ایندپندنت در باره جنایت شهر چپل هیل: اگر قاتل مسلمان بود چه اتفاق می‌افتاد؟

ایندپندنت در باره جنایت شهر چپل هیل: اگر قاتل مسلمان بود چه اتفاق می‌افتاد؟

مشعل میر، نویسنده‌ی بریتانی در مقاله‌ای که در ایندپندنت منتشر نمود در واکنش به کشته شدن سه جوان دانشجوی مسلمان در دانشگاه «کارولینای شمالی» در شهر «چپل هیل» می‌پرسد: آیا رسانه‌های شنیداری-دیداری این جنایت را پوشش می‌دادند اگر افشاگری‌های شبکه‌های اجتماعی همچون «تویتر» نبود؟ 

در ضمن اگر قاتل این حادثه یک مسلمان بود – نه مسیحی- آن وقت رسانه‌های غربی چه می‌گفتند؟

وی گفت: شاید ارباب مافیای رسانه در غرب به زودی متوجه اشتباه و سیاست‌های پوششی دوگانه‌شان شوند ولی متأسفانه هنوز این دو صیغه «چه می‌شد اگر..؟» تعامل دوگانه ابررسانه‌های غربی با جنایت‌های پیرامون را با چالش جدی مواجه نموده است. 

کشته شدن ضیاء برکات و یسر ورزان محمد أبو صالحه توسط شخصی موسوم به «کریگ استفن هیکس» ۴۶ ساله قلب مسلمانان آمریکا را که احساس می‌کنند مورد بی‌مهری قرار می‌گیرند به درد آورد؛ آنان از این جهت ناراحتند که کسی به این جنایت که در حق فرزندانشان روا داشته شده توجه و اعتنایی نمی‌کند و رسانه‌های غربی و سیاستمدارانشان سکوت اختیار نموده و آنان خبر مربوط به این جنایت را از تویتر شنیده و مشاهده نمودند. و آنچه بیش از هر چیز مسلمانان ساکن این کشور مدعی دموکراسی را می‌آزارد اینکه احساس می‌کنند جانشان در مقایسه با سایر شهروندان از ارزش و بهای چندانی برخوردار نیست.

اگر باورکردن موضوع بالا برای تشما دشوار است و گمان می‌کنی که پوشش رسانه‌ای حادثه کشته شدن سه جوان مسلمان در آمریکا طبیعی و منطقی بوده، اجازه بده دو فرضیه را مطرح نموده و بررسی کنیم: 

۱.چه می‌شد اگر شبکه‌های اجتماعی و از جمله «تویتر» از این جنایت نژادپرستانه سخن نگفته بود؟ 

آیا اگر تویتر سکوت معنادار رسانه‌های غربی را به چالش نمی‌کشید در ‌‌نهایت به پوشش این جنایت می‌پرداختند؟ 

علی رغم اینکه من در رسانه کار می‌کنم ولی اعتراف می‌کنم که چیزی از رویداد  آمریکا نشنیده بودم تا اینکه صفحه‌ی تویتر را باز کردم و با هاشتاگ جهانی #ChapelHillShooting مواجه شدم، که بر آن، بسیاری از کاربران، رسانه‌های غربی را بخاطر اینکه احتمال نژادپرستانه‌بودن حادثه را انکار نموده بودند به باد تمسخر گرفته بودند. 

سه جوان مسلمان با شلیک گلوله و از ناحیه سر توسط شخصی کینه‌توز نسبت به ادیان، شخصی که بار‌ها بر شبکه‌های اجتماعی جمله‌هایی علیه اسلام و مسلمانان می‌نوشته، کشته می‌شوند؛ متأسفانه باز این حادثه پوشش داده نمی‌شود مگر چند ساعت پس از آن؛ که آنهم تنها دو یا سه خبرگزاری به آن پرداختند. 

راستی اگر «تویتر» نبود چه اتفاق می‌افتاد؟ شاید عده‌ای بگویند: در این صورت رسانه‌های محلی به پوشش آن حادثه می‌پرداخته و یواش یواش آب از آسیاب می‌افتاد و جو آرام می‌شد و شاید هم اسامی قربانیان را در خارج آن منتشر نمی‌شد و یا شاید این خبر کذب، به بیرون درز پیدا می‌کرد که «تنها مسلمانان هستند که انسان‌های بی‌گناه را می‌کشند!»

۲.اگر قاتل یک مسلمان می‌بود نه یک مسیحی آن وقت چه اتفاق می‌افتاد؟ 

اگر یک مرد مسلمان میان سال سه غیر مسلمان را در خانه‌شان از پا در می‌آورد و در سایت شخصی‌اش، نظرات تندی را علیه سکولار‌ها و پیروان ادیان ارائه می‌داد، و همچنین عکس اسلحه‌ی کمری را نیز به نمایش می‌گذاشت، آیا آن‌گاه‌ رسانه‌ها و دولتمردان غربی همین گونه رفتار می‌کردند که اکنون می‌کنند؟ جواب، منفی، است. 

تو این واقعیت را می‌دانی، من هم آن را می‌دانم و همه می‌دانند. 

همینکه در نقطه‌ای از جهان شخص مسلمانی گلوله‌ای را شلیک می‌کند، کافی است برای اینکه همه، این حادثه را محکوم نموده و اسلام را به چالش بکشند و همچنین از مسلمانان بخواهند که اولاً خود را اصلاح نمایند و ثانیاً مسئولیت و هزینه‌ی این جنایت را بپذیرند. 

شاید به زودی شاهد حمله به‌ مساجد و مراکز اسلامی و مسلمانان باشیم، همانگونه که پس از حوادث هفته‌نامه‌ی «شارلی ابدو» شاهد آن بودیم و نظر سنجی‌هایی نیز منتشر نمایند بیانگر اینکه مردم کشورهای غربی به مسلمانان اعتماد ندارند. 

ولی راستی اگر ضارب یک فرد غیر مسلمان باشد چه می‌شود؟ مسلماً قضیه در این صورت تفاوت خواهد کرد! و همین باعث می‌شود که جنایت اخیر شهر «چپل هیل» را مورد بررسی قرار دهیم؛ چرا که ظاهراً مسلمانان تنها زمانی مورد پوشش خبری قرار می‌گیرند که یکی از آنان کار زشتی را مرتکب شود نه اینکه علیه آنان جنایتی صورت گرفته باشد. 

این روزنامه‌نگار در پایان می‌نویسد: ما اکنون به شدت نیازمند تغییر نگرش نسبت به شهروندان مسلمان هستیم؛ چرا که زندگیشان مانند زندگی شخص دیگری اهمیت دارد و باید این نکته ساده را بفهمیم! 

بدون امتیاز