اندیشمند مراکشی به بستن معاهده‌ی عزت و عظمت علمای مسلمان فراخواند

اندیشمند مراکشی به بستن معاهده‌ی عزت و عظمت علمای مسلمان فراخواند

 مقرئ ابو زید ادریسی؛ اندیشمند مراکشی در مراکش، علمای اسلامی را به تنظیم و تدوین عهدنامه‌ی عظمت و عزت فراخواند تا در آن حدود روابط خودشان را با حکام و ملت‌ها و علاقه‌ی آن‌ها با سیاست و تبلیغات و زمینه‌های مختلف همانند معاهده‌ی مشترک سازمان‌های اسلامی در اروپا مشخص نمایند. 

 این فراخوان، طی یک کنفرانس مطبوعاتی، پیرامون «جوانان و علما، کشمکش در ارتباطات» در حاشیه‌ی دوازدهمین کنفرانس جهانی سازمان جهانی جوانان مسلمان (انجمن اسلامی جهانی و مستقل ویژه‌ی جوانان) انجام گرفت. این کنفرانس در مابین ۲۹ تا ۳۱ ماه جاری در شهر مراکش مغرب تحت عنوان «جوانان در دنیای متغیر» برگزار می‌شود. 

اندیشمند مراکشی؛ مقرئ ابو زید ادریسی طی یک سخنرانی درکنفرانس، خواهان ضرورت تنظیم معاهده‌ی عزت و عظمت علمای مسلمان شبیه معاهده‌ی مسلمانان اروپایی شد. 

 وی انجمن‌های علما و دعوتگران در جهان اسلام را به تشکیل یک کنگره‌ی بین المللی به منظور تنظیم معاهده‌ی عزت و عظمت علمای مسلمان و مکلف نمودن یکی از علمای مشهور برای تهیه‌ی پیش نویس این معاهده فراخواند. 

 اندیشمند مراکشی افزود: این معاهده، علاوه بر ارتباط عالم با اقتصاد، پیوند وی را با حکام و ملت‌ها و ارتباطش با سیاست و رسانه‌ها و زمینه‌های مختلف، مشخص می‌کند. 

 مقرئ ابو زید ادریسی اظهار داشت: قطعاً این معاهده پاسخ به انتقاداتی اینچنین خواهد داد که می‌گویند: چرا علما وارد کار سیاسی می‌شوند؟ چرا به توجیه عملکردهای حکمرانان می‌پردازند؟ برای چه از حکام پیروی می‌کنند؟ 

 وی اشاره کرد: برای جوانان مسلمان بحرانی به نام عدم الگو و سرمشق در جریان است؛ زیرا در عصر حاضر علما نمی‌توانند برای جوانان مسلمان الگو و سرمشق باشند. چرا که طبقه‌ی جوان در تیررس تهاجم فکری و الکترونیکی و مواد مخدر و تجسس و شنود اطلاعاتی قرار دارد که همین امر او را به جای طرح و پروژه‌ی تحول و پیشرفت به پروژه‌ی انتحار می‌کشاند. 

 لازم به ذکر است که در ژانویه‌ی ۲۰۰۸ م بیش از ۴۰۰ سازمان اسلامی در بروکسل معاهده‌ای مبنی بر اصول و قوانین مشترک برای رفتار مسلمانان در اروپا امضا نمودند. 

 در این معاهده قید شده که مشارکت مسلمانان در ساختن یک جامعه‌ی اروپایی بر اساس دموکراسی ضرورت دارد و اعضای جامعه باید باهم تفاهم داشته و گفتگویی تاثیر گذار میان فرهنگ‌ها در جریان باشد وتروریسم محکوم است. 

این معاهده، حاوی اصول اساسی دموکراسی و احترام به حقوق بشر و تعددگرایی و مساوات میان مرد و زن و جدایی دین از دولت، است. 

در دوازدهمین کنفراس جهانی انجمن جهانی جوانان مسلمان، علما و محققان و اندیشمندان بیش از ۹۵ کشور جهان حضور داشتند. 

 انجمن جهانی جوانان مسلمان، انجمنی اسلامی و جهانی و مستقل و محل دیدار مسلمانان است که از تلاش‌های کارگزاران در سازمان‌های اسلامی در جهان حمایت می‌کند و به مسائل مرتبط با جوانان می‌پردازد. تاریخ تاسیس آن به سال ۱۹۷۲ در عربستان سعودی بر می‌گردد و مقرئ سخنور مراکشی و استاد دانشگاه و نظریه‌پرداز جنبش اسلامی در مراکش نماینده‌ی پارلمانی از حزب عدالت و توسعه است که دولت این کشور را رهبری می‌کند. 

مقرئ همچنین در گذشته در چندین انجمن علمی و دعوی از جمله انجمن جهانی ادبیات اسلامی در سال ۱۹۹۶ و کنفرانس ملی اسلامی در سال ۱۹۹۸ و اتحادیه‌ی جهانی علمای مسلمان در سال ۲۰۰۴ به عضویت درآمده است.

بدون امتیاز