دفتر مرکزی جماعت دعوت و اصلاح ایران میزبان ناشران اهل سنت

دفتر مرکزی جماعت دعوت و اصلاح ایران میزبان ناشران اهل سنت

دفتر مرکزی جماعت دعوت و اصلاح ایران در آخرین ساعات چهارشنبه ٢٣ اردیبهشت ماه میزبان ناشران اهل سنت در بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران بود. 

در این دیدار عبدالرحمن پیرانی، دبیرکل جماعت دعوت و اصلاح ایران ضمن ابراز خرسندی از حضور ناشران اهل سنت در دفتر مرکزی جماعت، طی اظهاراتی بیان داشت: «رسانه به عنوان رکن چهارم دموکراسی و از عوامل مؤثر بر افکار عمومی است و کتاب یکی از رسانه‌های مؤثر است که افکار جدید و قدیم و اطلاعات مختلف را در اختیار عموم قرار می‌دهد و نقش روشنگری و بیدار کردن ذهن مردم را دارد». 

عضو شورای مرکزی اتحادیه جهانی علمای مسلمان رسالت خطیر امت اسلام را سه مورد زیر بر شمرد: 

نخست: احترام به ارزش‌های انسانی و اسلامی از جمله احترام به مبدأ شورا که مصداقش می‌شود تأثیر عموم در سرنوشتشان، آزادی که هرگونه وفاق قومی و ملی منوط به وجود این اصل مهم است، گفتگوی برابر در قضایا، تعاون، همکاری و همبستگی که متأسفانه عدم رعایت این اصل مهم در کشورهای اسلامی باعث بروز جنگ‌ها و برادرکشی‌هایی شده است. باید با دادن آزادی و حق تفاوت‌های مذهبی و دینی و زبانی، وفاق ملی را شکل داده و تقویت کرد. 

دوم: دستیبابی به یک تفوق بیشتر، بالابردن کیفیت محصولات و کالا‌ها خصوصاً با توجه به فرصت‌های بسیار زیاد کار جمعی و گروهی در دنیای اسلام. بر این اساس باید کیفیت کار‌ها را به قدری بالا برد که بتوان آن‌ها را به کشورهای دیگر نیز صادر کرد. 

سوم: مؤثر بودن به جای متأثر شدن بدین معنی که رسانه باید نیازهای مردم را تشخیص دهد و بر اساس آن برنامه ریزی نماید، چرا که امروزه رسانه‌ها دو سویه شده‌اند. در گذشته تأثیر رسانه‌ها بر مردم یکطرفه بود اما امروزه اگر رسانه‌ای نتواند نیازهای مردم خودش را به درستی تشخیص دهد و برآورده کند، محکوم به انزوا می‌باشد. 

ایشان در ادامه افزود: «باید نیازهای امروز مردم را تشخیص داده و تألیفات و مطبوعات خود را در آن راستا سامان دهیم تا همچون دوایی بر دردهای جامعه مؤثر افتد. کسی که همواره در گذشته زندگی می‌کند از امروزش هم عقب می‌افتد. پرواضح است که در این زمینه خلاقیت و نوآوری چه نقش مهم و مؤثری می‌تواند داشته باشد. 

دبیرکل جماعت تعریف رسالت و اهداف کلان و خرد را از ضروریات کار فرهنگی دانست و گفت: در کار فرهنگی نیاز به ترسیم یک رسالت روشن و یک چشم انداز واضح داریم تا در جهت آن حرکت کنیم و اولویت‌های خود را در راستای آن تنظیم نماییم. بعد از ترسیم رسالت می‌توان آن را به اهداف کوچکتری تقسیم کرد و قدم به قدم در تحقق آن کوشید. 

عبدالرحمن پیرانی یکی دیگر از مهم‌ترین ویژگی‌های لازم برای یک مسلمان در عصر و شرایط حاضر را واقع بینی دانست و گفت: در هر تصمیمی برای اینکه راه صواب را برگزینیم لاجرم بایستی دو عنصر زمان و مکان را در نظر بگیریم؛ ‌عصر ما عصر رقابت است و تقدیم محصول بر‌تر و نشان دادن شایستگی برای به ارث بردن زمینی که خداوند می‌فرماید (ان الارض یرث‌ها عبادی الصالحون) که به تعبیر برخی از علما، صالحون اعم از مسلمان و غیر مسلمان است و هرکسی که شایستگی بهتری در راستای آبادی و سعادت زندگی مردم از طریق استخدام قوانین هستی و نوآوری از خود نشان دهد مشمول این وعده‌ی پروردگار می‌شود. 

وی خطاب به ناشران اهل سنت ابراز داشت: شما عزیزان به عنوان متصدیان امر فرهنگی، نیک می‌دانید که درد جامعه و نیاز فرهنگی جامعه‌ی ما چیست. در جامعه‌ی ما اخلاق انسانی و اسلامی و معنویات به شدت آسیب دیده است. اگر در درمان این مشکلات به انجام کارهای تکراری روی آوریم و طرحی نو در نیندازیم و کاری متفاوت و جدی صورت ندهیم، شاید مفید باشیم، اما «خیلی مفید» نخواهیم بود. لذا ما می‌توانیم و می‌بایست در راستای اهداف تعیین شده و رسالت مطلوبمان، خود را و مؤلفان و مترجمان متبوع خود را جهت بخشیده و تشویق کنیم تا کاری را تقدیم بکنند که جامعه با اشتیاق از آن استقبال کند. ما امروز بیشتر از هر چیز به تولید فکر و ارائه‌ی کارهای جدید نیازمندیم نه کارهای تکراری. 

وی افزود: با اینکه می‌دانیم موانع و مشکلات زیادی وجود دارد، اما باید بزرگ‌تر و وسیع‌تر از محدوده‌ی این موانع اندیشید. در شرایط کنونی، آنچه مورد نیاز ماست تا این موانع را پشت سر بگذاریم نوآوری، ابتکار، جدیت و خستگی ناپذیری است.» 

استاد پیرانی ابراز داشت: «اگرچه مشکلات، موانع، تبعیض، تضییع حقوق و اعمال سلیقه‌هایی در برخی جا‌ها و از طرف برخی از اشخاص وجود دارد، اما از دو موضع گیری بسیار بد در برابر مشکلات باید پرهیز کرد: ۱- مأیوس شدن، که این نوعی کفر است ۲- تند خویی کردن و مایل شدن به خشونت ورزی که بد‌تر از اولی است، ولو بصورت انباشتن حقد و کینه در درون باشد یا حتی در فکر. همانطور که پیامبر گرامی اسلام (ص) اصحاب خود را بر ۳ اصل زیر تربیت کرد، ما نیز باید در تحقق این اصول در زندگی خود بکوشیم: 

۱- درک عظمت دین و نیاز انسان نسبت به این دین 

۲- افتخار ورزیدن به این دین و انتساب به این دین عظیم و عزیز

۳- امید پیوسته و همیشگی به نصرت الهی» 

در ادامه‌ی دیدار عبدالله تیموری، مدیر انتشارات حافظ ابرو، از استان خراسان رضوی، با مثبت ارزیابی کردن برخورد مسئولان با انتشاراتی‌های اهل سنت در بیست و هشتمین نمایشگاه کتاب به نسبت سال‌های قبل، از این امر ابراز خرسندی کرد و گفت: «اگرچه در نمایشگاه امسال موانع کمتری برای کتب چاپ شده اعمال شد، اما کماکان برای چاپ و مجوز نشر کتب عقیدتی و تاریخی مختص اهل سنت مشکلاتی داریم. با روی کار آمدن دولت اعتدال انتظار بهبودهایی در ارشاد استان خراسان رضوی داشتیم و تلاش‌هایی هم در این راستا انجام دادیم اما متأسفانه برخی اعمال سلیقه‌ها بصورت استانی و مستقل از وزارت، باز هم وجود دارد و کار را برای ما دشوار کرده است و این در حالی است که برخی مانع تراشی‌های مستمر باعث شده است که ما به خودسانسوری روی بیاوریم و بسیاری از ملاحظات را از جمله حذف، تلطیف، ملایم سازی و... قبل از ارسال برای دریافت مجوز خودمان اعمال کنیم، اما با این حال باز هم بهانه تراشی و بی‌مهری ادامه دارد.» ایشان همچنین بر اهمیت استفاده از فرصت‌های ایجاد شده در خلال انتخابات مجلس، خبرگان رهبری و ریاست جمهوری برای طرح مجدد و جدی‌تر مطالبات فرهنگی اهل سنت تأکید ورزید و ضمن اظهار تأسف از ندادن اجازه به انتشارات کردستان، از تکرار آنچه در حق این انتشارات روا داشته شد به نسبت دیگر ناشرین اهل سنت در سالهای آتی ابراز نگرانی کرد. 

یوسف یعقوبی از مدیران نشر احسان، بیان کرد قبل از دولت آقای روحانی کتاب‌های زیادی با منع چاپ مواجه شدند اما در وزارت ارشاد دولت جدید تقریباً مجوز چاپ همه کتاب‌ها صادر شد و بحمدالله مشکل جدی در این زمینه در تهران وجود ندارد البته وی صدور مجوز را به معنی آزادی کامل ندانست و ابراز نمود که انتشاراتی‌ها خوشان نسبت به حذف موارد لازم قبل از درخواست مجوز -که غالباً قابل قبول نیست- اقدام می‌کنند. 

یعقوبی خطاب به مدیران نشر بیان نمود: در امر فرهنگی باید وظایف نسبت به خود، خدا و جامعه را مدنظر قرار دهیم بدین معنی که اولاً کتاب‌هایمان رنگ وبوی دینی داشته باشد، ثانیاً خودمان هم اخلاص داشته باشیم و هدفمان از نشر کتاب فقط مادیات نباشد، و علاوه بر در نظر داشتن اهداف متعالی، خود نیز باید خواننده و عامل محتوای کتاب‌هایمان باشیم. 

وی ابراز داشت اگرچه در ایران قانون کپی رایت رعایت نمی‌شود اما حق کپی رایت و حقوق مؤلف و مترجمین را بایستی کاملاً رعایت کرد چرا که رعایت این اصول مایه‌ی برکت کار است. وی همچنین رعایت اصول اخلاقی در برخورد با مسائل، مخالفان و مشتریان را ضروری دانست. 

در ادامه سعدی سجادی، مدیر انتشارات آراس، از مشکلات کار نشر در استان سنندج پرده برداشت و گفت: مشکلات نشر در منطقه‌ی ما کماکان به قوت خود باقی است. یکی از این مشکلات بهانه تراشی‌های بسیار زیاد اداره ارشاد در قالب اصلاحیه‌های بیش از اندازه و غیرضروری است. 

وی اعتراض جدی خود را به درج عبارت «ویژه اهل سنت» یا «بر اساس منابع اهل سنت»، علی رغم سانسور و تغییر و حذف محتویات کتاب بر اساس خواسته‌های ممیزی، ابراز داشت. 

سجادی از مشکلات غیر دولتی انتشاراتی‌ها، به استقبال اندک تشکل‌ها و حرکت‌های اسلامی از کتاب‌های انتشاراتی‌های اهل سنت و کاهش فرهنگ مطالعه اشاره کرد، در صورتی که در گذشته اولین کسانی که به کتاب فروشی‌ها مراجعه و کتاب‌های جدیدالنشر را خریداری می‌کردند افراد و اعضای تشکل‌ها و حرکت‌های اسلامی بودند که این خود باعث دلگرمی انتشاراتی‌ها بود. 

محمدقاسم سربوزی، از انتشارات شیخ الاسلام احمد جام و سید جلیل الرحمان موسوی، از انتشارات تربت جام، اذغان کردند که: «از مشکلات جدی‌ای که ما در استان خراسان داریم یکی این است که اگر مسئولی در پایتخت مجوز امری را صادر می‌کند و راه را برای فعالیتی قانونی و مشروع باز می‌کند ادارات متبوع ایشان در استان، خود را ملزم به پیروی نمی‌دانند، که اینکار باعث شده است پیگیری امور در مرکز تقریباً بی‌معنی شود. و دیگری هم اینکه اصلاحیه‌هایی که اداراتی چون ارشاد به ما می‌دهند و بر طبق آن ما را موظف به حذف و اضافه محتویات کتاب می‌دانند هیچ کدام مهر و امضای رسمی اداره یا وزارتخانه را نداشته و گاهی در برگه‌های غیر رسمی به ما داده می‌شود که این امر تهیه مستندات و پیگیری مشکلات را سخت کرده است.» 

در ابتدای این دیدار جمال اسماعیلی مسؤول روابط عمومی جماعت دعوت و اصلاح ایران ضمن خوش آمد گویی به ناشران اهل سنت و ابراز خوشحالی از حضور مدیران و فعالان فرهنگی در دفتر جماعت، هدف از این دیدار را آشنایی بیشتر با هم و قدردانی از زحمات آنان عنوان کرد.

دفتر مرکزی جماعت دعوت و اصلاح ایران میزبان ناشران اهل سنت
دفتر مرکزی جماعت دعوت و اصلاح ایران میزبان ناشران اهل سنت
دفتر مرکزی جماعت دعوت و اصلاح ایران میزبان ناشران اهل سنت