عیادت از استاد ابوبکر حسن‌زاده

نویسنده: 
جلیل بهرامی‌نیا
عیادت از استاد ابوبکر حسن‌زاده

عصر دیروز دوشنبه فرصتی نصیب شد و در سنندج در خدمت ماموستا احمد بهرامی و ماموستا عبدالعزیز سلیمی به عیادت ماموستا ابوبکر حسن‌زاده، نویسنده و مترجم حوزه دین رفتیم؛ ماموستا ابوبکر از آن دست افرادی است که دیدارش هموارە برایم دلگشا و البته تکان دهنده بوده است؛ سخنان مهرآمیز و نافذش بر نهانخانه دل فرود می‌آید و حسّی از جنس ابتهاج و شرم می‌زاید؛ گوش را که به میزبانی کلامش می‌گماری، هوش را هم از کف می‌دهی و غرق می‌شوی، غرق در تأمّل و تعجّبِ درآمیخته با غبطه و حسرت! 

ماموستای ما که اینک ۷۷ سال سن دارد، متأسّفانه گرفتار بیماری سرطان است و سینەای را که دیر زمانی انبار ذکر و ایمان و چشمه‌ی شفقت و تواضع بوده، به تیغ جرّاحان سپرده است تا دوا را شفیع دعا سازد و فاروق آسا از قَدَری به قَدَری دیگر بگریزد و سپس از خدای شافی، شفای کافی بطلبد! به رغم کسالت و بسترنشینی، همچنان بشّاش و باحوصله است و تماس‌های تلفنی را نیز خودش با خوشرویی تمام پاسخ می‌دهد. 

 او که از قلمش، «لؤلؤ و مرجان» باریده و «حلال و حرام در اسلام» را ترجمه و تعلیم کرده است، چنان معمولی و آسان از بیماری خاص و دشوار خویش سخن می‌گوید که با خود می‌گویی شاید ماموستا از خطر این بیماری صعب العلاج بی‌خبر است! امّا توضیحات درآمیخته با توکّل و ایمانش را که می‌شنوی، متوجّه می‌شوی که بی‌خبر کسی است که از حال او بی‌خبر است! 

در گرماگرم خوش و بش دوستانه و اظهار محبّت، وقتی سخن از مشکلات مسلمین به میان آمد، پیرمرد خوابیده بر بستر ناگهان حالش تغییر کرد: صورتش سرخ و صدایش لرزان گشت و چون کسی که همدلی یافته بود بی‌اختیار گریست! او که ابتلا به سرطان و تشریح فرایند معالجات، نتوانست خللی در آرامش و امیدش وارد کند، رنج بازگوییِ آشفتگی و فرودستی و همستیزی مسلمین، ستون صبرش را فرو ریخت و با اشکهای دردمندانه و حسرت آمیز خویش، حاضران را نیز متأثّر ساخت! 

از خدای متعال برای این ماموستای خدوم و وارسته، شفای عاجل و تداوم توفیقات خواستاریم!

عیادت از استاد ابوبکر حسن‌زاده
بدون امتیاز

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
دانشجو (مهمان)
1394/10/17

سلام؛
خدای بلندمرتبه امثال استاد حسن زاده را فزونی بخشد و سلامتی و طول عمر با عزّت به ایشان عطا فرماید و مصاحبت با رسول و یارانش را در سرای باقی، نصیب شان گرداند.
با سپاس از کاک جلیل عزیز و ماموستایان همراه شان

2
فاتح امینی (مهمان)
1394/10/18

خداوندا جزدعابای استاد حسن زاده وتمامی اهل قلم کاری از این حقیر ساخته نیست ، پس تورا به عزت وجلالت آنان راشفای عاجل ویا مورد لطف ومرحمتت قراربده .آمین

3
بدون‌نام (مهمان)
1394/10/17

خداوند ایشان را برای مسلمانان حفظ نماید

4
بدون‌نام (مهمان)
1394/10/17

از خداوند منان شفاي عاجل و طول عمر را براي استاد گرامي خواستارم
7

5
لقمان ستوده (مهمان)
1394/10/19

سالهای پایانی دهه‌ی هفتاد و آغازین دهه‌ی هشتاد را در دانشگاه علوم پزشکی تبریز سپری نمودم. ماموستا ابوبکر به حق تکیه‌گاه و سنگ صبور و راهنمای ما جمعی از دانشجویان غالباً کُرد دانشگاههای تبریز بود. محل کار ایشان - اداره‌ی اوقاف استان - به دانشگاه بسیار نزدیک بود. ایشان با روی گشاده و با کلمات سرشار از دانش و تواضع و رأفت و عزتش همواره پذیرای دانشجویان بودند؛ با سرانگشت تدبیر و درایت خویش، می‌کوشید گره‌ها و مسایل و مشکلات را بگشاید و از چراغ دانش و فضیلتش پرتوی به ذهن جوانان دانشجو بیفکند و بار غربت و دوری از خانواده‌ها را بر ایشان سبک نماید.
از راه دور با افتخار بر دستان مبارکش بوسه می‌زنم و از برادران بزرگوارم که واجب عیادت از استاد را به جا آوردند، به سهم خود صمیمانه قدردانی می‌نمایم و از خداوند منان ذوالجلال شفای عاجل و کامل برای این اسوه‌ی راستین دانش و فروتنی مسألت می‌نمایم؛ باشد که بیشتر از خرمن دانش‌اش خوشه برگیریم.
به کاک جلیل عزیز هم برای قلم همیشه شیوایش دست مریزاد می‌گویم.

6
کمال آذری (مهمان)
1394/10/19

ضمن سلام ودرود بی پایان به ماموستایان واستادان بزرگوار (ماموستا احمد بهرامی و ماموستا عبدالعزیز سلیمی وکاک جلیل بهرامی نیا ) که از استادبزرگوار , ماموستا ابوبکر حسن زاده , عیادت نمودند.
ازخداوند تبارک وتعالی عاجزانه تمنای شفای عاجل برای ماموستای عزیز,مترجم , نویسنده والگوی اخلاق ورفتارحسنه خواستارم.
ماموستایی که در اولین زیارتش _سال ها قبل در تبریز_ آن قدر دوستانم ومرا شیفته اخلاق ورفتارحسنه خود ,همسروفرزندانش کرد که به هنگام خروج ازمنزلشان باخود وباهم می گفتیم : " مثل اینکه سال هاست با ایشان آشنایی نزدیک ورفت وآمد فامیلی داریم ."
ارادتمند : کمال آذری از سردشت

7
سيدمحمدنور دانش (مهمان)
1394/10/21

باسلام واحترام .نام استاد ابوبكر حسن زاده را از كودكي شنيدم زماني كه كتا ب حلال وحرام ميخواندم اين سوال برا م بود كه اهل كجا هستند ورشته ي تحصيلي واينكه استاد كجا هستند و...........اميدوارم كه خداوند به ايشان شفاي عاجل عنايت بكنه وما بتوانيم اين سنت حسنه ي عيادت از مريض خصوصا اساتيد را در ميان خود زنده نماييم.أمين وأفرين به دوستاني كه اين سنت حسنه وبلكه واجب را انجام دادند وخبر را منعكس نمودند.موفق باشيد

8
عبدالله (مهمان)
1394/10/20

خداوند استاد حسن زاده را شفا دهاد و بر عمر ایشان برکت دهاد.
و بر عزیزانی که حق عیادت از ایشان را بجای آوردند جزای خیر عطا فرماید