با سلام احترام ممنون می شوم به سوالات ذیل بصورت کامل و با ذکر منبع پاسخ بفرمائید. الف - جاسوسی حقیقت متشرعه است یا حقیقت عرفیه ؟ چرا ب - خیانت و مصادیق آن ، به حکم شرع حرام شده است یا به حکم عقل؟ چرا ج- نقش توبه در خیانت به کشور چگونه است؟ ح - نقش توبه د

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
با سلام احترام ممنون می شوم به سوالات ذیل بصورت کامل و با ذکر منبع پاسخ بفرمائید. الف - جاسوسی حقیقت متشرعه است یا حقیقت عرفیه ؟ چرا ب - خیانت و مصادیق آن ، به حکم شرع حرام شده است یا به حکم عقل؟ چرا ج- نقش توبه در خیانت به کشور چگونه است؟ ح - نقش توبه در جاسوسی چگونه است؟ ه- اگر فردی جاسوسی کند و خودش در نزد قاضی (علم به مجرمیت فرد نداشته) خودش راساَ اعتراف کند که من جاسوسی کردم آیا توبه وی پذیرفته می شود؟ با تشکر

الف) از نظر اسلام جاسوسی حرام است، خداوند در سوره حجرات آیه 12 مومنان را از تجسس نهی کرده است: "یا ایهاالذین امنوا اجتنبوا کثیرا من الظن ان بعض الظن اثم و لا تجسسوا ..." (حجرات: 12)
ای کسانی که ایمان آورده‌اید از بسیاری گمانها بپرهیزید، بی شک برخی گمانها گناه هستند و جاسوسی نکنید ...
همچنین پیامبر(ص) فرموده است: "یا معشرمن امن بلسانه و لم یدخل الایمان قلبه لا تغتابوا المسلمین ولا تتبعوا عوراتهم فانه من اتبع عوراتهم یتبع الله عورته و من یتبع الله عورته یفضحه فی بیته ." (ابوداوود)
ای کسانی که با زبان ایمان آورده‌اید و هنوز ایمان در دل‌هایتان نفوذ نکرده است مسلمانان را غیبت نکنید و در امور پنهانی مردم کنجکاوی ننمایید زیرا کسی که بدنبال به دست آوردن عیب‌های مسلمانان باشد خداوند عیب‌های او را دنبال خواهد کرد و کسی که خدا عیب‌های‌اش را دنبال نماید او را در خانه‌اش رسوا می‌کند.
قال رسول الله (ص): ولا تحسسوا و لا تجسسوا" (متفق علیه)
در پی عیوب دیگران نباشید و جاسوسی نکنید.
ب) خداوند بندگانش را از خیانت در امانت باز می‌دارد، البته عقل سلیم نیز خیانت در امانت را ناپسند می‌داند.
خداوند فرموده است: "یا ایهالذین آمنوا لاتخونوا الله و الرسول و تخونوا اماناتکم و انتم تعلمون" (انفال: 27) ای کسانی که ایمان آورده‌اید به خدا و پیامبر (ص) خیانت نکنید و در امانت‌های خود نیز آگاهانه خیانت روا مدارید.
و "ان الله یامرکم ان تودوا الامانات الی اهلها" (نساء : 58)
خداوند به شما دستور می‌دهد که امانت‌ها را به صاحبانشان باز بگردانید[ و در آن خیانت نکنید]
ج) جاسوسی هم حق الله است هم حق الناس و انسان هنگام توبه باید چهار شرط را عملی کند: 1- از گناه جاسوسی دست بکشد 2- تصمیم قطعی بگیرد که به گناه باز نگردد 3- قلبا از جاسوسی دیگران دل بکند و از آن پشیمان باشد 4- از کسی که از او جاسوسی شده است حلالیت بطلبد.