اتحادیه‌ی جهانی علمای مسلمان هر گونه کودتای نظامی یا مذهبی در یمن را محکوم کرد

اتحادیه‌ی جهانی علمای مسلمان هر گونه کودتای نظامی یا مذهبی در یمن را محکوم کرد

اتحادیه‌ی جهانی علمای مسلمان هر گونه کودتای نظامی یا مذهبی در یمن را محکوم نمود و از حوثی‌ها می‌خواهد راه خرد را در پیش گیرند و بدانند که آینده‌ی آنان در گرو حفظ مصالح یمن است نه مصلحت دیگران. 

اتحادیه‌ی جهانی علمای مسلمان با صدور بیانیه‌ای از مردم یمن خواست به جای زبان زور و منطق سلاح، زبان گفتگو را در پیش گیرند. اتحادیه هر گونه کودتای نظامی یا مذهبی در یمن را محکوم می‌کند و از حوثی‌ها می‌خواهد عقلایی رفتار کنند و بدانند که آینده‌ی آنان در گرو حفظ مصلحت یمن است نه مصلحت دیگران. اتحادیه از سران کشورهای عربی می‌خواهد به مسؤولیت خود در قبال یمن عمل کنند. 

متن بیانیه بدین شرح است: 

الحمد لله، والصلاة والسلام على رسول الله، وعلى آله وصحبه ومن والاه وبعد؛ 

اتحادیه‌ی جهانی علمای مسلمان با نگرانی و تأثر عمیق حوادث روز سی‌ام شهریورماە یمن، قتل و کشتار مردم و تلاش جماعت حوثی برای کودتا بر ضد حاکمیت را به دقت دنبال می‌کند. وجود جریانی که می‌توان از آن به خیانت داخلی نام برد و نیز غالب شدن زبان سلاح بر زبان گفتگو نشان از خطر بزرگی است که نه فقط یمن بلکه کل منطقه را در بر خواهد گرفت. اتحادیه در برابر این تحرکات مسلحانه با رنگ و بوی مذهبی نکات زیر را مورد تأکید قرار می‌دهد: 

۱-اتحادیه از تمام اقشار مردم یمن می‌خواهد زبان گفتگو را به جای زبان زور و منطق سلاح در پیش گیرند از سوق دادن کشور به باتلاق جنگ داخلی جلوگیری کنند. 

۲-اتحادیه حوادث چند روز گذشته‌ی یمن را مقدمه‌ای برای کودتای مسلحانه با رویکرد مذهبی می‌داند که بر ضد اراده و انتخاب مردم به وقوع می‌پیوندد و در تضاد با توافق‌نامه‌هایی می‌‌بیند که پس از انقلاب شکوه‌مند جوانان یمن به امضاء رسیده است. همگان امیدوار بودند که این انقلاب بدون آنکه کسی را منزوی کند، سرآغاز شکوفایی و سازندگی یمن باشد و به دوران فساد و سرسپردگی و ظلم و سرکوب پایان دهد. اتحادیه اقدامات مسلحانه‌ی کنونی را که با رنگ و بوی مذهبی انجام می‌گیرد محکوم می‌کند و از عاملان آن می‌خواهد پیش از آنکه یمن را به سمت جنگ بی‌سرانجام سوق دهند به خود باز گردند و در عواقب کارشان بیندیشند. 

۳-اتحادیه از جماعت حوثی می‌خواهد به راه عقل و خرد باز گردند و مصالح یمن را بر هر نوع مصلحت شخصی ترجیح دهند و بدانند که آینده‌ی آنان با یمن گره خورده است و به هیچ کشور دیگر یا پروژه‌ی خارجی بستگی ندارد. 

۴-اتحادیه به تمام کشورهایی که در نابسامانی یمن نقش داشته‌اند هشدار می‌دهد که این ترفند‌ها هیچ سودی برای یمن و برای منطقه به دنبال نخواهد داشت و از نقشه‌هایی که در راستای تقسیم و تجزیەی کشورهای عربی در جریان است برحذر می‌دارد. اتحادیه هم‌چنین نسبت به دست‌های ناپاکی که در راستای کشاندن منطقه به جنگ‌ و درگیری‌ دایمی در کار است هشدار می‌‌دهد که این اقدامات هر گونه امید به وحدت را از بین می‌برد، امت را زبون و ثروت‌های آن تباه می‌کند. 

۵-اتحادیه از کشورهای عربی و اسلامی می‌خواهد به مسؤولیت خود در قبال یمن عمل کنند، از جاىبداری از جماعت مخصوص خودداری کنند و مصلحت کلی امت عربی و اسلامی را بر هر منافع زودگذری ترجیح دهند. تمام امت بر یک کشتی سوار است و همه باید در محافظت از آن بکوشند. 

خدایا امت مسلمان ما را در مسیر هدایت قرار ده، دل‌هایشان را از نعمت تقوا بهرمند فرما، روح و روان-شان را از محبت و دوستی سرشار و عزم و همتشان را در انجام خیر و نیکی استوار بدار. 

 «رَبَّنَا اغْفِرْ لَنَا وَلِإِخْوَانِنَا الَّذِینَ سَبَقُونَا بِالْإِیمَانِ وَلَا تَجْعَلْ فِی قُلُوبِنَا غِلًّا لِلَّذِینَ آمَنُوا رَبَّنَا إِنَّکَ رَءُوفٌ رَحِیمٌ» [حشر: ۱۰]. 

و [نیز] کسانى که بعد از آنان [مهاجران و انصار] آمده‌اند [و] مى‌گویند: پروردگارا، بر ما و بر آن برادرانمان که در ایمان آوردن بر ما پیشى گرفتند ببخشاى و در دل‌هایمان نسبت به کسانى که ایمان آورده‌اند [هیچگونه‌] کینه‌اى مگذار! پروردگارا، راستى که تو رئوف و مهربانى. 

دکتر علی قره داغی                                                                                     دکتر یوسف قرضاوی 

دبیرکل                                                                                                        رئیس اتحادیه

۲۷ ذی القعده ۱۴۳۵هـ

۳۱ شهریور ۱۳۹۳ شمسی

بدون امتیاز