حزب سلفی نور در مصر: خبرچینی از اخوان برای دشمنان واجب شرعی است

نویسنده: 
دعاء عبداللطیف
حزب سلفی نور در مصر: خبرچینی از اخوان برای دشمنان واجب شرعی است

بحران در مصر

دعوت سلفی و جناح سیاسی‌اش: حزب نور به صدور موضع‌گیری‌ها و فتاوایی ادامه می‌دهد که کودتاگران و سیاست‌های آنان را در مبارزه با نیروهای مخالف کودتا؛ خصوصاً جماعت اخوان‌المسلمین توجیه کرده و این فتاوا در راستای خدمت به آنها است. جدیدترین فتوای سلفیان همان وجوب خبرچینی برای دشمنان اخوان، جهت مصون ماندن کشور از خشونت آنان است.

عدّه‌ای از علمای دعوت سلفی و جناح سیاسی‌اش: حزب نور سلفی، فتاوایی در مورد وجوب رساندن خبر به دشمنان و حفاظت‌کنندگان مصر از خشونت جماعت اخوان المسلمین و هوادارانشان صادر کرد و این عملکرد را یک وظیفه‌ی ملّی و شرعی دانست. 

«محمد اباصیری»، دعوتگر و مبلّغ سلفی خبرچینی و جاسوسی از هواداران جماعت‌های تروریستی را یک واجب شرعی به شمار آورد.

وی در یک مصاحبه‌ی مطبوعاتی اظهار داشت: «هر کس از اطّلاع‌رسانی به مسؤولان درباره‌ی این جماعت‌ها دریغ ورزد از دیدگاه دین، گناهکار بوده و در ریختن خون دیگران سهیم است.»

«شیخ محمود عبدالحمید» عضو شورای اداری دعوت سلفی بر این باور است که «خبردادن به دستگاه‌های امنیّتی در مورد شخصی که بمب‌گذاری می‌کند یا بمب می‌سازد یک وظیفه‌ی شرعی است.»

عبدالحمید در یک بیانیه‌ی مطبوعاتی افزود: «ما تحقیقاتی در این زمینه انجام نداده‌ایم؛ امّا تمام ظواهر نشان می‌دهد که اخوان حامی و عامل این انفجارات است.»

یک روزنامه‌ی مصری به نقل از منابع مطّلع از دعوت سلفی گزارش داد که: «اعضای جماعت دعوت سلفی و حزب نور، شروع به تهیّه‌ی لیست‌هایی از جوانان اخوان و هوادارانی کرده‌اند که سرگرم عملیّاتی علیه حزب نور و دعوت سلفی هستند، تا آن را به وزارت کشور تقدیم نمایند.»

«نادر بکار» معاون رئیس حزب نور؛ جناح سیاسی دعوت سلفی در یک مصاحبه‌ی تلویزیونی اظهار داشت: «حزبش در مورد یکی از امامان مسجد به وزیر اوقاف ابلاغ کرده بود که او در پیج خود در فیسبوک، رئیس جمهور؛ عبدالفتاح سیسی را به عنوان قاتل و جلاد معرفی می‌کند.»

 

تفرقه‌افکنی در میان جامعه

فتاوای علمای دعوت سلفی موجب نگرانی درباره‌ی ایجاد تفرقه و از هم‌پاشیدگی جامعه و تبدیل شهروندان به مخبران و جاسوسان امنیّتی شده که مطابق دیدگاه مصریان، برخی از برخی دیگر دست به خبرچینی و جاسوسی بزنند.

«احمد سعید» کارمند بانک، اظهار داشت: این گونه فتواها موجب شوراندن مردم علیه یکدیگر و تفرقه‌افکنی می‌شود. وی خطاب به «الجزیره نت» گفت: «او مخالف عملیّات‌های تروریستی است؛ امّا در همان حال اعتقاد دارد که اجازه دادن به خبرچینی و جاسوسی در مورد هر شخصی، راه را برای خبرهای دروغ و مغرضانه در باره‌ی اشخاص می‌گشاید.

«سامح عاطف» فتاوای اخیر را بدون شک باعث ایجاد یک نتیجه به شمار آورد که بیانگر این است که شهروندان نجیب و بزرگوار نباید در خبرچینی از کسانی که در انتساب‌شان به جناح‌های سیاسی مخالف حکومت شک دارند، کوتاهی کنند. وی به کسانی که در شبکه‌های اجتماعی، به خاطر اعتراض به فتاوای علمای حزب نور، این حزب را «حزب دروغ» می نامند، حمله کرد.

«ندا جارحی» در این باره نوشت: «حزب دروغ» هر چیزی را می‌فروشد... او خانواده و بستگانش را برای راضی‌ساختن طاغوت می فروشد ... خدا برای ما کافی است و او خوب کارگزاری است.»

«امیر ورد» از علمای سلفی انتقادگرفت و نوشت: «آنان هیچ ارتباطی با سلف صالح این امّت ندارند ... هر کس با کفّار دوستی کند، او از آنان است و هر کس از کسانی خشنود باشد که مطابق شریعت خدا حکومت نمی‌کنند و از لائیک‌ها راضی باشند، آنها هم بی دین و لائیک هستند. 

 

حزب نور یک حزب وابسته به سازمان امنیّت

«دکتر وصفی عاشور ابوزید» استاد «مقاصد شریعت اسلامی» تاکید کرد: «حزب نور از چشم خود سلفی‌ها افتاد.» وی این حزب را تنها یک سازمان امنیّتی خواند که در کودتا علیه رئیس جمهور قانونی؛ دکتر محمّد مرسی شرکت نمود.

ابو زید، حزب نور را به منزله‌ی یک استثنا در دعوت سلفی خواند که هیچ ارتباطی با آن ندارد. هم‌چنان‌که در حیات سیاسی نیز در میان احزاب استتثائی و شاذ است.

«ابو زید» موضع‌گیری‌های حزب نور را با هم ضدّ و نقیض دانست. به عنوان مثال، در وضعِ قانون اساسی کودتاگران به بهانه‌ی رعایت و پاسداری از مادّه‌ی ( 219 ) -که به تشریح اصول شریعت می‌پردازد– شرکت نمود، سپس زمانی که این مادّه به دستور ارتش لغو گردید، گفت: بی‌شک مادّه‌ی 219، قرآن نیست و از خروج از کمیته‌ی قانون اساسی دست نکشید. 

این حزب شورش علیه مبارک، رئیس جمهور برکنار شده را که کشور را به ویرانی کشانید و به بندگان ظلم نمود حرام دانست؛ در حالی که در کودتا علیه رئیس‌جمهور منتخب شرکت کرد. هم‌چنین عضویّت در مجلس شورای ملّی را به بهانه‌ی قانون‌گزاری برای کفر تحریم نمود؛ ولی هم اکنون بنا به اعتراف خودشان قبل از کودتا و پس از آن وارد پارلمان شده و می‌شوند.

وی در ادامه‌ اظهار داشت: «حزب نور، کار زن را در خارج از خانه حرام می‌دانست؛ امّا اکنون آن را مباح می‌شمارد و حتی زنانی از آنان را به عنوان نامزد مجلس شورای ملّی معرفی می‌کند.»

ابوزید، خبردادن از کسانی که کشور را به ویرانی و تخریب می‌کشانند و به نام خودشان بندگان را می‌کشند جایز دانست؛ امّا این که حزب یا دعوتی به جاسوسی از حزبی یا سازمان و جماعتی دیگر بپردازد، چیزی است که هیچ عقلی آن را نمی پذیرد.

 

توجیه سلفی

از سویی دیگر «عادل نصر، سخنگوی دعوت سلفی» گفت: «کارهای جماعت اخوان المسلمین مطابق احکام شریعت اسلامی نیست.»

«نصر» در یکی از سخنرانی‌های خود پرسید: «آیا اخوان نمی‌داند که شریعت، حرمت‌های مسلمانان را مقدّس می‌داند و از ترساندن و به وحشت انداختن مسلمانان نهی کرده است؟

وی تأکید کرد که تهاجم‌های فعلی، هرگز دعوت سلفی و حزب نور را از موضع‌گیری‌ها و برنامه و منهج‌شان یعنی منهج میانه‌ی اهل سنّت و جماعت، منصرف نخواهد کرد. این عالم سلفی تأکید کرد که: «دولت به سازندگی خود ادامه خواهد داد.»

 

بدون امتیاز

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
بدون‌نام (مهمان)
1394/01/12

سلام
پخش چنین خبرهایی که از آن بوی تفرقه و تشرذم میده واقعا ننگ است باید در راستای دگر پذیری بین جماعت های اسلامی گام برداشت

2
ناصر (مهمان)
1394/01/14

سلام، در طول تاریخ سلفی ها نشان داده اند که هیچ وقت شعور سیاسی لازم برای اداره کردن یک کشور و همچنین برای نظر دادن را ندارند فلذا چنین نظراتی نیز دور از انتظار نیست. من فکر می کنم تمام این تفکرات و نظر ها زیر نظر عربستان و سلفی های دیگر کشورها برای بیشتر به چالش انداختن اخوان مصر انجام می گیرد که به اذن الله مکرشان برملا خواهد شد اعوذ بالله من الشیطان الرجیم مکروا و مکروالله و الله خیر الماکرین. ان شاء الله خداوند مهربان مکرشان را خنثی کرده و اخوان در آخر پیروز خواهد بود پیروزی نزدیک است به اذن الله.

3
منذر (مهمان)
1394/01/17

با عرض سلام.
بنده خودم سلفی نیستم. اما میدانم که اصطلاح (سلفی) چندین مصداق را شامل میشود. حتی در مصر. و اصلا بسیاری از سلفی های جهان این حزب نور و امثال آن ، که فعلا به ( مدخلی ها) شناخته میشوند را گمراه و منحرف و ضال میدانند. لذا: لطفا اگر مصطلحی را به کار میبرید، در این مساله دقت فرمایید که دچار ظلم و یا ایجاد تصور غلط مسلمانان ازدر نزد مخاطب، نشوید. ممنومن.

4
خیرخواه (مهمان)
1394/01/20

سلفی ها هم جزء امت اسام و از برادران "قاطع و جدی" ما هستند خدماتی به اسلام کرده اند و در برخی جاها دهم دچار اشتباه شده اند اگر آنها نسبت به ما بی مهری می کنند ما نباید از کانال عدالت خارج شویم به ویژه در این دوران که در معرض "تکالب الاعداء" قرار داریم و دشمنان همه برای بلعیدن ما دندان تیز کرده اند بیایید از شیعه بیاموزیم که یک "اسد" خونخوار را بر همه دنیا ترجیح داد چرا که بویی از شیعه دارد اما ما اهل سنت به راحتی برادرانمان راا می فروشیم...

5
بدون‌نام (مهمان)
1394/03/25

ایشان وقتی ساده لوحانه دارند خیانت می کنند ما باید زیرک باشیم به آن ها بفهمانیم که ما ساده لوح نیستیم وایشان وقتی به ما خیانت می کنند دیگر برادر دینی خود نمی دانم متاسفانه ایشان مارا اصلا برادر خود نمی دانند وهمواره ما را منحرف می دانند

6
amin (مهمان)
1394/05/13

چرا اخوان در مصر شکست خورد و چرا داعش در عراق به سر کار آمد؟
امریکا و غرب اجازه دادند تا اخوان در مصر سر کار بیاید و فقط یک سال به آن فرصت دادند تا سر کار باقی بمایند و سپس علیه وی کودتا کردند تا به مسلمانان نشان بدهند که اسلام با وارد شدن به مجلس نمی تواند کاری از پیش ببرید و این هم نتیجه اسلام دموکراسی است که در دید عموم ان را بی کفایت نشان دادند
اما اینک نیز داعش را در عراق اجازه داده اند که سر کار باشد تا با خرابکاریهایی که انجام میدهد چهره اسلام را زشت نشان دهند و اسلامی بی رحم و قاتل و سر بر به جهان معرفی کنند و بعد از گذشت مدتی مثلا او را از قدرت برکنار کنند و به مسلمین بگویند دید که شما با خلافت هم نتوانستید کاری از پیش ببرید
پس آنگاه توجیه کنند که نه اسلام انتخاباتی و نه اسلام خلافتی بدرد می خورد که باز بگویند ای مردم و ای جهانیان هم اسلام انتخاباتی را در مصر دیدید و هم اسلام خلافتی را هم در عراق دیدید پس دنبال هیچ کدامشان نباشید
اری دشمن این چنین زیرکانه کار می کنند هوشیار باشیم