عارف در جمع فعالان و نخبگان ترکمن صحرا

عارف در جمع فعالان و نخبگان ترکمن صحرا

دکتر محمد رضا عارف، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، روز یکشنبه، با فعّالان و نخبگان ترکمن صحرا در گنبد کاووس دیدار کرد. 

به گزارش اصلاحوب به نقل از منابع محلّی در این دیدار که از ساعت سه عصر روز یکشنبه‌ ۲۶ بهمن ماه جاری در تالار بابایی گنبدکاووس در برگزار شد، مسئولان ستاد روحانی در ترکمن صحرا، نویسندگان، دانشجویان و علاقه‌مندان به مسائل سیاسی حضور داشتند. 

دکتر حکیم کوچکی، «دبیر همایش و دبیر مجمع حامیان روحانی در ترکمن صحرا» نیز در این نشست، نوشته‌ای که از قبل تنظیم کرده بود و در آن مشکلات ترکمن صحرا گنجانده شده بود، قرائت کرد. 

کوچکی در متن خویش با اشاره به همزیستی مسالمت‌آمیز ترکمن‌ها در کنار سایر اقوام و با توجه به مشکلات مسلمانان در سایر نقاط جهان ترکمن صحرا را در امر وحدت، نمونه دانست. 

وی در ادامه به ریشه‌های عمیق کشور ترکمنستان با ترکمن‌های ایران اشاره و خواستار استفاده از ترکمنهای ایران در روابط سیاسی، اقتصادی، فرهنگی با ترکمنستان شد. 

این استاد دانشگاه، به مشکلاتی چون اشتغال، مشکلات کشاورزی، عدم استفاده از پتانسیل‌های معدنی، ورزشی، گردشگری، عدم توجه به صنایع دستی، عدم استفاده از تحصلیکرده‌های ترکمن در دانشگاه‌ها، آرای مردم ترکمن به اصلاحات و عدم توجه کافی جریان اصلاحات به ترکمن‌ها، اصل شایسته لاری، مشکلات منطقه در امر سرطان و موارد مشابه اشاره کرد. 

وی در پایان گفت: «فقط تماس صرف با نخبگان ترکمن کافی نیست و ما با شایسته سالاری می‌خواهیم نیروهای توانمند و متخصص بومی در مصدر امور باشند.» 

در ادامه دکتر عارف با بیان علاقهٔ قلبی خویش به ترکمن‌ها گفت: شخصیت نجیب و مرزبانان غیور ترکمن برای من بسیار محترم است و من از طریق دانشجویان ترکمن که داشتم مراوداتی با ترکمن صحرا داشتم و ترکمن‌ها را دوست دارم. 

عارف ادامه داد: در روزهای پیروزی انقلاب اسلامی هستیم و رمز پیروزی ما وحدت کلمه بود و رمز استمرار ما همبستگی وهمدلی است. 

عارف ادامه داد: همه به ایرانی بودن و مسلمان بودن خود افتخار می‌کنیم، ما در کشوری زندگی می‌کنیم که طبق قانون اساسی قومیت‌گرایی و سهم‌خواهی نداریم بلکه شایسته‌سالاری اسلامی داریم، در مجلس شورای اسلامی اقلیت‌های مذهبی هم دارای کرسی هستند تا صدای آن‌ها شنیده شود. 

وی قانون اساسی ایران را در بین تمام قوانین اساسی کشور‌ها نمونه توصیف کرد و ابراز کرد: در قانون اساسی ایران به تمام حقوق ملت اشاره شده است و این امور کاملاً اجرا شده است. 

عارف هدف خود از حضور در جمع فعالان و نخبگان ترکمن را برنامه‌ریزی جدی برای مجلس آینده بیان کرد و گفت: شعار ندهیم و عمل کنیم، ما به دنبال پبروزی یک فرد خاص اصلاح طلب نیستیم بلکه به دنبال پیروی تفکر اصلاح طلبی هستیم. 

در این دیدار، نقدی گل چشمه نمایندهٔ سابق مجلس گنبد کاووس ضمن خیر مقدم گویی به محمد رضا عارف و سید ابراهیم دراز گیسواولین استاندار گلستان گفت: حضور شما مایهٔ مباهات و خوشحالی ماست. 

گل چشمه بیان داشت: ایثار و فداکاری دکتر عارف در انصراف به نفع حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ستودنی است چرا که این عمل اعتباری به اصلاحات و جان تازه‌ای به اعتدال داد. 

وی ادامه داد: دولت تدبیر و امید با انتصاب استاندار بومی، پرتلاش وفهیم به وعده‌هایش عمل کرد. 

در پایان سؤالاتی از عارف شد که وی به آن‌ها پاسخ داد، سؤالات مطرح شده به عقیده بسیاری از فعالان ترکمن حاضر در جلسه سه ویژگی داشت: کلی بودند، در ثانی بسیاری از سؤالات درحیطه اختیارات و وظایف دکتر عارف نبودند، در وهله بعد نیز سؤالات جنبه در خواستی داشتند.

عارف در جمع فعالان و نخبگان ترکمن صحرا
عارف در جمع فعالان و نخبگان ترکمن صحرا
عارف در جمع فعالان و نخبگان ترکمن صحرا
بدون امتیاز