برگزاری جشن میلاد نبی اکرم (صلّی الله علیه وسلم) در تالش گیلان

برگزاری جشن میلاد نبی اکرم (صلّی الله علیه وسلم) در تالش گیلان

با آغاز میلاد با سعادت رسول اکرم (ص) دو مراسم در مساجد شهرستان تالش با شرکت مسئولان و اقشار مختلف مردم از اهل سنت و تشیع برگزار شد.

در اولین شب ماه مولود، مراسم مولودخوانی در مسجد جوکندان برگزار شد. در این مراسم آقای کشف‌الدین محمدیان از علمای اهل سنت منطقه، به ایراد سخنرانی پرداخت. وی علت گرفتاری و بدبختی‌های جوامع اسلامی را نشناختن پیامبر اکرم و عدم معرفی آن بزرگوار به فرزندان خود توسط مسلمانان دانست. 

وی در تفسیرو تشریح آیه‌ی «وما ارسلناک الا رحمه للعالمین» ما تو را رحمت برای جهانیان فرستادیم، گفت:  ما در بخش رحمت بودن پیامبر اکرم آنگونه که بایسته است بهره نبرده‌ایم .پیامبری که وجود مبارکش سراسر رحمت بوده ما که ادعای امتی رسول اکرم -صلی الله علیه وسلم- را داریم باید رحمت باشیم، باید مثل پیامبرمان باشیم .در جریان نفاق چقدر پیامبر و مٶمنان اذیت شدند با این وجود پیامبر رحمت برای رئیس منافقین نماز جنازه خواندند و برایش استغفار کردند ودر جواب اعتراض یاران خود مبنی بر عدم بخشوده شدنشان فرمودند: من بیشتر از هفتاد بار برایشان استغفار می کنم تا شاید خدا او را ببخشد.

وی افزود: خداوند پیامبر را اینگونه معرفی می کنند: «وانک لعلی خلق عظیم» ‏تو دارای خوی سترگ یعنی صفات پسندیده و افعال حمیده هستی. خداوند برای پیامبران خود دو وظیفه قرارداد اولین وظیفه آنان دعوت به خدا پرستی و وظیفه دوم مبارزه با مشکلات آن جامعه و حلّ و فصل آن بود، که برای نمونه وظیفه‌ی دوم حضرت موسی مبارزه با حاکمیت سیاسی آن زمان و طاغوت بود.  وظیفه‌ی دوم حضرت لوط برخورد با بد اخلاقی‌های جامعه و وظیفه‌ی دوم رسول اکرم -صلی الله علیه وسلم- تکمیل اخلاق است. به کمال رساندن اخلاق اسلامی این یعنی: مهربان بودن، همدیگر را دوست داشتن، به همدیگر محبت کردن و دلسوز همدیگر بودن.

محمدیان در پاره‌ای از سخنان خود در خصوص وحدت گفت: ما در منطقه اختلاف مذهبی نداشته‌ایم و نخواهیم داشت. باید سفارش و فرهنگ‌سازی کرد. نیاز به وحدت بیشتر بین سنی با سنی و شیعه با شیعی و سنی با شیعی و بین اقوام مختلف هست.

وی افزود: ایران ما ایران زیبایی است؛ قومیت‌های مختلف و ادیان مختلف دارد و این کار خداست تا تفاوتها را بشناسیم و تالش نمونه‌ای از کشور ماست اقوام مختلف در این شهرستان ساکن هستند و مذاهب مختلف دارند همه کشورشان را دوست دارند و همه مسلمان هستند و به همدیگر احترام می گذارند.

در ادامه آیین‌های ماه مولود، شامگاه جمعه 4 دی‌ماە94 مراسم با شکوه مولودخوانی سنتی در مسجد حضرت ابوبکر صدیق خرجگیل (اسالم) با شرکت مسئولان شهرستانی و منطقه‌ای و با حضور اقشار مختلف مردم برگزار گردید. در این مراسم آقای هاشم ناصری امام جمعه مسجد حضرت ابوبکر صدیق (رض)سخنرانی کرد.

وی گفت: پیامبر رحمت کینه‌های تاریخی دو قبیله‌ی اوس و خزرج را با تدبیر و آشتی دادن، دشمنان دیرین را به پیروان راستین اسلام تبدیل کرد و اسلام مایه‌ی نجات آن دو قبیله شد. وی همچنین ابراز داشت: گرچه رسول اکرم (ص) اکنون در میان ما نیستند، اما قرآن، احادیث و سنت او در میان ما هستند. دلسوزانی از امت در میان ما هستند و برای برادری تلاش می کنند. 

در ادامه‌ وی افزود: صدا و سیما با بیان موارد وحدت‌آفرین با اقوال بزرگانی چون حضرت علی( کرم الله وجهه) به خلیفه‌ی مٶمنان حضرت عمر-رضی الله عنه- تا در جنگ شرکت نکنند تا احیاناً مشکلی برای حکومت پیش نیاید. یا بیان قضیه محاصره‌ی خانه‌ی حضرت عثمان -رضی الله عنه- که حضرت علی برایشان آب و نان می بردند و حسنین از او محافظت می کردند، می‌تواند در امر وحدت در جامعه کمک کند.

در ادامه‌ی مراسم، آقایان جدایی و نقدی از روحانیون اهل تشیع تالش در خصوص وحدت درجامعه اسلامی صحبت کردند.

سفره‌چینی، مولود خوانی و اجرای سرود از برنامه‌های دیگر این مراسم بود.

برگزاری جشن میلاد نبی اکرم (صلّی الله علیه وسلم) در تالش گیلان
بدون امتیاز