بیانیه‌ی جماعت دعوت و اصلاح درباره اعدام شیخ نمر باقر النمر

بسم الله الرحمن الرحیم

در شرایطی که التهاب و تشنج به دنبال سلسله‌ای از جنگ‌های تحمیلی، منطقه و جهان اسلام را فراگرفته است، خبر اعدام شیخ نمر موجب تأسف و بهت و حیرت فراوان گردید. این‌که محتویات پروندهٔ قضایی ایشان که منتهی به اجرای چنین حکم خشن و سخت‌گیرانه‌ای شده چه بوده است، یک شأن تخصصی قضایی است؛ اما آنچه هویداست، اجرای چنین مجازاتی در مورد شخصیتی با ویژگی اجتماعی و هویتی خاص و دارای اعتبار و جایگاه مذهبی خاص در میان اتباع مذهب خویش، اقدامی است تنش‌زا که به‌ویژه در شرایط کنونی منطقه، از ظرفیت بالای تشنج‌آفرینی برخوردار است.
در مشرق زمین و به‌خصوص در برخی از کشورهای اسلامی، حق آزادی بیان و حق برخورداری از دادرسی عادلانه و شفاف، به‌ویژه در مورد فعالان حقوق و آزادی‌های هویتی و شهروندی و کنشگران مدنی، در بیشتر موارد نادیده گرفته می‌شود و افراد گاهی در یک‌روند مجهول و پر شائبه در معرض اتهامات کلیشه‌ای و به دنبال آن احکام سنگین قرار می‌گیرند. یکی از علت‌های اصلی شکل‌گیری و استیلای رویکردهای افراطی و خانمان‌برانداز در منطقه، بی‌اعتنایی به مطالبات برحق هویتی و برخورد حذفی با فعالان حقوق شهروندی است. بدون تردید قداست بخشیدن به زمامداران و شیوه‌های زمامداری، برنتابیدن نقد و مطالبه گری و ایجاد و توسعهٔ خطوط قرمز پرشمار، پیمودن راه را بر دلسوزان و کنشگران مسالمت‌جو دشوار می‌کند و درعین‌حال زمینه را برای افراط‌گرایان و خشونت‌طلبان هموار می‌سازد.
ما بر این باوریم که جهان اسلام اکنون بیش از هر زمان دیگری نیازمند غلبه دادن ندای مدارا و خردورزی و اجتناب از تعصب و تفرقه است و همهٔ حکومت‌ها، شخصیت‌ها، احزاب و تریبون‌ها در این زمینه مسؤولیت دارند. در همین راستا، جماعت دعوت و اصلاح عموم هم‌وطنان فرهیخته را به خویشتن‌داری و حرکت در چارچوب قانون و ارزش‌های اخلاقی و انسانی فرامی‌خواند.

جماعت دعوت و اصلاح
٩٤/١٠/١٣

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
بنده خدا (مهمان)
1394/10/14

ای کاش برای اعدام شدن جوانان کرد اهل سنت هم یک بار از خودتون یک خاصیت در حدمیکرو یا حداقل نانو نشون میدادید

2
بدون نام (مهمان)
1394/10/14

ای کاش جماعت در این مورد نیز همچون برخی موارد دیگر - لازم بود موضگیری نماید - سکوت را اختیار می کرد چون گرچه فرازهایی از آن واقعاً دقیق و بسیار بجا است ولی نفس محکوم کردن این حادثه به نفع دولت بوده و به بوق تبلیغاتی مخالفان جماعت علیه وی بدل می شود. علاوه بر آن می بایست حمله به سفارتخانه و کنسولگری عربستان نیز محکوم می شد.

3
عبدالله (مهمان)
1394/10/15

محتوای این بیانه بسیار دقیق است . و محکوم کردن در آن ندیدم.
اگر خوب متن بیانه را مطالعه کنیم می بینیم که اصلا موضوع محکوم کردن یا نکردن مطرح نیست. بلکه این حادثه را به شکل دقیقی کارشناسی کرده است. که توجه به آن به نفع اهل سنت است.
همان طور که در بیانیه گفته شده ، این که آیا این شخص مستحق اعدام بوده یا نبوده یک تخصص قضایی است که اصلا اینجا جای بحث ندارد.
بلکه همانطور که این حق را برای خودمان قائل هستیم که اینجا به نسبت ما سختگیری نشود، به آنها هم این حق را بدهیم که چنین خواسته ای داشته باشند. "هرچه برای خود میپندی برای دیگران هم بپسند".
همچنین با توجه به شرایط منطقه، دوری از موارد تنش زا به نفع همه است.
الله اعلم با الثواب

4
خیرخواه (مهمان)
1394/10/14

اگر نمی توانیم با همه مسایل و دغدغه های مسلمانان همنوایی داشته باشیم انتخاب گزینشی حوادث و صدور بیانیه چه کمکی به ما می کند؟ اکنون در ذهن بسیاری از دلسوزان جامعه اهل سنت این سؤال مطرح میشود که چرا جماعت در اعدام آن شش جوان اهل سنت هیچ واکنشی نشان نداد؟ در تخریب نمازخانه صادقیه چرا دیر و به صورت کلی بیانیه داد؟ احساس نمی کنید با این اقدام کم کم از بدنه جامعه اهل سنت فاصله بیشتری می گیرید؟ در مقابل به آتش کشیدن سفارت عربستان در ایران بیانیه یک جماعت محدود در ایران چقدر می تواند تأثیرگذار باشد؟

5
بدون‌نام (مهمان)
1394/10/15

ضمن اینکه متن بیانیه مثل همیشه زیبا و حکیمانه است اما کاش جماعت در این زمینه چیزی صادر نمی کرد. ابراز مخالفت با چنین عملی به از دست دادن وجه و اعتماد مردم به جماعت نمی ارزد و الله اعلم

6
بدون‌نام (مهمان)
1394/10/16

هرچند اين گفته هاي انتقادي ماهم به نفع جماعت بهره برداري ميشه و به دولت مي گن ببينيد ما باوجود مخالفان داخلي از مواضع جمهوري اسلامي دفاع مي كنيم و با اين مواضع سخيفانه بهره برادري حزبي و شخصي مي شود اما
واعجا براي جماعت كه قبلا ما معترض بوديم كه از حقوق اهل سنت ايران به نفع شخصي و حزبي سوء استفاده مي كند اما امروز شاهد اين نيم كه از حقوق و وضعيت آشفته و بهم خورده مسلمانان هم سوء استفاده مي كنند
و اسفا براي جمعي كه بدون هيچ آينده نگري خود را در بازيي قرار داد كه در شأنش نيست
اما بايد از طرفي هم تبريك گفت كه اين جمع متشيع گاه و بي گاهي ناخواسته شكل و شخصيت واقعي خويش را نشان مي دهد و پرده از چهره برمي دارد

اما در آخر دو نكته به افراد و مسئولين جماعت

١- با اين گفته خواهشا مردم را توجيه نابخردانه نكنيد كه اين تاكتيكهاي سياسي است و ... ما هم از شما بهتر سياست بلديم اما با يك بام دو هواي منافق مآبانه سياست اسلامي معنايي ندارد ما مي گويم اين هم محكوم اما تخريب سفارتخانه هم محكوم اما زنداني علماي اهل سنت و شيعه ي ايراني و اعدام سبحاني و فرساد و ربيعي و هزاران نفر ديگرهم محكوم است و چرا براي آنها سكوت مي كنيد و سكوت ساست مدار به معناي رضايت است .
٢- افراد مخلص و با ايمان جماعت از اين جماعت بي تدبير و بي خاصيت و نامرد فاصله بگيريد تا باشد در دام حقه هايشان قرار نگيريد .
و السلام علي من التبع الحق

7
درد آشنا (مهمان)
1394/10/15

قبل از هر چیز سلام
بیانیه دلم را به درد آورد و براستی آن را شکست. نمی دانم دوستان بنده ظاهرا قبل از جان دادن جناب نمر این بیانیه را تنظیم کرده اند نگویید که این حرف بی تقواییست که دلم شدیدتر به درد خواهد آمد اگر شکستن و درد دل یک مسلمان همفکرتان برایتان مهم است. ای کاش سکوت اختیار می کردید یا حداقل گوی سبقت را از خود برادران شیعه در نمی ربودید. یا به اندازه آنها جریان را توصیف می کردید و کاسه داغتر از آش نمی شدید. نمی دانم آیا واقعا توصیف آقای نمر هر کسی هست برای خود قابل احترام حداقل به عنوان یک انسان، و جریان اعدام او این همه می ارزید که شما دم از توصیفات او و آب و تاب دادن به وضعیت کنونی مسلمانان می زدید؟ نمی دانم آیا کشتن دسته جمعی این همه جوان کرد و بلوچی و عرب و ... که اکثرا اگر نگویم همه اهل سنت به بهانه های وهابی و سلفی و خلفی و تروریست و .... در این سرزمین به این اندازه دل کردها و مسلمانان اهل سنت را جریحه دار نکرده که شما دم از جریحه دار شدن مسلمانان شیعه می زنید. یادتان نیست این همه اعدامی جوان اهل سنت چه دلهایی را به درد آورد و دریغ از یک اظهار نظر نیم خطی. دوستان من از خودتان هستم باور کنید شاید پیشکسوت تر از شما که دست اندر کار این سایت هستید ولی باور کنید خیلی نسنجیده و عجولانه و به قولی دو بام و یک هوا عمل می کنید. شما را به خدا سنجیده تر عمل کنید. باور کنید دارید از خط و خطوط و مسیر اصلی اندیشه اخوان با بهانه های به روز شدن و .... منحرف می شوید.

8
یکی از مسلمانان (مهمان)
1394/10/15

بفرمائید قسمتی را که فکر کردم براتون خوب نیست حذف کردم پس چرا نمایشش نمیدید اگه دوباره مورد داره ازش کم کنید.
واقعا دیگر بس است (فهل انتم منتهون) دیگر وقت آن نرسیده از خواب غفلت بیدار شوید؟!!!!! دیگه شورشو درآوردین چرا برای جنایاتی که بر سر اهل سنت میاد سکوت میکنید!!!!!!!!!!؟! اگر جرات ندارید حق را بگویید وخودتان را پشت اسم مصلحت وحکمت پنهان کرده اید لا اقل باطل هم نگویید وتایید نکنید (فلیقل خیرا أو لیصمت)
مردم عوام زیادی با حرف های شما فریب خورده ان امیدوارم این موضگیری های شما آنان را از خواب غفلت بیدار کند
ودر آخر میگویم از خون فقط چند هزار کودک سوریه وعراق ویمن خجالت بکشید بخدا قسم فردای قیامت باید جوابگوی مسلمانان مظلوم باشید

9
العبد (مهمان)
1394/10/16

متاسفم که اعدام شخصی که بر آیه ی "ان ارید الا الاصلاح ...." ایستاد و جان تقدیم کرد و حتی رسانه های غربی و معاند هم بر این مسلک او صحه گذاشتند را محکوم نکردید و با دخالت دادن مسائل طایفه ای صرفا به ابراز نگرانی در خصوص مسائل فرقه ای اقدام نمودید؛ اگر اینشان، یک روحاتی شاخص اهل سنت بود هم همینطور واکنش نشان می دادید؟

10
عبدالرحیم (مهمان)
1394/10/18

سلام دوست عزیز آقای نمر النمر شخص طایفه گرایی نبودند چون همانطور که از حکومت بحرین انتقاد میکردند از حکومت سوریه هم انتقاد میکردند

11
فاروق (مهمان)
1394/10/16

الغاية من توجيه هذا السؤال لجماعة الإخوان ليس معرفة موقفهم من النظام الإيراني، فموقف الإخوان من هذا النظام واضح ومعروف وقد عبروا عنه في العديد من المناسبات بالأقوال والأفعال.

ومن ابرز الأفعال التي عبروا فيها عن متانة علاقتهم بهذا النظام الطائفي دعمهم له أيام حربه مع العراق حيث كان بعض التجار و رجال الأعمال المنتمين للإخوان المصدر الرئيسي لتأمين مواد الحديد والاسمنت لنظام طهران والذي كانت حاجته لهذه المواد آنذاك لا تقل عن حاجته لأي سلاح آخر. هذا ناهيك عن مواقفهم السياسية التي جسدوها عبر حضورهم الدائم في المناسبات و لاحتفالات التي يقيمها النظام الإيراني باستمرار وإلقائهم الخطب والبيانات.

إذا المسألة محسومة من هذه الناحية و لا حاجة للحديث عنها لكن ما يهمنا معرفته هو الموقف الشرعي للجماعة من مظلومية عشرين مليون مسلم سني (و الذي لا نعتقد باستطاعة الإخوان نكران هذه المظلومية أو الادعاء بعدم علمهم بها )، وذلك لكون الجماعة قد عودتنا دائما انه ما من يومٍ يمر إلا وتكون قد أصدرت أكثر من بيان توضح فيه موقفها من أبسط الأمور التي تحدث على الساحة المصرية والعربية والإسلامية، غير ان معاناة أهل السنة في إيران هي الموضوع الوحيد الذي لا تجد له ذكر في بيانات الإخوان رغم ان النظام الإيراني الذي يدعى الإسلامية يمارس أبشع أنواع الظلم والتميز الطائفي والعنصري ضد علماء ودعاة ومثقفي أهل السنة، إضافة الى قيامه بإغلاق وهدم العشرات من المساجد والمدارس الدينية ودور حفظ القرآن الكريم التابعة لأهل السنة.

وهنا سوف نذكر بعض من هذه الجرائم حتى يتبين للقارئ الكريم حجم المأساة التي يعاني منها أهل السنة في إيران وحجم جريمة من يتحالف مع هذا نظام من الجماعات والحركات التي تزعم أنها جماعات إسلامية.

يتكلم حكام إيران باستمرار عن موضوع التقارب بين المذاهب في حين ان السنة يعانون من سياسة التمييز والاضطهاد الطائفي والقومي، ففي الوقت الذي يتمتع الشيعة في اغلب الدول الإسلامية بنشر عقائدهم و ممارسة طقوسهم و تأسيس منظماتهم واتحاداتهم، نجد ان ليس لأهل السنة في إيران شيء من هذه المزايا والحقوق.

يمنع النظام الإيراني أئمة وعلماء أهل السنة من إلقاء الدروس العقائدية والفقهية والخطب في المدارس والجامعات وإذا حدث وسمح لأحدهم فلا يكون ذلك إلا بتصريح من "وزارة الإرشاد الإسلامي" وتحت مراقبة وزارة الأمن والاستخبارات ويجب أن لا يخرج الإمام عن الحدود المقرر له وإذا خرج فيتهمونه بالوهابيّة! أو ما شابه ذلك، بينما نجد ان لملالي النظام ودعاته الحرية المطلقة في بيان مذهبهم الذي يصل حد التعدي على عقيدة أهل السنة وسب الصحابة الكرام. هذا بالإضافة الى ان جميع وسائل الإعلام كالإذاعة والتلفزيون والكتب والجرائد والمجلات مسخرة لملالي النظام ليستخدمونها كما يشاؤون في حين ليس لأهل السنة سهم في تلك الوسائل.

وفيما تقوم الملحقيات والمراكز الثقافية الإيرانية في الدول العربية والإسلامية بنشر وتوزيع مختلف الكتب العقائدية الشيعية والكتب السياسية بكامل حريتها، نجد ان نظام طهران يمنع دخول وبيع وشراء ونشر الكتب العقائدية والفقهية لأهل السنة ولا يسمح بدخول أي كتاب أو نشرة أو مجلة إسلامية من الدول العربية و الإسلامية إلا ما ندر ولا يتم ذلك إلا بموافقة "وزارة الإرشاد الإسلامي".

ان أهل السنة في إيران محرومون من بناء المساجد والمراكز والمدارس في المناطق ذات الأكثرية الشيعية كل ذلك تحت ذريعة الحفاظ على وحدة المسلمين "السنة والشيعة" وتجنب التفرقة بينهم في حين للشيعة مساجد وحسينيات ومراكز في المناطق ذات الأكثرية السنية. ويجب أن نشير الى أن هناك مدن كبيرة لا يوجد فيها أي مسجد لأهل السنة كمدن طهران، أصفهان، يزد، شيراز، ساوة، كرمان و الأحواز وغيرها. يضاف الى ذلك ان المجلس الأعلى للثورة الثقافية الذي يترأسه رئيس البلاد محمود احمدي نجاد قد قرر مؤخرا إلزام المدارس الدينية السنية تدريس العقائد والفقه الشيعي و ان يقوم رجال دين شيعة بإعطاء تلك الدروس للطلبة السنة.

هذا الى جانب إغلاق وهدم عشرات المساجد و المدارس الدينية لأهل السنة ومنها على سبيل المثال: هدم مسجد جامع شيخ فيض في مدينة مشهد بمحافظة خراسان في 18/7/1994م وتحويله الى حديقة للأطفال. هدم مدرسة ومسجد نور الإسلام في مدينة جوانرود في كردستان، مسجد ومدرسة شيخ قادر بخش البلوشي في محافظة بلوشستان، مسجد لأهل السنة في هشت ثر في محافظة جيلان، مسجد حاج أحمد بيك في مدينة سنندج مركز محافظة كردستان، مسجد في كنارك في ميناء شاهبهار في بلوشستان، ومسجد الإمام الشافعي في محافظة كرمانشاه، مسجد آقا حبيب الله في مدينة سنندج بكردستان، ومسجد الحسنين في شيراز، مسجد ومدرسة خواجة عطا في مدينة بندر عباس بمحافظة هرمزكان، مسجد النبي في مدينة باوة في كردستان، إغلاق المدرسة المحمدية في مدينة زابل بإقليم بلوشستان في أكتوبر 2007م ، مدرسة خليل الله في مدينة سنندج، وهدم مسجد النبي في مدينة بجنورد في خراسان في ليلة الثلاثاء 19 من شوال 1428هـ ،هدم مدرسة الإمام أبو حنيفة الديني في مدينة زابل بإقليم بلوشستان في 26 آب 2008م، إغلاق مسجد "محمد رسول الله في محافظة "كلستان" صباح يوم الاثنين 21 من جمادی الأول 1429هـ . إغلاق مدرسة للبنات ودارًا لتحفيظ القرآن الكريم بجامع النبي في مدينة مشهد. إغلاق مدرسة دار الفرقان الدينية في مدينة إيرانشهر في إقليم بلوشستان. إغلاق مسجد الإمام الشافعي في مدينة عبادان في إقليم الأحواز، وأخيرا هدم مدرسة الإمام عبد القادر الجيلاني في مدينة "أسالم" من مدن منطقة طالش أواخر الشهر الماضي.

أما بشأن، إعدام وقتل واختطاف واغتيال العشرات من العلماء والدعاة البارزين والمئات بل الآلاف من المثقفين وطلبة العلم والشباب الملتزمين من أهل السنة فحدث ولا حرج، ومن هؤلاء الضحايا على سبيل المثال يمكن ذكر: الشيخ العلامة ناصر سبحانى، والشيخ عبدالوهاب صديقي، والشيخ العلامة أحمد مفتى زادة، والشيخ الدكتور علي مظفريان، والشيخ عبدالحق، والشيخ الدكتور أحمد ميرين سياد البلوشي، والشيخ محي الدين الخراساني، والمهندس فاروق فرصاد، والشيخ العلامة والقارئ الكبير محمد ربيعي، والأستاذ إبراهيم صفي زادة، والشيخ نظر محمد البلوشي، والشيخ دوست محمد البلوشي، والشيخ محمد ضيائي، والشيخ عبدالملك ملازادة، والشيخ عبدالناصر جمشيد زهي، والشيخ القاضي بهمن شكوري، والشيخ محمد عمر سربازي، كبير العلماء في بلوشستان، والشيخ عبد القدوس ملازهي، والشيخ محمد يوسف سهرابي، وأخيرا وليس آخرا اغتيال الشيخ علي الدهواري في يوم الاثنين 11/ ذوالقعدة/ 1429، وعلماء آخرون كثر . هذا بالإضافة الى اعتقال وسجن عدد كبير جداَ من الشيوخ والعلماء البارزين وطلبة العلم والذين مازال العشرات منهم في السجون المظلمة، ومن هؤلاء العلماء يمكن ذكر كل من: الشيخ عبد العالي خير شاهي، من علماء السنة في محافظة خراسان، والشيخ عبد الحميد الدوسري، إمام أهل السنة في الأحواز، والشيخ على الشيخ سيف الله الحسيني، والشيخ حسين الحسيني - من علماء أهل السنة في محافظة كرمنشاه، والشيخ حسن زارعي ، الشيخ "أيوب الکنجي - من علما محافظة كردستان، والشيخ احمد ناروئي، ثاني ابرز علماء أهل السنة في بلوشستان،الشیخ محمد يوسف، من مدرسة دار العلوم الإسلامية في بلوشستان، وهناك العشرات غيرهم من العلماء والمشايخ.

فهذا غيض من فيض ما ارتكبه النظام الإيراني من جرائم بحق مساجد وعلماء أهل السنة بمختلف قومياتهم، الكردية، العربية، البلوشية، التركمانية و الفارسية، وهي لا تقل عن جرائم الصهاينة بحق المقدسات الإسلامية في فلسطين، ولا ندري ما الفرق من وجهة نظر الجماعات المدافعة عن نظام طهران ، بين من يهدم مسجدا للمسلمين السنة في فلسطين وبين آخر يهدم مسجدا للسنة في إيران ؟.

فبعد هذا نسأل جماعة الإخوان ليبينوا لنا ماهو الموقف الشرعي من هكذا نظام يقدم على هدم بيوت الله ويسجن ويعدم علماء المسلمين؟ وما حكم من يتحالف معه؟.

فقد جاء في القرآن الكريم: { وَمَنْ لَمْ يَحْكُمْ بِمَا أَنْزَلَ اللَّهُ فَأُولَئِكَ هُمُ الْكَافِرُونَ} المائدة:44، وقال تعالى {وَمَنْ لَمْ يَحْكُمْ بِمَا أَنْزَلَ اللَّهُ فَأُولَئِكَ هُمُ الظَّالِمُونَ} المائدة:45، وقال تعالى {ومن لم يحكم بما أنزل الله فأولئك هم الفاسقون} المائدة:46

و المشهور من الحديث يقول "الساكت عن الحق شيطان اخرس" فأفتونا يرحمكم الله.

12
بدون‌نام (مهمان)
1394/10/21

یا فاروق ؛ذا فيك خير عرف عن نفسك علشان نتعرف عليك باين أنك إيراني لأن أخطائك النحوية تدل علي هذا. إنزين بما أنك في إيران إذا عندك ذرة من الجرأة والشهامة قل هذا الكلام عن علن وعرف نفسك. أوكي ليش ما تنتقد البيان الرسمي لمولوي عبد الحميد البلوشي والشيخ عبد الكريم محمدي حيث استخدما اشد العبارات لإدانة إعدام النمر بالتالي إذا تبي تدس سمومك في بيان الجماعة أولا راجع بيان الشيخ عبد الكريم محمدي حيث يستخدم كلمات كهذه النظام المجرم والبائد السعودي والعمل الشنيع و.... رغم أنه خريج الجامعة الإسلامية في المدينة المنورة بالتالي لا تجي وتبربر ولا تتفلسف علينا

13
نادر (مهمان)
1394/10/17

جماعت دعوت و اصلاح تبدیل به پیاده نظام جمهوری اسلامی شده است. آیا اگر یک عالم سنی اعدام میشد بازهم تاسف میخوردید؟باقرنمر ابوبکر و عمر و عثمان را غاصبان خلافت میخواند.آبروی خودتان را بردید.

14
بدون‌نام (مهمان)
1394/10/18

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمد لله والصلاة و السلام علی رسول الله و علی آله و اصحابه و من والاه.

در بحبوحه ی وضعیت اسف بار و تأثرانگیز جهان اسلام و در حالی که بسیاری از مسلمانان در کشورهای اسلامی در شرایط بسیار ناگوار و اندوه باری به سر می برند و آتش جنگ و خون ریزی و برادر کشی از هر سو شعله ور است ، جا دارد که مسلمین و خصوصا رهبران کشورهای اسلامی با سماحت ، تدبیر و حکمت بیش تری با قضایا برخورد نموده و اجازه ندهند امید مسلمین به یأس مبدل شده و دشمنان اسلام شاد و خوشحال شوند.

با کمال تأسف اقدام نابخردانه ی حکومت آل سعود در اعدام روحانی برجسته شیعی عربستان آیت الله نمر باقر النمر یک اقدام به دور از هر گونه عقلانيت و حكمت بوده و در حقيقت آب در آسياب دشمن ريختن است و به فرمايش مقام معظم رهبري از خطاي بزرگ آل سعود به شمار می آید.

شورای عالی ائمه ی جمعه و جماعت اهل سنت و جماعت جنوب ایران با تأثر و تأسف عمیق این حادثه ناگوار را محکوم نموده و ریختن خون هیچ انسانی را به صرف داشتن عقیده مخالف مادامی که اقدام مسلحانه انجام نداده جایز نمی داند و ضمن آرزوی تحقق وحدت و یکپارچگی برای جهان اسلام ، همه ی عقلا و اندیشمندان مسلمان را به گفتگوی سازنده و حل مسالمت آمیز منازعات جاری دعوت می نماید.
والسلام علی من اتبع الهدی.

شورای عالی ائمه ي جمعه وجماعت اهل سنت و جماعت جنوب ايران

15
بدون‌نام (مهمان)
1394/10/18

مدیر حوزه علمیه دارالعلوم اهل سنت زاهدان و عضو اتحادیه جهانی علمای مسلمان و مجمع فقهی مکه گفت: باور کردنی نیست که یک عالم و شخصیت بزرگی را که جمع زیادی از مسلمانان قبول دارند به این صورت اعدام کنند.

مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی روز شنبه در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: با ارسال نامه ای به مسئولان عربستان لغو حکم صادره علیه شیخ نمر باقر النمر را خواستار شدم اما پاسخی به آن ندادند.

وی تصریح کرد: ما فکر می کردیم نامه های متعددی که از شخصیت های مختلف نوشته شده مسئولان عربستان برای مصلحت اسلام آنها را مورد توجه قرار می دهند که متاسفانه اینگونه نشد و جوابی به نامه ندادند.

وی بیان کرد: خبر اعدام شیخ نمر باقر النمر ما را خیلی متاثر کرد زیرا این اعدام به صلاح اسلام و مسلمانان نبود.

امام جمعه مسجد مکی اهل سنت زاهدان با تاکید بر گسترش وحدت برای حفظ منافع اسلام تصریح کرد: مسئولان عربستان باید به منافع و مصالح اسلام بیندیشند، مصالح اسلام ایجاب می کرد که دولت عربستان از اعدام شیخ نمر صرفنظر کند.

وی ادامه داد: در شرایطی که دشمنان اسلام با دسیسه های مختلف در میان مسلمانان اختلاف ایجاد کرده و کشورهای اسلامی را در وضعیت بحرانی قرار داده اند و در برهه ای که جهان اسلام نیازمند اتحاد و همبستگی مسلمانان است و باید همه با هم وحدت داشته باشیم اقدام عربستان در اعدام شیخ باقر النمر به صلاح اسلام و مسلمانان نبود.

وزارت کشور عربستان سعودی روز شنبه در بیانیه ای رسمی از اجرای حکم اعدام 47 نفر به اتهامات امنیتی خبر داد که در میان اعدام شدگان نام آیت الله نمر باقر النمر دیده می شود.
براساس این بیانیه، این افراد در در 12 منطقه ریاض، مکه ، مدینه، الشرقیه، القصیم، حائل، الحدود الشمالیه، عسیر، الجوف، نجران، الباحه و تبوک اعدام شده اند.

16
عبد من عبادالله (مهمان)
1394/10/19

دوستانی که مخالف این بودند که جماعت بیانیه صادر کند، استدلالشان عدم موضع گرفتن جماعت در موارد مشابه اعدام شیخ نمر است. برادران و خواهران اگر تاریخچه بیایه های جماعت را بررسی کنید خواهید دید که جماعت در مورد مظلوم واقع شدن اهل سنت همیشه موضع نشان داده است. در مورد اعدام 6جوان اهل سنت، قبل از اینکه هیچ فردی قضیه را نزد حاکمیت مطرح کند، جماعت درخواست آزادی آنان را با حاکمیت مطرح کرد و همین خود نه تنها محکومیت و بلکه دفاع از این افراد بود.و دیگر بعد از اعدام نیازی به بیانیه ندید.
محکومیت ظلم بر مردم سوریه از طرف جماعت خیلی وقت است که اعلام شده و هر بار قرار نیست که تکرار شود.
اگر به متن بیاینه جماعت هم نگاه کنید در مورد استحقاق مرگ داشتن یا نداشتن شیخ نمر از لحاظ قضایی چیزی نگفته بلکه گفته که اعدام آن اوضاع منطقه را آشفته تر می کند و این هم حرف بحقی است و واقعا هم اینطور شد

17
یک دلسوز (مهمان)
1394/10/19

ما کماکان منتظر جوابیه به کامنت هایی که در بالا آمده است، هستیم؟
لطفا جواب؟

18
ابو اسید (مهمان)
1394/10/19

فقط یک جمله کنار نمر که اعدام شد
می دانید چند اهل سنت از علما و طالبان علم اعدام شدن؟
چند نفر پیش خودمون اعدام شدن می شن چندتا از علما مون رو کشتند
شیخ نمر به ما چه جوانان و علما مون رو دریابید
طبق کتاب و سنت عمل کنید

19
بدون‌نام (مهمان)
1394/10/20

جماعت خود مقصر است و سياسي عمل نمي كند يا بايد در مورد مسائل بي موضع باشد يا در مورد همه آنها موضع داشته باشد و يا اين برخورد گزينشي با قضايا گفته دوستان را تاييد مي نمايد

20
خطاب به مخالفان اقای نمر النمر (مهمان)
1394/10/20

سلام از مخالفان اقای نمر النمر تقاضا دارم ابتدا سخنان اقای نمر النمر در انتقاد از حکومت سوریه را ببینند وببینند ایشان همانطور که از حکومت بحرین انتقاد میکردند از حکومت سوریه هم انتقاد میکردند واین نشان میدهد ایشان شخصیتی طایفه گرا نبودند

21
محمدکردستان (مهمان)
1395/05/16

ای کاش همانگونه که بدون اطلاع از پرونده شیخ باقر نمر بیانیه صادر کردید!!! برای برادران اهل سنت ایران هم بیانیه صادر می کردید

*********************** این انتظار زیادی نیست از جماعت دعوت و اصلاح ایران ***********************