پیام دبیرکل جماعت دعوت و اصلاح ایران به‌مناسبت عید سعید فطر

بسم الله الرحمن الرحیم
... يُرِيدُ ٱللَّهُ بِكُمُ ٱلْيُسْرَ وَلَا يُرِيدُ بِكُمُ ٱلْعُسْرَ وَلِتُكْمِلُوا ٱلْعِدَّةَ وَلِتُكَبِّرُوا ٱللَّهَ عَلَى مَا هَداكُمْ وَلَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ (البقره/185)
بار دیگر با لطف و توفیق خدای کارساز و بنده‌نواز، پویندگان صراط مستقیم و جویندگان مدارج سالکین، فرصتی مبارک یافتند تا بر خوان خرّم رمضان بنشینند و به برکت صیام و قیام، دل و جان را از خواهش‌های نفسانی برهانند و بر ظلمت معصیت، نور انابت و طاعت بتابانند و مومنانه در برابر شیطان بخروشند و بر قامت ایمان، جامه‌ای نو بپوشند و روح تشنه خویش را از چشمه معنویت، سیراب و جان مشتاق را از گلزار تراویح و مناجات، شاداب و کامیاب سازند و سرانجام با توشه‌ای از ذکر، در خنکای عید فطر بیاسایند.
این پیروزی معنوی را صمیمانه محضر امت اسلامی، ملت شریف ایران، به‌ویژه اعضا و هواداران جماعت دعوت و اصلاح ایران تبریک و شادباش عرض می‌کنم و ضمن آرزوی تداوم موفقیت‌های معنوی و مادی مسلمانان، از باب ادای وظیفه خیرخواهی و اغتنام فرصت، موارد زیر را یادآوری و توصیه می‌نمایم:
1. جایگاه ویژه و اصالت عید فطر در شریعت اسلامی و فرهنگ مسلمین و هم‌چنین نقش تحول‌آفرین مقدمات عبادی آن در سلوک دینی، ایجاب می‌کند که تمایز آیینی و شکوه فرهنگی این شعیره الهی، بیش از پیش مورد عنایت و اهتمام قرار گیرد و آداب پسندیده آن از جمله انجام دید و بازدید از اقوام و آشنايان و همسایگان و اقدام برای آشتی‌کنان و رفع کدورت‌های احتمالی مورد توجه و تأکید قرار گیرد.
2. استمرار و تداوم مجدانه عبادت، از لوازم عملی دینداری و شرط گذشت‌ناپذیر کارایی آن در ارتقا و توسعه فضایل اخلاقی و نجات‌بخشی اخروی است؛ روزه‌داری ماه رمضان، اثبات عملی و عینی این واقعیت است که دیندارانه زیستن و مهار خواهش‌های نفسانی، امری شدنی و ممکن است.
شایسته است با تمرکز بر عوامل این موفقیت معنوی، از جمله اهتمام به روزه مستحب، تلاوت مستمر قرآن، حضور جدی در مساجد و شرکت در نمازهای جماعت، اهتمام به نیازهای جامعه و مشارکت در امور خیریه، پرهیز از زمینه‌های گناه و...، سلوک دینی و معنوی خویش را همچنان با جدیت و قوت تا کامیابی نهایی و رستگاری ادامه دهیم و از اسباب تضعیف‌کننده این شور ایمانی و هدردهنده ذخایر تقوا جدا دوری کنیم.
3. از نگاه دین مبین اسلام، عبادات و از جمله روزه، صرفا شعائری خشک و قالبی نیستند؛ بلکه نماد پذیرش نگرش‌های قرآنی و پشتیبان و مولد اخلاق والای اسلامی و معطوف به تأمین مقاصد شرع و از جمله تحکیم اخوت و انسجام مسلمانان، برقراری صلح و آشتی میان همستیزان و یاری رسانی به نیازمندان و آسیب دیدگان است؛ لذا شایسته است که همه ما متناسب با توان و جایگاه خویش، برای بازیابی صلح و آرامش و اخوت در جهان اسلام و تأمین ساختارهای امنیت و رفاه بکوشیم و تلاش برای برچیدن زمینه‌های فرهنگی و سیاسی خشونت و جنگ و برقراری عدالت و آزادی در جهان اسلام را در صدر تعهدات دینی و وظایف تمدنی خویش قرار دهیم.
4. تقارن خجسته عید سعید فطر را با دستاورد ارزشمند دیپلماتیک اخیر به فال نیک می‌گیریم و تلاش خستگی‌ناپذير و سنجیده تیم مذاکرات هسته‌ای کشورمان را ارج می‌نهیم. این تلاش مبارک نشان داد که در میان همهمه جنگ‌طلبی و افراطی‌گری، گفتگو و تفاهم منطقی می‌تواند ضمن پاسداشت حقوق ملت، فضای تنش و تشنج را در وضعیت ملتهب کنونی منطقه از کشورمان دور سازد؛ اکنون انتظار می‌رود پس از عبور از این مسئله بغرنج و عوارض و تبعات آن، با تدبیر و دلسوزی مسؤولان و کارگزاران کشور زمینه رشد و شکوفایی اقتصادی و تحقق رفاه اجتماعی فراهم شود. از خداوند کارساز می‌طلبیم که دولت تدبیر و امید را بیش از گذشته در ارائه خدمت به ملت و توسعه کشور و برآوردن وعده‌های خود و مطالبات ملت و مخصوصاً اهتمام جدی‌تر به حقوق اقوام و مذاهب، کامیاب فرماید.
عبدالرحمن پیرانی
دبیر کل جماعت دعوت و اصلاح ایران
25 تیرماه 1394

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
بدون‌نام (مهمان)
1394/04/30

مگر طبق اصول قانون اساسی مراسمات دینی مجاز نیست؟
مگر طبق شرع اعلام عید بر اساس مشاهده نیست؟
چرا بعضی از ملاهای کردستان و پاوه اینقدر از برگزاری عید در جمعه ناراحت هستند؟
جماعت دعوت و اصلاح به تندروی متهم شده است.لطف حمایت کنید.