متن کامل سخنرانی مشیر المصری در همایش «غزه، ۵۱ روز مقاومت و پیروزی»

نویسنده: 
مشیر المصری
متن کامل سخنرانی مشیر المصری در همایش «غزه، ۵۱ روز مقاومت و پیروزی»

مشیر المصری سخنگوی جنبش مقاومت اسلامی حماس، روز چهارشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۳ در همایش «غزه، ۵۱ روز مقاومت و پیروزی» سخنرانی کرد؛ در این همایش که به کوشش انجمن فرهنگی اقصی «آفاق» برگزار شده بود تعدادی از مسؤولان ایرانی، رؤسا و مدیران مؤسسات مدافع فلسطین و جمعی از نمایندگان مجلس حضور داشتند. دکتر خالد قدومی نماینده‌ی جنبش مقاومت اسلامی حماس، ناصر ابوشریف نماینده‌ی جنبش جهاد اسلامی و شماری از فرهیختگان از استان‌های مختلف کشور از دیگر میهمانان این همایش بودند. 

متن سخنرانی

سپاس و ستایش خدایی را که به وعده‌اش عمل کرد و بنده‌اش را نصرت داد، لشکرش را عزت داد و به تنهایی احزاب را در هم شکست؛ درود و سلام خداوند بر رسول واپسین او و بر خاندان و یاران او و بر تمام کسانی که سنتش را چراغ راه‌شان قرار می‌دهند. 

برادران و خواهران گرامی سلام و درود خداوند بر شما باد؛ بسیار خرسندم از اینکه در حضور این جمع فرهیخته و رهبران و نخبگان حاضر سخن می‌گویم. حضور در چنین همایشی که با تلاش انجمن فرهنگی اقصی «انجمن آفاق» برگزار شده است برایم مایه‌ی مباهات است. انجمن آفاق امروز از غزه و فلسطین دفاع می‌کند؛ ایران حامی غزه و فلسطین است و در طول تاریخ از ملت فلسطین پشتیبانی کرده است و با مظلومان و مجروحان و مردم محاصره‌ شده‌ی غزه هم‌دردی و هم‌نوایی داشته است. ایران در پیروزی مقاومت و در هم شکستن دشمن مشترک امت دشمن صهیونیستی نقش بارزی داشته است و امروز ثابت شد که پیروزی حماس و پیروزی مقاومت فلسطینی و ملت فلسطین، پیروزی امت عربی و اسلامی و پیروزی غزه و ایران است؛ زیرا این پیروزی به حساب ناکامی دشمن بی‌رحمی به دست آمد که جان مردم عرب و مسلمان را هدف قرار می‌دهد و بر مراکز عربی و اسلامی می‌تازد. غزه در طول ۵۱ روز مقاومت در نبرد «العصف المأکول» به نمایندگی از ۵۱ کشور اسلامی وارد عمل شد و اعتبار و حیثیت امت را به آن بازگرداند؛ غزه نقش جهادی و مقاومت خود را در نبرد با دشمن صهیونیستی به خوبی ایفا کرد و به یاری خدا توانست درس سختی به دشمن بدهد. 

برادران و خواهران مجاهد؛ ما از مسؤولان و ملت ایران از مجلس و دولت تقدیر و تشکر می‌کنیم؛ غزه توانست این پیروزی شکوه‌مند را رقم زند و موفق شد نقشه‌های دشمن صهیونیستی را نقش بر آب کند؛ دشمن نتوانست از موشک‌هایی که در طول ۵۱ روز نبرد بی‌وقفه بر شهرهای اسرائیل می‌بارید بدون آنکه ذخایر استراتژیک آن تمام شود جلوگیری کند؛ نتوانست پروژه‌ی حفر تونل را که نوآوری جدیدی در دانش نظامی جهان است نابود کند. نتوانست زرادخانه‌ی نظامی مقاومت را که از زمین و هوا و دریا و از طریق غواصان و کماندوهای قسام دشمن را سراسیمه کرده بود از بین ببرد. کماندوهای مقاومت دریا و خشکی را درنوردیدند و به یاری خدا توانستند به مستحکمترین پایگاه‌های رژیم صهیونیست‌ها دست یابند. در نبرد هوایی مقاومت برای نخستین بار توانست سلاح نبرد را به میدان دشمن بکشاند، نیرو‌هایش را درهم شکند و صد‌ها تن از آنان را به هلاکت رساند و صد‌ها تن دیگر را زخمی و شماری را نیز اسیر کند. 

این نبرد ثابت کرد ابهت دشمنی که از ضعف و ناتوانی ملت و امت ما استفاده کرده است چیزی جز لانه‌ی عنکبوتی نیست؛ این دشمن تنها در دژهای مستحکم یا پشت دیوار‌ها با ما می‌جنگد؛ تانک‌های پولادینشان نتوانست کابوس مرگ را از آنان دور کند و نتوانست مقاومتی را که در کمینشان نشسته است متوقف سازد. این مقاومت بود که ترس را در دل دشمن صهیونیست انداخت تا جایی که پس از نبرد زمینی مجبور شد نیرو‌هایش را عقب بکشد و نتانیاهو اعتراف کرد که نیرو‌هایش را به خاطر نگرانی از جان سربازان و افسرانش عقب کشیده است تا مبادا به دست نیروهای مقاومت بیفتند و کشته و زخمی یا اسیر شوند. آمارهای صهیونیست‌ها نشان داد که بیش از سی درصد از صهیونیست‌ها تمایل دارند از سرزمین‌های اشغالی سال ۱۹۴۸ مهاجرت کنند و این واقعیت چقدر با آیه‌ی زیر مطابقت دارد: «ما ظننتم أن یخرجوا وظنوا أنهم مانعتهم حصونهم من الله فأتاهم الله من حیث لم یحتسبوا وقذف فی قلوبهم الرعب یخربون بیوتهم بأیدیهم وأیدی المومنین». 

گمان نمى‌کردید که بیرون روند و خودشان گمان داشتند که دژ‌هایشان در برابر خدا مانع آن‌ها خواهد بود، و [لى‌] خدا از آنجایى که تصوّر نمى‌کردند بر آنان درآمد و در دل‌هایشان بیم افکند، [به طورى که‌] خود به دست خود و دست مؤمنان خانه‌هاى خود را خراب مى‌کردند. 

برادران و خواهران گرامی من در میان این نخبگان و جماعتی که همواره از ملت فلسطین و مقاومت اسلامی حمایت کرده است اعلام می‌کنم که همه‌ی ما به یاری خدا در این پیروزی شریک هستیم و حماس به نمایندگی از مقاومت فلسطینی و ملت فلسطین اولویت‌های زیر را دنبال می‌کند: 

- مرهم نهادن بر جراحت ملت فلسطین با پناه دادن به آوارگان و حمایت از مظلومان و هم‌دردی با خانواده-های شهدا و مجروحان و اسرای فلسطینی تا هر چه زود‌تر مرحله‌ی سازندگی را آغاز کنیم؛ به باور من این مسؤولیت متوجه همه‌ی امت است زیرا غزه در نبرد با دشمن مشترک امت از جان خود مایه گذاشت. ملت ما با دو ریه نفس می‌کشد؛ ریه‌ی داخلی از راه مقاومت و پایمردی ملت و ریه‌ی خارجی از طریق حمایت امت عربی و اسلامی و آزادگان جهان که باید در اسرع وقت ممکن مرحله‌ی سازندگی را آغاز کنند. تأکید می‌کنم که سازندگی پاسخ محکمی به دشمن صهیونیستی است؛ قتل عام گسترده و میزان بالای ویرانی هیچ‌گاه ملت ما را نمی‌ترساند بلکه باعث پافشاری بیشتر آنان می‌شود. امت اسلام هیچ‌گاه غزه را تنها نگذاشته است و در هر برهه‌ای از آن حمایت کرده است. 

-تقویت مناسبات داخلی: ما به سازش و تقویت وحدت باور داریم اما وحدتی که ما می‌خواهیم بر قاعده‌ی پافشاری بر حقوق و ثوابت و حرکت در مسیر مقاومت به عنوان راه حل استراتژیک استوار است تا از این راه سراسر خاک‌ میهن را از دست صهیونیست‌های غاصب آزاد کنیم. 

-توسعه‌ی زرادخانه‌ی نظامی مقاومت: آری مقاومت توانست بخش اعظم شروط خود را اعمال کند و در تلاش است باقی آن را نیز اعمال نماید اما دشمن صهیونیست نتوانست هیچ یک از شروط مذاکرات غیرمستقیم را بر ما تحمیل کند به ویژه در خصوص خلع سلاح مقاومت و غزه‌ای عاری از سلاح. ما امروز پس از پیروزی در نبرد «العصف المأکول» و پس از اینکه ملت ما با مقاومت اسطوره‌ای و پایمردی شجاعانه دشمن صهیونیست را درهم شکست و بر شعار ماندگار اتحاد ملت و مقاومت تأکید کرد، اعلام می‌کنیم که زرادخانه‌ی نظامی خود را با ساخت سلاح و وارد کردن سلاح به نوار غزه و ابداع تجهیزات جدید هوایی، دریایی و زمینی در هر زمینه‌ای توسعه‌ خواهیم داد. من در این‌جا در مقابل برادران و خواهران ایرانی تأکید می‌کنیم که سلاح مقاومت سلاحی مقدس است سلاح ما روح ماست که هیچ کس نمی‌تواند آن را از ما بگیرد و مطمئن هستیم که پیروزی نزدیک است. ما به مذاکرات مستقیم با دشمن صهیونیستی ادامه خواهیم داد نه فقط برای اثبات پایبندی به توافق آتش‌بس بلکه می‌خواهیم توافق جدیدی با عنوان «قرارداد مبادله‌ی اسراء» شکل دهیم. مقاومت اوراق قوی‌ای در دست دارد که می‌تواند نتانیاهو و تمام رهبران اشغال‌گر را وادار کند که این قرارداد را که بر آنان تحمیل می‌شود بپذیرند. 

در پایان از مسؤولان انجمن آفاق انجمن فرهنگی اقصی به خاطر برگزاری این همایش سپاس‌گزارم و از نمایندگان مجلس و سایر مسؤولان، از برادران و خواهران‌ ایرانی خود و از تمام میهمانان حاضر تقدیر و تشکر می‌کنم. به امید آنکه دیدار بعدی ما در صحن مسجد الاقصی و زمانی صورت گیرد که فلسطین از پلیدی اشغال‌گران آزاد شده است. خداوند به همه‌ی شما توفیق دهد. من از طرف رهبران حماس و برادران شما در فلسطین و در رأس آن گردان‌های شهید عزالدین قسام پیشتازان عرصه‌ی مقاومت به شما سلام عرض می‌کنم و از طرف ملت فلسطین به ویژه غزه از همه‌ی شما تقدیر و تشکر می‌کنم. 

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته.

بدون امتیاز