با سلام آیا گرفتن وام بانکی دارای سود در هنگام ضرورت چه حکمی درفقه حنفی دارد؟ بنده پیش پدر و مادر خود زندگی می‌کنم و دارای دو فرزند می‌باشم مشغول ساخت و ساز هستم و الان نیاز شدید به پول برای ساخت و ساز دارم اگر وامی نگیرم حداقل 7 سال ساخت وساز آن طول می ک

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
با سلام آیا گرفتن وام بانکی دارای سود در هنگام ضرورت چه حکمی درفقه حنفی دارد؟ بنده پیش پدر و مادر خود زندگی می‌کنم و دارای دو فرزند می‌باشم مشغول ساخت و ساز هستم و الان نیاز شدید به پول برای ساخت و ساز دارم اگر وامی نگیرم حداقل 7 سال ساخت وساز آن طول می کشد که هر ساله مصالح گران تر می‌شوند ممکن است تا 8، 9 سال هم برسد پدر ومادرم دارای 2 فرزند دیگر در همان خانه می‌باشند که خرج خانواده من را نیز می‌دهند و خانواده‌ی من اسباب زحمت ایشان می‌باشد گرفتن وام در چنین شرایط ضروری حلال است؟

بهره بردن از کارهای ممنوع در حالت اضطرار و ناچاری مباح می‌گردد خداوند متعال می فرماید: إِنَّمَا حَرَّمَ عَلَيْكُمُ الْمَيْتَةَ وَالدَّمَ وَلَحْمَ الْخِنزِيرِ وَمَا أُهِلَّ بِهِ لِغَيْرِ اللّهِ فَمَنِ اضْطُرَّ غَيْرَ بَاغٍ وَلاَ عَادٍ فَلا إِثْمَ عَلَيْهِ إِنَّ اللّهَ غَفُورٌ رَّحِيمٌ (بقره ۱۷۳)
با توجه به توضیحاتی که در پرسش بیان کرده اید اگر واقعا اسباب زحمت آنان هستید و کسی را نیابید که به شما قرض الحسنه بدهد و خانه اتان را که از ضروریات زندگی است بسازید می توانید برای تکمیل ساخت آن وام بگیرید اما اگر خودتان احساس می کنید که مزاحم آنان هستید. و خود آنان چنین نظری ندارند بهتر است وام نگیرید.