لقمان ستوده در سنندج: رویکرد ما به مقوله‌ی دگرپذیری، نگاهی تاکتیکی و مقطعی نیست

لقمان ستوده در سنندج: رویکرد ما به مقوله‌ی دگرپذیری، نگاهی تاکتیکی و مقطعی نیست

کارگاه حقوق شهروندی و دگرپذیری با حضور دکتر لقمان ستوده عضو هیئت اجرایی مرکزی در سنندج برگزار و بر استراتژی دگرپذیری تأکید شد. 

به گزارش خبرنگار اصلاحوب، کارگاه حقوق شهروندی و دگرپذیری به همت معاونت نهادهای مدنی جماعت دعوت و اصلاح استان روز جمعه ۳۰مهرماه در سنندج برگزار شد. 

در این کارگاه آموزشی، لقمان ستوده، «عضو هیئت اجرایی مرکزی جماعت» ابتدا به ضرورت شناخت محیط اجتماعی و سیاسی ایران اشاره کرد و گفت: «اگر ما خواستار تعاملی اخلاقی همراه با دگرپذیری با دیگران هستیم، ضرورت دارد به سطح قابل قبولی از شناخت محیط فرهنگی، اجتماعی و سیاسی امروز کشور نیز رسیده باشیم و در صورتی که ما تحلیل درستی از واقعیت‌های گذشته و کنونی جامعه نداشته باشیم، عملاً برقراری یک تعامل اخلاقی مناسب با افراد، نهاد‌ها و جریان‌های اجتماعی، فکری و فرهنگی آن جامعه دور از دسترس خواهد بود.» 

وی در ادامه افزود: «امروز ما به عنوان بخشی از جامعه‌ی اهل سنت ایران، در کشوری زندگی می‌کنیم که جمعیت قابل ملاحظه‌ای از پیروان اهل تشیّع-با اعتقادات، انگاره‌ها و نمادهای مذهبی خاصّ خود- در آن حضور دارند و اگر می‌خواهیم تعاملی اخلاقی همراه با دگرپذیری با این شهروندان داشته باشیم، بایستی برحسب ضرورت، به میزان قابل توجّهی از شناخت این محیط اجتماعی برسیم. جا دارد از خود بپرسیم جهت دستیابی به این سطح از شناخت، تاکنون چه گامهای مؤثّری برداشته‌ایم؟» 

وی افزود: رویکرد ما به مقوله‌ی دگرپذیری، نگاهی تاکتیکی و مقطعی نیست بلکه راهبرد اساسی ما در تعامل با دیگران به شمار می‌آید که از باورهای دینی‌مان نشأت می‌گیرد. 

سردبیر نشریه‌ی اندیشه‌ اصلاح اضافه کرد: با مراجعه به قرآن کریم و سنّت و سیره‌ی رسول‌الله-ص- می‌توان به مصادیق بارزی از اخلاق اجتماعی پی برد که هرکدام می‌تواند مبنای دگرپذیری و تعامل اخلاقی ما با دیگران را شکل دهد. اشاره به اشتراک انسان‌ها در آفرینش، پذیرش اختلاف به عنوان سنتی الهی در قرآن، اهمّیّت کرامت و ارزش ذاتی انسان‌ها و رعایت قسط وعدل در برخورد با دیگران به این اصول اساسی اشاره می‌کنند. در سیره‌ی پیامبر اسلام نیز میثاق‌نامه‌ی مدینه-میان مهاجران و انصار، مشرکان و یهودیان مدینه- دارای نمودهای بارزی از دگرپذیری است آنجا که در نص این میثاق‌نامه آمده که: لهم ما لنا وعلیهم ما علینا «و به حقوق و تکالیف متقابل و برابر مسلمانان با مشرکان و یهودیان اشاره دارد، نکاتی طلایی هستند که هر يك می‌تواند مبنایی اخلاقی برای تعامل شایسته‌ی ما با طرف مقابل به‌شمار آید. اگر ما در تعامل با دیگران از اخلاق والایی چون دگرپذیری برخوردار نباشیم، عملاً از مهارت‌های اساسی دعوت با حکمت، موعظه‌ی حسنه و جدال به احسن هم محروم می‌شویم. همینطور مسائل دیگری از رخداد بزرگ صلح حدیبیه- و امتیازهای مقطعی که پیامبر و یارانش در مفاد صلح‌نامه‌ی حدیبیه به مشرکان واگذار کردند و دستاوردهای بلندمدتی که بعد‌ها نصیب مسلمانان شد و فراتر از آن کل سیر تاریخ تمدن جهانی را دستخوش تحول نمود- حاوی نکاتی طلایی است که با در نظر گرفتن آن می‌توان زمینه‌ها و فرصتهای بیستری برای تعامل بهتر با دیگران فراهم ساخت. 

 گفتنی است این نخستین کارگاه آموزشی با موضوع شهروندی و دگرپذیری است که به‌وسیله‌ی جماعت در استان کردستان به صورت یک روزه و در دو نوبت صبح و عصر برگزار شد.

لقمان ستوده در سنندج: رویکرد ما به مقوله‌ی دگرپذیری، نگاهی تاکتیکی و مقطعی نیست
لقمان ستوده در سنندج: رویکرد ما به مقوله‌ی دگرپذیری، نگاهی تاکتیکی و مقطعی نیست