استاد ویسی در خطبه‌ی نماز جمعه‌‌: دعا کنیم هیچگاه‌ فاجعه‌ی بمباران شیمیایی سردشت تكرار نشود

استاد ویسی در خطبه‌ی نماز جمعه‌‌: دعا کنیم هیچگاه‌ فاجعه‌ی بمباران شیمیایی سردشت تكرار نشود

استاد محمود ویسی در خطبه‌ی دیروز نماز جمعه‌ی مسجد رسالت تهران، ضمن بررسی راه‌کارهای حصول قلب سلیم، یاد و خاطره‌ی شهدای نخستین شهر شیمیایی جهان، سردشت را گرامی داشت. 

استاد ویسی در سخنانی با توجه به نزدیک بودن سالروز بمباران شیمیایی شهرستان سردشت، گفت: هر روز به‌ تعداد شهدا و قربانیان این حادثه‌، افزوده‌ می‌شود و افراد بسیاری هم مصدوم‌اند و در رنج مضاعفی سالهاست زندگی می‌کنند. وی ابراز امیدواری کرد که‌ اینگونه‌ مصیبت‌ها در جهان اسلام، دگرباره‌ تکرار نشود و آرامش و امنیت به جوامع اسلامی بازگردد.

وی، این خطبه را همچون سایر خطبه‌ها با حمد و ستایش خدا و ادعیه‌ی قرآنی و نبوی آغاز کرد. سپس اشعاری را متناسب با حال و هوای رمضان، قرائت نمود. موضوع اصلی خطبه، قلب سلیم بود و اینکه یکی از بهترین فرصتها برای دستیابی بدان، روزها و شب‌های ماه مبارک رمضان است. 

وی تشبیهاتی را مابین حضرت یوسف(ع) و ماه مبارک رمضان مطرح نمود و در ادامه‌ گفت: ما باید رمضان همچون یوسف خود را بیابیم و دریابیم. وی همچنین شباهت داستان زندگی یوسف پیامبر و رمضان را اینطور بیان نمود:

-یوسف و برادرانش جمعاً دوازده برادر بودند، رمضان و سایر ماهها نیز دوازده ماه اند.

-نام یوسف و رمضان هردو در قرآن ذکر شده.

-بازگشت یوسف به آغوش پدر فرحبخش و غم‌زدا و تسکین بخش او بود. بازگشت رمضان برای مؤمن نیز چنین است.

-یوسف در زندگی مشقات و امتحانات فراوانی را طی کرد، رمضان نیز سراسر امتحان و استقامت است. وی در باب قلب سلیم و چگونگی دستیابی بدان با پاکسازی فکر از شبهات و پاکسازی قلب از شهوات سخن گفت و در پایان سخنانش، پرداخت زکات را در ماه مبارک رمضان به عنوان یکی از صافی‌های قلب که بازدارنده‌ی شبهات و شهوات است، معرفی نمود.

استاد فقه‌ امام شافعی دانشگاه‌ تهران، در پایان سخنانش، مقدار دقیق زکات، زکات فطر و کفاره روزه را با توجه به تحقیقات انجام شده توسط جمعی از علما به شرح زیر اعلام نمود:

-حد نصاب نقود ٩ میلیون تومان است که دو و نيم درصد آن به عنوان زکات پرداخت می‌شود.

-میزان زکات فطر برای کسانی که قوت غالبشان نان است، ٨٠٠٠تومان و برای کسانی که قوت غالبشان برنج است، ١٢ هزار تومان در نظر گرفته شده است.

-برای کسانی که زکات فطر ٨٠٠٠تومان می‌پردازند، کفاره‌ی روزه ٢٠٠٠تومان و برای کسانی که زکات فطر 12 هزار تومان می‌پردازند، کفاره‌ی روزه ٣٠٠٠ تومان، تعیین شده است.

بدون امتیاز

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
بدون‌نام (مهمان)
1394/04/08

مقایسه ی برادران یوسف با تعداد ما های سال عین مقایسه ی تعداد ما های سال با امامان شیعه متاسفانه مطالب غلط و بی پایه است