نقش پررنگ یک انجمن زیست‌محیطی در مهار آتش سوزیهای اخیر در جوانرود و روانسر

نقش پررنگ یک انجمن زیست‌محیطی در مهار آتش سوزیهای اخیر در جوانرود و روانسر

در چند ماه اخیر، آتش افروزیهای عامدانه یا‌گاه سهوی بلای جان جنگلهای زاگرس شده و سطوح بسیاری از بلوط‌ها و به تازگی هم درختان ون سوختند. 

 

در حوزه چهار شهرستان منطقه اورامانات بخصوص ۲ شهرستان جوانرود و روانسر هم در روزهای اخیر آتش سوزی‌هایی به وقوع پیوست که براساس گفته یکی از اعضای انجمن سبز ماپریس، منجر به سوختن دست کم ۲۰۰ هکتار از سطوح جنگلی این منطقه شد. 

امید احمدیان روز دوشنبه در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایرنا گفت: آتش سوزی در جنگل‌های منطقه اورامانات که از صبح روز سه شنبه (۱۳ مرداد) آغاز شد، با تلاش فعالین محیط زیستی انجمن سبز ماپریس، ماموران اطفای حریق دستگاههای امدادی و آتش نشانی و کمک اهالی منطقه پس از چهار روز مهار شد. 

این فعال زیست محیطی در مورد وقوع نخستین آتش سوزی در روز سه شنبه (۱۳ مرداد) اظهار کرد: آتش سوزی صبح روز سه شنبه ساعت ۱۱ در منطقه کوهستانی و صعب العبور «ششول» واقع در روستای نوئل از توابع شهرستان جوانرود شروع شد. 

احمدیان گفت: با آغاز آتش سوزی، جوانان عضو کمیته بحران انجمن سبز ماپریس با بیش از سه ساعت پیاده روی بالاخره به جنگلهای در حال سوختن رسیدند و با حضور ماموران اداره منابع طبیعی جوانرود و نیروهای مردمی اقدام به اطفای حریق کردند و تا حدودی توانستند آتش را مهار کنند اما پس از ساعاتی دوباره شعله ور شد و در شب و نبود نور کافی در منطقه‌ای کوهستانی با پرتگاههای زیاد، عملیات اطفاء حریق به تعویق افتاد. 

وی ادامه داد: در روز دوم از ادامه این آتش سوزی، اکیپی از کمیته بحران انجمن سبزماپریس با همکاری منابع طبیعی و هلال احمر شهرستان جوانرود عازم منطقه شدند این بار روستای نوئل با جنگل‌های متراکم و پوشش گیاهی زیاد که آتش سوزی شب گذشته صدمه زیادی به درختان ون منطقه زده بود این در حالیست که مردم روستاهای اطراف از درختان ون در فصل سقز چینی امرار معاش می‌کنند. 

احمدیان گفت: با توجه به صعب العبور بودن منطقه و اینکه مهار آتش سوزی بسیار سخت و در برخی مواقع ناممکن بود، انجمن سبز ماپریس با فراخوانی عمومی در شبکه‌های اجتماعی از مردم خواست که برای اطفاء حریق کمک کنند و فرمانداری جوانرود نیز در ساعت ۱۶‌‌ همان روز ستاد بحران را تشکیل داد و ادارات ذیربط را برای پشتیبانی و اطفاء حریق بسیج کردند. 

به گفته این فعال زیست محیطی، آتش سوزی در سومین روز از منطقه ششول روستای نوئل به کوهستان بازگیر در روستای نوخان و لورابی از توابع شهرستان روانسر سرایت کرد اما دلسوزان و طبیعت دوستان از انجمنهای سایر شهر‌ها برای اطفاء حریق اقدام کردند و ۶ نفر از اعضا کمیته بحران انجمن سبز چیا مریوان برای خاموش کردن مراتع به یاری شتافتند. 

وی افزود: گروهی دیگر از انجمن سبز ماپریس در جوانرود با رایزنی با مقامات ارشد استان کرمانشاه خواستار صدور دستور پرواز بالگرد بودند و نماینده اورامانات قول‌هایی داده بودند که بالگرد را برای اطفاء حریق بیاورد اما بنا به برخی دلایل نامعلوم و هزینه هنگفت ۵۰ میلیونی برای شهرستان جوانرود، پرواز منتفی شد. 

وی گفت: بالاخره در روز چهارم با بسیج عمومی و همکاری انجمن‌های زیست محیطی منطقه اورامانات، همکاری ماموران ادارات منابع طبیعی ۲ شهرستان روانسر و جوانرود، هلال احمر جوانرود، فرمانداری روانسر و مدیر کل منابع طبیعی استان کرمانشاه در ساعت ۱۶ بعدازظهر روز جمعه ۱۶مرداد ماه آتش به کلی مهار شد. 

وی با استناد به گفته فعالین محیط زیستی در انجمن سبز ماپریس، اعلام کرد: آمار خسارت این آتش سوزی به مراتع ۲۰۰ هکتار می‌باشد و افزون بر سه هزار درخت ون با قدمت چند ۱۰ ساله نیز در آتش سوختند.

بدون امتیاز