غنوشی: اسلام دموکراتیک، پادزهر داعش است

نویسنده: 
حلمی حاجال اوغلو
غنوشی: اسلام دموکراتیک، پادزهر داعش است

راشد الغنوشی، رهبر جنبش النهضه در تونس، روند دموکراتیک اسلامی را تنها چاره و پادزهر داعش عنوان نمود.
راشد الغنوشی، در گفت‌وگویی که با حلمی حاجال اوغلو در روزنامه‌ی " آکشام " انجام داد گفت: مدافعان راستین اسلام، جلوی رشد گروه‌های رادیکال را خواهند گرفت.
غنوشی، رهبری فرزانه است. علیرغم تحمل بیست سال تبعید، هیچگونه خشم و کینه‌ای در دل ندارد. فردی بردبار، سازنده و دقیق است. این رهبر جنبش النهضه و مدافع اسلام دموکراتیک، بعد از انقلاب آزادی و کرامت 2011 در تونس و بازگشت به کشور، همواره سیاست آشتی‌جویانه را در پیش گرفته است. شکی نیست که در آینده‌ای نه چندان دور، نام راشد الغنوشی خواهد درخشید. [خلاصه‌ای از این گفت‌وگو:]
چرا جهادی ها در این کشور اینقدر دارای نفوذ هستند؟ گفته می‌شود که بیش از سه هزار تونسی در عراق و سوریه در صف جهادیها می‌جنگند. آیا دلیل این موضوع تنها فشارهایی بود که قبل از انقلاب بر جنبش النهضه اعمال می‌شد؟
برخی مشکلات داخلی وجود دارد. توسعه از بین رفت، فقر افزایش یافت. می‌بینیم که جهادیها اکثرا در مناطق فقیرنشین سربرافراشته‌اند. سیستمی وجود دارد که افراد در آن، بدون اندیشیدن و تفکر کردن و تنها با اطلاعاتی ساده و نادرست آموزش داده می‌شوند. نتیجه‌ی آموزش این سیستم، جوانان فریب خورده‌ای هستند که امکان وابستگی آنها را به گروه‌های افراطی و شبه نظامی ممکن می‌سازد. اما تونس یک کشور دموکراتیک است. به امید خداوند، تونس در مقابل این مشکلات پیروز خواهد شد.
 بوکوحرام در نیجریه، الشباب در سومالی، انصارالشریعه در سومالی، و در آفریقای شمالی و مغرب، القاعده کاملاً فعال است؛ چرا این گروه‌ها تا این اندازه توانمند شده‌اند؟
بدون شک، سرمایه‌ی استبداد، فقر دیگران است.  در این شرایط، از این گروه‌های رادیکال، به بهانه‌ی دفاع از «اهل سنت یتیم مانده!» بهره گرفته می‌شود. به همین سبب، ترویج دموکراسی به عنوان ابزار مقابله با تروریسم، خدمات مفید آموزشی، خدمات بهداشتی و معرفی نگرش صحیح به اسلام، بسیار لازم و ضروری است.
به نظر شما، گروه‌های رادیکال سلفی، چگونه می‌توانند عقب‌نشینی کنند؟
این گروهها رادیکال، تا ظهور اسلام علمی و مدافعان راستین اسلام، خود را مدافع اسلام تلقی خواهند کرد. بر این اساس، اسلام علمی و دموکراتیک، چاره و پادزهر داعش و گروه‌های افراطی خواهد بود.
می‌دانیم که با ترکیه رابطه‌ی قدرتمندی دارید. از این کشور چه انتظاری دارید؟
بسیار به ترکیه امیدواریم. انتظار داریم که ترکیه در جهت برقراری عدالت اجتماعی و دموکراسی در آفریقای شمالی و خاورمیانه، و نیز  بازگشت اعتبار اسلام به این مناطق، نقش اساسی را ایفا نماید. 
 در جریان حمله به موزه‌ی باردو، چه کسی مورد هدف بود؟
این حمله، همه را مورد هدف قرار داد. النهضه، دولت تونس، و " انقلاب" که اساس و اصل آزادی است، مورد هدف حمله‌کنندگان قرار گرفت. اما خوشبختانه موفق نشدند. از نظر ما، حمله به موزه باردو درداور و تاسف آوراست اما باعث از بین رفتن ما نمی‌شود. به امید خداوند، تونس در مقابل این مشکلات پیروز خواهد شد.
بعد از حمله به موزه، گروهی به حمایت از داعش اقدام به برپایی تظاهراتی خونین کردند. به نظر شما مسئول این حملات کیست؟
عوامل فراوانی مسؤل این حمله هستند. اغتشاشات و وضعیت ناگوار در آفریقای شمالی، لیبی، رویدادهای مصر، عراق، سوریه و یمن، همه در ایجاد روحیه‌ی تروریستی نقش دارند. گروه‌های تروریست در تونس، در زمان دیکتاتوری بن علی شکل گرفتند. جنبش النهضه – به عنوان حامی اسلام علمی و دموکراتیک – از صحنه دور نگهداشته شد. وقتی که کسی نبود تا حقیقت اسلام را معرفی نماید، گروه‌های افراطی، این خلأ را پر کردند.

بدون امتیاز

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
مسلم (مهمان)
1394/01/16

این بابا همون کسیه که انقلاب تونس رو به دوران سکولارهای زندیق و دوران بن علی برگردوند
از کسی مثل غنوشی که از آبشخور دین پلید دمکراسی در فرانسه نوشیده بعید هم نیست که از دین دمکراسی طرفداری کنه
فقط اکتفا می کنم به کلام مفسر شهید سید قطب رحمه الله در تفسیر فی ظلال
الاسلام هو الاسلام و الدیمقراطیه هی الدیمقراطیة و الشتراکیة هی الاشتراکیة .. ذلک منهج الله و لا عنوان و لا صفة إلّا العنوان الذی جعله الله له و الصفة التی وصفه بها .. و هذه و تلک من مناهج البشر و من تجارب البشر
اسلام اسلام است و دمکراسی دمکراسی و سوسیالیسم سوسیالیسم. اسلام برنامه خداوند است و هیچ صفت و عنوانی ندارد جز آنچه که خداوند آنرا به اسلام داده است ..و دمکراسی و سوسیالیسم از برنامه های بشر و از تجربه های بشری است

خداوند می فرماید: (أفحکم الجاهلیة یبغون و من أحسن من الله حکما لقوم یوقنون)

این همه باعث شکست و مصیبت مسلمونها میشید اما باز هم بر برنامه منحرف خود پافشاری می کنید!!!!!!

مسلم سرپل ذهاب

2
بدون‌نام (مهمان)
1394/01/18

برادر مسلم
اگر اسلام همان اسلام است پس باید همه جنایتهای داعش و بوکوحرام را به نام اسلام ثبت کرد. برادر کمی تعقل کن!اگر شما فرقی بین عملکرد افراد و گروهها که به نام اسلام انجام میدهند قائل نباشی و آن را از اسلام راستین و دموکراتیک جدا نکنی به این دین خیانت می کنی نه خدمت. در عجبم چرا نمی اندیشید!

3
بدون‌نام (مهمان)
1394/03/17

سلام علیک برادر
به جای اینکه دم از عقل بزنی یه آیه یا حدیث یا سخن یه عالم معتبر برای مسلمونها حجت بیار!!!!
همش کارتون شده دم زدن از عقل و دیگران را تحقیر کردن و توهین کردن!!!!
ای که در خوابی نمی بینی که کسانی همانند علامه سید قطب و علامه حمد قطب و علامه مودودی و ندوی و... دمکراسی را کفر دانسته اند!!!
آیا آنها هم داعشی بوده و هستند یا اینکه تعصب و تقلید کورکورانه از بعضیا تو را واداشته اونها رو هم به این چشم ببینی؟؟؟؟؟
فقط یه سؤال بپرسم: آیا اسلام ناقصه که تو دینی به این عظمت وسیله ای گیر بیارین تا به جای وسایل اسلامی و مجاز سراغ وسایل صلیبیهای ملحد بت پرست برین؟؟؟؟
خداوند همه ی ما را به دین صحیح هدایت کند.
آمین
ای کاش روزی را مشاهده نماییم که دیگر اینگونه نباشیم: سمعنا و عصینا

4
بدون‌نام (مهمان)
1394/01/19

مسلم جان
چون سید , مفسر شهیده ؛ دلیل نمیشه نظرش درمورد هرچیزی درست باشه.خوب معلومه که اسلام اسلامه و دموکراسی دموکراسی.قرار نیست هیچ کدوم جا رو برای یکی دیگه تنگ کنه.مشکل ما مسلمونا اینه که میخوایم از دل اسلام دموکراسی دربیاریم و از دل دموکراسی اسلام.دموکراسی هیچگاه ادعا نکرده که تجربه ی الهیه.دقیقا تجربه ای بشریه. که اگه بخواد به دین تبدیل بشه اونوقت کارکرد اصلیشو از دست میده.ما مسلمونا چون اینا رو قاطی می کنیم و میخوایم دموکراسی اسلامی تولید کنیم شکست میخوریم.یا دین رو از موضع اصلیش خارج میکنیم یا دموکراسی رو .و بخاطر همین هم شکست میخوریم.دموکراسی یک تجربه ی بشریه و این عیب نیست.این ماهیت و واقعیت دموکراسیه و اگر انتظاری غیر از این داشته باشیم و بخوایم کار دین رو هم برای ما بکنه شکست میخوریم همونطور که اگر بخوایم دین کار دموکراسی رو انجام بده راهی بجز شکست در پیش نداریم.
معضل اصلی اندیشه ی سید به نظر من همینه که دین رو تبدیل به ایدئولوژی میکنه یا لااقل دیگران چنین برداشتی از اندیشه اش میکنن و دین رو از مسیر اصلیش خارج میکنن و میخوان همه چی رو از تو دین در بیارن وهر برنامه ای رو از دین طلب میکنن در حالیکه پیامبر به انصار گفت انتم اعلم بامور دنیاکم.پیامبر نگفت دین برای همه چیز برنامه داره و مثلا برای کشاورزی و باغداری هم برنامه داره.بلکه گفت شما به امور دنیاتون آگاه تر هستین.

5
عبدالله (مهمان)
1394/02/04

سلام ما در دین اسلام نیازی به برنامه و نظر شخصی مخصوصا ایده های کفار نداریم دین مان در ذات خود بی نیاز از هر ایده ی بشری ست .دینمان برای خودمان دینشان برای خودشان هرگز با افکار تاریخ گذشته ی آنها به اشتراک نمی گذاریم. چون هرگز از ما راضی نخواهند شد مگر اینکه به دین آنها روی بیاریم . انشالله هرگز

6
بدون‌نام (مهمان)
1394/01/19

یحرفون الکلم عن مواضعه!
حکم جاهلیت هیچ ربطی به دموکراسی خواهی نداره.این استدلال مثل استدلال اون کسیه که می گفت حکم ریش گذاشتن در قرآن اومده.گفتیم کدوم آیه گفت اونجا که میگه وما اتاکم الرسول فخذوه!
معلومه که داوری الهی احسنه و نباید دنبال داوریها و احکام جاهلیت بود ولی کجای آیه گفته دموکراسی حکم جاهلیته؟!
خیلی هام از دل دین دموکراسی در میارن و آیات و احادیث رو به دموکراسی ربط میدن.حتما برادر عزیز معتقدند که باید مثلا برای نظام سیاسی و اداره ی کشور به نظام بیعت و خلافت رجوع کرد که دموکراسی رو محکوم میکنند.درحالیکه تاریخ این چیزها سر رسیده و در چنین زمانه ای دیگر نمیشه جامعه را به شیوه ی قرنها قبل اداره کرد.دموکراسی شیوه ی اداره ی جامعه است.سرو سامان دادن به زندگی دنیایی مردمه .اون چیزی که موجب شکست ماست نه دموکراسی خواهی بلکه تمامیت خواهی ماست.میخواهیم فتوای هر چیزی رو از داخل دین بیرون بکشیم.به تعبیر یکی از عزیزان بد فهمیدن معنی کمال دین موجب این تمامیت خواهی شده.یعنی ما فکر کردیم که معنی اینکه دین کامله یعنی اینکه هر چیزی رو میشه از داخل دین استخراج کرد. یعنی کمال رو با جامعیت اشتباه گرفتیم.در حالیکه دین برای اون چیزی که ارسال شده کامله و باید تو همون زمینه هم ازش انتظار داشته باشیم.مثلا نمیشه انتظار داشت که چون دین قراره زندگی آدما رو سرو سامان بده پس باید قوانین ترافیکی هم وضع کنه یا مثلا تو زمینه ی پزشکی هم ابراز نظر کنه و یا اینکه در مورد هر چیزی ما باید حتما حکم دینی داشته باشیم! این بخاطر اینه که ما کامل بودن دین رو بد فهمیدیم.و اون رو با جامعیت دین خلط کردیم.و این موجب شکست ماست.

7
منذر (مهمان)
1394/01/22

صدق الله العظیم حیث قال: وَأُشْرِبُوا فِي قُلُوبِهِمُ الْعِجْلَ بِكُفْرِهِمْ قُلْ بِئْسَمَا يَأْمُرُكُمْ بِهِ إِيمَانُكُمْ إِنْ كُنْتُمْ مُؤْمِنِينَ (93) البقره
براستیکه مصیبت است آنجا که کسی با جهل مرکبش انکار کند که در آیه ی( أَفَحُكْمَ الْجَاهِلِيَّةِ يَبْغُونَ وَمَنْ أَحْسَنُ مِنَ اللَّهِ حُكْمًا لِقَوْمٍ يُوقِنُونَ (50) المائدة/ این قضیه که غیر از حکم خداوند، هر حکم دیگری ( چه حکم دمکراسی باشد چه غیر آن ) ، حکم جاهلیت نامیده میشود.
سبحان الله!برادر اتق الله!از خدا بترس اگر ایمان به قیامت و سؤوال و جواب داری! اگر هم از روی نا آگاهی حرف زدی! پس به تفاسیر قرآن رجوع کن تا بفهمی کلام الله چه معنایی دارد.

8
بدون‌نام (مهمان)
1394/02/07

الناس اعداء ما جهلوا

9
دماوند (مهمان)
1394/01/31

سلام ما چیزی به اسم اسلام دموکراتیک نداریم اسلام اسلامه خلاص تعابیر ی که کافران به کار می برند برای ما ارزشی ندارند. ما حاظر نیستیم در دینمان با دین و باور های آنان شریک باشیم . دین و تعابیر شان برای خودشان و دین ما هم برای خودمان.

10
منذر (مهمان)
1394/02/03

ان الحکم الا لله أمر ألا تعبدوا إلا إیاه ، ذلک الدین القیم و لکن أکثر الناس لا یعلمون.

11
عبدالله (مهمان)
1394/02/04

سلام اسلام دموکراتیک دیگه چیه چرا الفاظ دشمنان خدا را تکرار می کنید و تاکید هم روش می کنید اسلام اسلامه دموکراتیک غیر دموکراتیک نداره این طور که داره پیش میره از این به بعد برداشت از قران هم باید بر اساس تعبیر اونها باشه

12
پیرو الله (مهمان)
1394/02/13

السلام علیکم و رحمة الله و برکاته
برادران و خواهران عزیز اونایی که به برادر مسلم ایراد گرفتن اونقدر تعصب جلو چشاشون رو گرفته که به مفسر شهید اسلام هم ایراد و انتقاد شدید وارد کردن!!!
سبحان الله
برادر کسی که میاد دمکراسی کفری رو بر مبنای آیات و احادیث صحیح رد می کنه مقصودش این نیست که داره از داعش و بوکو حرام طذفداری میکنه. تمام علمای ربانی معاصر که در قید حیات هستند همگی بر رد منهج داعش اتفاق نظر دارند. پس خواهشا دشمنیتون با مخالفان شما را بدانجا نکشاند که در حقشان بی عدالتی کنید چنانکه خداوند متعال می فرماید: (لایجرمنکم شنآن قوم علی ألّا تعدلوا).
ای برادران منادی دمکراسی آیا از تجربه دمکراسی کفری در الجزایر و مصر در دوره محمد مرسی فکّ الله أسره درس عبرت نگرفته اید؟؟؟؟!
آیا مشاهده نکردید که ملحدان مجله شارلی ابدو چگونه به محمد مصطفی توهین کردند و با کمال وقاحت اعلام داشتند که دین پلید دمکراسی به آنها اجازه ی چنین کاری می دهد؟؟؟؟
آیا وقت آن نرسیده که اسلام را همانگونه که بر محمد صلواة الله علیه و سلامه نازل گشته بپذیرم؟؟؟
به خاطر خدا از خواب غفلت بیدار بشید
هدانا الله و إیاکم إلی طریق الصواب
آمین

13
ساده دل (مهمان)
1394/02/16

اگر نمی توان اعمال داعش و امثال آن را به پای اسلام نوشت با وجود اینکه آنان داعیه ی حکومت اسلامی دارند، پس چرا باید اعمال امثال شارلی ابدو را به پای دموکراسی نوشت؟صرفا چون آنها داعیه دار دموکراسی هستند؟اسلام و دموکراسی مفاهیمی هستند که می شود بنامشان صلح برقرارکرد و می توان به نامشان بشریت را نابود کرد!مشکل از اسلام و دموکراسی است یا از کسانی که مدعی برقرارکردن آنها هستند؟

14
ساده دل (مهمان)
1394/02/16

برادرم داعش نیز معتقد است که دین اسلام را همانگونه که بر پیامبر نازل شده به اجرا می گذارد! این که دیگران به نام دموکراسی جنایت می کنند نباید به پای دموکراسی نوشته شود.دموکراسی وسیله ایست برای همزیستی انسانی ، همان طور که میشود از اسلام سوءاستفاده کرد از دموکراسی هم می شود.

15
بدون‌نام (مهمان)
1394/02/15

اگر عمل داعش و بوكوحرام به اسم اسلام نبايد نوشته بشه ، با وجود اينكه اونها مدعي اجراي اسلام هستند ، عمل امثال شارلي ابدو و... هم به صرف مدعي استفاده از دموكراسي نبايد به پاي دموكراسي گذاشته بشه.اين ها هردو چيزهايي هستند كه قابليت سوء استفاده ازشون وجود داره.همون طور كه به اسم اسلام ميشه جنايت كرد به اسم دموكراسي هم ميشه اين كارو كرد.مشكل از اسلام يا دموكراسي نيست ، مشكل از كسيه كه از اونا سوء استفاده مي كنه.

16
بدون‌نام (مهمان)
1394/03/09

السلام علیکم و رحمة الله و برکاته
ای برادری که فرموده بودید (داعش نیز معتقد است که دین اسلام را همانگونه که بر پیامبر نازل شده به اجرا می گذارد!)
نه تنها داعش بلکه تمامی گروههای اسلامی دیگر هم چنین ادعایی می کنند. پس اینجا این سؤال پیش می آید: کدامیک از این گروهها بر حق هستند؟
جواب: چنانکه پیامبر صلواة الله علیه بیان کرده اند چنگ زدن و پایبندی به قرآن و سنت بر اساس فهم سه قرن نخست مسلمانان می باشد.
بنابراین ما می بایست تمامی عقاید و اعمال گروهها را بر میزان قرآن و سنت بسنجیم تا میزان موافقت آنها با این معیار برایمان مشخص گردد.

اما درمورد دمکراسی کفری..
"روزی پیامبر صلواة الله علیه چند برگ کاغذ در دست عمر بن خطاب دیدند، فرمودند: اینها چیست؟ عمر فرمود: چند برگ از تورات است، پیامبر صلواة الله علیه فرمودند: به خدا سوگند اگر موسی زنده شود و شما او را دنباله روی و پیروی کنید گمراه می شوید". این برای موسی بود حال برای نصارای صلیبی بت پرست باید چگونه باشد!!!
آیا برنامه و قوانین الله جلّ جلاله کامل نیست که به این دین پلید بچسبیم؟
هرکس که دنباله رو دمکراسی است حداقل دو صفت از صفات خدا یعنی علیم و حکیم را منکر می شود!
بنده های خدا دمکراسی وسیله نیست بلکه یک جهان بینی است که دیدگاه خاصی به زندگی و انسان و آفرینش و... دارد.
اللهم ارنا الحق حقا و ارزقنا اتباعه و ارنا الباطل باطلا و ارزقنا اجتنابه.
آمین

17
بدون نام (مهمان)
1394/03/10

سلام علیکم

ببینید دوستان کلمه ی دموکراسی از دو واژه ی یونانی " دموس" - به معنی مردم - و " کراتوس " - به معنی حکم رانی - تشکیل شده
دقت کنین دو واژه ی یونانی...
یونان... خاستگاه فلسفه ...
نظر اسلام در مورد فلسفه چیه ؟
کسانی که این دین رو ( منظور دین دموکراسیه) به وجود آوردن منبع کسب علمشون عقلشون بوده و عقلی که با فلسفه و ...(سایر روحیات غیر اسلامی) تربیت شده باشه حق این رو نداره و صلاحیت این رو نداره که دینی عرضه کنه ( تا وقتی که محل استخراج دین بالای هفت آسمان هست اون هم نه استخراج بلکه اکتساب) که به عنوان قانون بشر بشه تلقیش کرد.
فأین تذهبون...؟؟؟

در ضمن اگر این که شما میگی یه اسلام درسته پس برای چی حزب همین آقا (راشد غنوشی) برای دور دوم انتخابات با رأی سکولارهای کافر اون هم با اختلاف فاحش (نه با رأی مسلمانان) بازنده شد ... مگر این اسلام دموکراتیک نیست...؟؟؟

18
پژمان محتشم (مهمان)
1394/03/10

به داعیان مسلمانی که ادعای دمکراسی می کنند، دلسوزانه و برادرانه می گوییم:
دمکراسی موجود هیچ ارتباطی با اسلام ندارد؛ زیرا اساساً مخالف هرگونه مصدر التزامی است؛ التزام به هر شکل و از طرف هرکسی که باشد، حتی خدا. اولین چیزی که این دمکراسی با آن مبارزه می کند، التزام به اوامر خداوند است.
به آنها می گوییم: دمکراسی هیچ ارتباطی با اسلام ندارد؛ زیرا سردمداران دمکراسی راه را برای هرفاسد ومفسدی در زمین گشوده اند؛ اما برای اسلام ومسلمین هیچ راه و مسیری را باز نکرده اند. مسئله ی الجزایر برای همیشه در یادها خواهد ماند. هرگروهی در انتخابات اکثریت آراء را به دست آورد حق حضور در پارلمان را دارد، جز مسلمین.
با خودمان صادق باشیم و با مردم نیز. آنچه در پی آن هستیم اسلام است و هیچ نام دیگری غیر از اسلام ندارد.
این داعیان گمان می کنند که اگر هویت خود را پنهان کنند و لباس دمکراسی بپوشند، به آنها اجازه خواهند داد که فعالیت و رشد کنند، هرگز ، هرگز، همانا سگ شکاری حس بویایی قویی دارد که از فاصله های خیلی دور بوها را استشمام و احساس می کند.

19
پژمان محتشم (مهمان)
1394/03/11

با سلام, مطلب مذکور بر گرفته از کتاب، لا إله إلا الله عقيدة وشريعة ومنهاج حياة علامه محمد قطب است.

20
بدون‌نام (مهمان)
1394/03/11

با سلام خدمت برادران دینی عزیزم از هر حزب و گروه و جماعتی
تا زمانی که اسلام یگانه دین نزد خداوند متعال در نظر برادران ما می تواند با دموکراسی ( مردم سالاری در مقابل فرمانروایی الله جل جلاله و حکم اکثریت اعم از مسلم و ملحد در مقابل حکم الله )ادغام شود همچنان اینده راشد غنوشی ها و محمد مرسی ها به جای بودن در راس حکومت اسلامی با نهایت تفاخر و بزرگی در پس زندانهای تاریک و حضیض دشمنان اسلام است . والسلام علیکم

21
بدون‌نام (مهمان)
1394/03/12

سلام علیکم برادران عزیزم در جماعت اخوان
از الله متعال خواستارم که ما و شما را به چیزی که او تنها او راضی هدایت نماید آمین

در میان نظرات برای من این جالب است که برادرانی که از دین دمکراسی طرفداری کرده اند حال یا از روی جهل بوده یا که بخاطر پیروی مطلق و صدر در صد از برخی علما...
مهم این است که برخلاف مخالفان دمکراسی هیچ آیه یا حدیث یا حتی کلامی از علمای ربانی نه علمای درباری ارائه نداده اند!!!!!!!!!
با خود صاذق باشیم اگر روزی حکومت به دست مسلمین بیافتد چناکه به دست اخوان در مصر افتاد آیا همین منادیان دمکراسی اجازه ی آزادی بیان و به اجرا درآوردن شریعت و قوانین خداوند متعال را به ما می دهند؟؟؟؟
جواب مثل روز روشن است: نـــــــــــــــــــــــــه

22
جاویدان (مهمان)
1394/03/14

جزاک الله خیر

23
1394/03/23

با سلام، خواهشا دوستان مصداق این سخن نباشند که " یا حق با منه یا تو نمی فهمی که حق با منه " همه صحبت هایی که میشه برداشت شخصی ما از آیات و روایات بزرگان است .حتی سید قطب ، امام مودودی و سایر بزرگان هم با توجه به شرایط محیطی و زمان خود اظهار نظر می کردند و اصولا برداشت افراد و حتی احادیث وحی منزل نیستند که متناسب با تمام شرایط و زمان ها باشند. پس دوستان لطفا در مورد هم قضاوت نکنیم چون صحبت هایی که میشه برداشت شخصی ماست.

24
بدون‌نام (مهمان)
1394/03/26

السلام علیکم و رحمة الله و برکاته
رزگار عزیز برادر محترم توام از اون کسایی هستی که فقط تعصب داری و بدون علم وارد میدان شدی
ما مخالفان دین کفری دمکراسی، در ردّ این الحاد جدید دهها و صدها آیه و حدیث می تونیم ارائه بدیم اما افرادی مثل تو نباید بدون دلیل حرف بزنی چرا که ما امت دلیل هستیم
آیا واقعا اینجوری می خوای درمقابل مثلا یه کمونیست یا یه ملحد از اسلام کامل دفاع کنی.
یه سؤال دیگه: چطور رد دمکراسی که درواقع اثبات الوهیت الله جلّ جلاله هستش اگر از علمای جماعتتون نباشه برداشت فردی اونا به حساب میاد اما مثلا درمورد موسیقی که حدیث پیامبر در صحیح ترین کتاب بعد از قرآن یعنی صحیح بخاری و همنچنین اجماع صحابه یعنی بهترین قرون و امامان چهارگانه اهل سنت بویژه امام شافعی و علمای ربانی در طول این 15 قرن آلات موسیقی را حرام دانسته اند ولی چون یکی مثل قرضاوی که انحرافاتش سر به فلک کشیده حکم به حلال بودنش داده برداشت شخصی به حساب نمیاد و عین آیه و حدیثه و وحی منزّله؟؟؟؟
چنانکه گفتم ما امت دلیل هستیم. اما نمی دونم چرا شماها از دلیل آوردن فرار می کنین؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!؟؟؟؟؟

اللهم أرنا الحق حقا وارزقنا اتباعه و أرنا الباطل باطلا وارزقنا اجتنابه

25
بدون‌نام (مهمان)
1394/05/20

عزیزان خیلی ساده بگوییم اگر فرد طاغوتی را قبول کنیم و زیر حکمش برویم یک نفر را شریک خدا قرار داده آیم که شرک است خطرناک ولی اگر دمکراسی را قبول کنیم یک ملت را شریک خدا قرار داده آیم ولی اگر زیر ظلم و ستم باشیم که فقط باید بین دیکتاتوری یا دمکراسی یکی را انتخاب کنیم برای اوضاع مردم اون وقت می شود دمکراسی را قبول کرد ولی همیشه بآید برای از بین بردن آن مبارزه کنیم اما دمکراسی به ما مسلمانان ربطی نداره و جایز نیست برای خود اون کافرای بی دین خوبه.

26
فقط اسلام (مهمان)
1394/05/26

بسیار معقولانه و عالی بود برادر
جزاک الله خیرا

27
بدون‌نام (مهمان)
1395/05/14

الاسلام هو الحل...
سبحان الله...یعنی یه زمان میاد که بیاد به مسلمانها فهماند:حلال مشکلات اسلامِ ولا غیر