بررسی آخرین وضعیت «اتحاد اسلامی کردستان» پس از برگزاری کنفرانس اخیر در گفت‌وگو با دکتر محمد احمد

بررسی آخرین وضعیت «اتحاد اسلامی کردستان» پس از برگزاری کنفرانس اخیر در گفت‌وگو با دکتر محمد احمد

اخیراً حزب اتحاد اسلامی کردستان (یەکگرتوو) اولین کنفرانس خود را پس از دو سال از برگزاری ششمین کنگرەی این حزب، برگزار نمود. ناگفتە پیداست، اختلافات درون‌سازمانی در هر سازمانی امری ممکن و طبیعی است. جهت بررسی وضعیت این حزب پس از کنفرانس، گفتگویی کوتاهی با «دکتر محمد احمد»، عضو دفتر سیاسی و مسئول شورای رهبری ناحیەی «سلیمانیه» اتحاد اسلامی کردستان انجام دادەایم. توجە شما را بدان جلب می‌نماییم.

- کنفرانس (نشست) اخیر «اتحاد اسلامی کوردستان» در این مقطع حساس زمانی با چه اهدافی برگزار شد؟ 

محمد احمد: این کنفرانس (نشست) بر اساس آیین‌نامەی داخلی حزب در فاصله‌ی میان دو کنگره، جهت نقد و ارزیابی عملکرد دو سال گذشته‌ی حزب و ارائه‌ی پیشنهاد و راهکار جهت عملیاتی‌تر شدن سیاست‌ها و برنامه‌ها در دو سال آینده، باید برگزار شود. این کنفرانس هم، بر همین اساس -و البته بنا به دلایلی با اندکی تأخیر- برگزار شد. 

- شما وضعیت کنونی «اتحاد اسلامی کوردستان» به رهبری «استاد محمد فرج» را چگونه ارزیابی می‌نمایید؟ آیا چالش‌های موجود پیش روی حزب شما با طرز عملکرد بیرکل فعلی، ارتباط دارد؟ 

محمد احمد: وضعیت کلی اتحاد اسلامی درحالتی نرمال و طبیعی قرار دارد و به نسبت مقطع گذار پس از دست به دست شدن قدرت- از استاد صلاح‌الدین محمد بهاءالدین به استاد محمد فرج- ما هیچ چالش جدی که مستقیماً با دبیرکلی «محمد فرج» مرتبط باشد را در این حزب نداریم. 

- درنتیجه‌ی برگزاری کنفرانس اخیر، شما احتمال وقوع چه تغییر و تحولاتی در «اتحاد اسلامی» را پیش‌بینی می‌کنید؟ 

محمد احمد: در ارتباط با تغییرات احتمالی باید عرض کنم از رأس تا پایین بجز دبیرکل دستخوش تغییر خواهند شد. بر این اساس، معاونین دبیرکل، کلیه‌ی رؤسای شوراهای رهبری، نواحی، مسئول و اعضای دفتر سیاسی، همه‌ی مسئولان مناطق و مراکز حزب، از نو «انتخاب» می‌شوند. شورای رهبری هم مصوبات این کنفرانس (نشست) را جهت عملیاتی کردن در آینده در دستور کار حزب قرار می‌دهد. 

-شایعه‌ی جدایی «ابوبکر علی» یکی از اعضای دفتر سیاسی اتحاد اسلامی، مدتی است در برخی رسانه‌ها و محافل، شنیده می‌شود. این مسأله تا چه حد صحت دارد؟ 

محمد احمد: وجود برخی اختلافات و نگرانی‌ها میان «ابوبکر علی» و دبیرکل فعلی، آنهم بر سر مسأله‌ای مشخص، واقعیت دارد و این اختلافات امری کاملاً طبیعی ‌است. اما خبر جدایی ایشان از جمع ما، شایعه‌ای بیش نیست و فاقد اصل و اساس است. 

- دستهای خارج از «اتحاد اسلامی» تا چه حد در بروز برخی مشکلات داخلی شما، تأثیرگذار بوده ‌است؟ 

اینکه بدخواهان و رسانه‌های رقبای ما همواره و بطور مستمر می‌خواهند اینگونه به افکار عمومی القاء کنند که در اتحاد اسلامی کوردستان، بحران و اختلاف وجود دارد، واقعیتی غیرقابل انکار است. اما برگزاری چنین کنفرانسی در این مقطع، خود بهترین گواه بر وضعیت نرمال و کارآمدی درون حزب ماست. همچنانکه آب و آتش امان نمی‌دهند، حزب و کنگره هم چنین حالتی دارند. بنابراین مادامی‌که اتحاد اسلامی بصورت بی‌دغدغه و طبیعی نشست کنگره‌اش را برگزار می‌کند، این به معنای طبیعی بودن وضعیت این تشکل و عدم وجود هرگونه بحرانی چه در درون و چه در فضای خارج از آن است.

بدون امتیاز