشی می‌شود از جمله‌ی انواع کهکشان‌ها و پرندگان و حیوانات و گل‌ها – همه‌ی اینها ودی هستند از طرف خداوند به ما- ما در مقابل نیکی یک انسان چقد شرمنده‌ی او هستم. ایا یک بار شده که از ته قلب از او تشکر کنیم و شاکر او باشیم؟
وی افزود: پروردگار علاقه و محبت خود را به ما پاسخ داده است- زبان حال ما در مقابل او چه باید باشد؟ تمام مال و عبادت ما باید در خدمت خداوند و بندگان و دین او باشد.
در آیات قرآن نیز می‌توان نشانه‌ها و آیات مربوط به ودود بودن خداوند را مشاهده نمود.
ایشان به معانی و نشانه ودود بودن خداوند پرداختند که شامل این موارد می‌شود
١- از نشانه‌های محبت و ودود بودن خداوند این است که همه چیز را برای انسان مسخر نموده است.
٢- اینکه در میان بندگانش حب و مودت و دوستی را در بین فرزندانش نشان داده است. مانند محبت والدین و فرزندان و زن و شوهر.
٣- از نشانه‌های ودود بودن خداوند این است که برای انسان توبه را قرار داده است. او بندگانش را به یکباره مواخذه نمی‌کند و به آنان فرصت می‌دهد.
٤- و حلم و بردباری خداوند به نسبت ما از نشانه‌های ودود بودن او است.
٥- توجه خداوند به حالات ضعف و تنگناهای ما بندگان
٦- معاملات کریمانه‌ی خداوند که در مقابل انجام یک گناه، یک گناه نیز می‌نویسد و در یک حسنه ١٠ حسنه می‌نویسد.
٧- خطاهای گذشتگان را در قالب قصص برای ما بیان می‌کند که ما بار دیگر آنها را تکرار نکنیم.
خانم رسولی با طرح این سؤال که ودود بودن خداوند بر رفتار و ایمان انسان‌ها چه تاثیری دارد؟ ادامه داد:
وقتی انسان از طریق ودود بودن خداوند محبت پروردگارش به نسبت خود را ببیند، محال است که معامله با خداوند را ترک کند و با شیطان وارد معامله شود.
داشتن حسن ظن مداوم به نسبت الله- با درونی پر از تسلیم و رضایت به پیشواز تقدیرات خداوند می‌رود.
با شوق و اشتیاق به طاعت خداوند می‌پردازد.
و انعکاس و پژواک رضایت از پروردگار در رفتار با دیگران نیز دیده می‌شود. زیرا به پروردگار ودود وصل است. قوانین و شریعت الهی همگی رحمت هستند- زیرا بر طبق مصلحت بندگانش رفتار می‌کند و بندگان خداوند از طریق طاعت و عبادت و سایر اعمال صالح این دوست داشتن خود را نسبت به پروردگار ابراز می‌کند.

معاونت بانوان شیراز: هدف از نشستهای ایمانی تقویت و تجدید ایمان است
معاونت بانوان شیراز: هدف از نشستهای ایمانی تقویت و تجدید ایمان است
معاونت بانوان شیراز: هدف از نشستهای ایمانی تقویت و تجدید ایمان است