مصر، تاریخ ۱۹۶۰ ترکیه را تکرار می‌کند

نویسنده: 
World Bulletin
مصر، تاریخ ۱۹۶۰ ترکیه را تکرار می‌کند

نخست وزیر ترکیه: «مهم نیست که تا چه اندازه بخواهند دوران حسنی مبارک را احیا کنند، اما برگشت به عقب غیر ممکن است.» 

احمد داوود اوغلو، که به منظور انجام تبلیغات انتخاباتی ماه میلادی آینده به استان بورسا سفر کرده بود، خطاب به جمعیت حاضر گفت: «مصر، تاریخ موهن دردناکی را که ۵۵ سال قبل ترکیه خود آن را تجربه کرده بود، تکرار می‌کند، آن هنگامی که عاملان کودتای نظامی، عدنان مندرس، نخست وزیر منتخب ترکیه را در سال ۱۹۶۰ اعدام کردند. 

عدنان مندرس، به همراه دو تن از وزراء به نام‌های حسن پولادخان و فاتح روستو زورلو، ابتدا زندانی شدند و سپس در دادگاهی ساختگی، به اعدام محکوم گردیدند. 

داوود اوغلو وعده داد که دیگر هیچ نخست وزیر یا وزیری در ترکیه، به پای چوبهٔ دار نخواهد رفت. 

وی حکم اعدام مرسی را که با ۵۲ درصد آرای عمومی انتخاب شده بود تقبیح نموده و با اشاره به تی‌تر این خبر در» سایت خبری گروه دوغان «گفت: اگر منظور تنظیم کنندگان چنین تیتری این باشد که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور کشور نیز با ۵۲ درصد آرای عمومی به چنین سرنوشتی دچار خواهد شد، در پاسخ می‌گویم: در این سرزمین (ترکیه) دیگر هیچ نخست وزیر یا وزیری به پای چوبه-ی دار نخواهد رفت. 

داوود اغلو همچنین متعهد شد که از دموکراسی تحت هر شرایطی محافظت خواهد کرد. وی افزود:» مصر نباید به دوران قبل از انقلاب برگردد. مهم نیست که تا چه اندازه بخواهند دوران حسنی مبارک را احیا کنند، اما برگشت به عقب غیر ممکن است، زیرا بحران و تخریب، قابل تحمل نیست. 

وی کسانی را که کمر دموکراسی در مصر را شکستند سرزنش کرد، و گفت: «آن‌ها مسئول تمامی ناآرامی‌ها و درگیری‌های فرقه‌ای جاری در خاورمیانه می‌باشند. بعد از برکناری محمد مرسی، رئیس جمهور منتخب، جنگ‌های فرقه‌ای جایگزین دموکراسی شد، و کودتاگران با جدیت تمام تلاش می‌کنند تا کشور را به دوران حسنی مبارک برگردانند.» 

وی در پایان گفت: «حوثی‌ها، شیعیان و اهل سنت، در یمن، و مسلمین و مسیحیان در مصر و لیبی، همگی درکنار هم برای رسیدن به دموکراسی مبارزه می‌کردند. اما بعد از برکناری مرسی، ناگهان جهت وزش باد تغییر کرد. 

لازم به توضیح است که صدور حکم اعدام برای مرسی و ده‌ها تن از همراهانش، در سراسر جهان اعتراضاتی را به دنبال داشته است. بانکی مون، دبیر کل سازمان ملل، دیده‌بان حقوق بشر، رئیس جمهور ترکیه، علامه یوسف قرضاوی و بسیاری از شخصیت‌ها و سازمانهای بین المللی، این حکم را تقبیح کرده‌اند. دربسیاری از کشورهای جهان نیزاعتراضات خیابانی علیه این حکم صورت گرفته است.

بدون امتیاز