استاد محمدپور در مراسم ترحیم عادل جلیلی: دین دارای اعتبار و ارزش ذاتی است

استاد محمدپور در مراسم ترحیم عادل جلیلی: دین دارای اعتبار و ارزش ذاتی است

عبدالرحمن محمدپور: پیام دین از «الف» تا «ی» دارای ارزش و اعتبار است و دعوتگر، انتقال دهنده و هدیه کننده‌ی این ارزش‌ها به جامعه است.

ماموستا ملا عبدالرحمن محمد‌پور، عضو پیشین شورای مرکزی جماعت دعوت و اصلاح ایران، و همچنین ماموستا ملا حسین تیباش، عضو فعلی شورای مرکزی جماعت، در معیت هیأتی، به نمایندگی از جماعت دعوت و اصلاح ایران، روز پنج شنبه، 6 شهریور، در مراسم تعزیه‌ی برادر عادل جلیلی (یکی از اعضای فعّال جماعت، و مسؤول پیشین هیأت اجرای شهرستان سیلوانا) شرکت نمودند. 

در این مجلس ترحیم، ماموستا محمد‌پور، بعد از حمد و ثنای خدا و اهدای درود و سلام بر آخرین فرستاده‌ی الهی- حضرت محمد مصطفی (ص) - گفت: مردم، در دو دسته و مقوله قرار دارند. دسته‌ای، راه تقوا، ارزش‌ها و کمالات را طی می‌کنند؛ و مردم را نیز به سوی این ارزش‌ها و کمالات دعوت می‌نمایند. این دسته از انسان‌ها، در این مسیر، تا جایی به پیش می‌روند که، مقامشان در نزد خداوند- تبارک و تعالی- از ملائک هم بالا‌تر می‌شود، و مورد عنایت و لطف خاص رب‌العالمین قرار می‌گیرند. و اما در مقابل، دسته‌ی دیگر، مسیر انحرافات و دوری از ارزش‌های اخلاقی را انتخاب کرده، و متاسفانه، عده‌ی زیادی را هم به همراه خود، به سوی پستی و دون‌مایگی سوق می‌دهند. این دسته، به قدری پست و خوار می‌شوند که خداوند به رسولش و همه‌ی مؤمنان امر می‌کند تا از شرشان به خدا پناه ببرند. (‏مِنَ الْجِنَّةِ وَالنَّاسِ‏). 

ماموستا محمد‌پور، در ادامه گفت: پیام دین از «الف» تا «ی» دارای ارزش و اعتبار است. و دعوتگر، انتقال دهنده و هدیه کننده‌ی این ارزش‌ها به جامعه است. یک دعوتگر، ادامه دهنده‌ی راه پیامبران است. او در نزد خداوند، صاحب جایگاهی بس والاست. جایگاهی که خداوند این‌گونه توصیف می‌فرماید: «‏وَمَنْ أَحْسَنُ قَوْلًا مِمَّنْ دَعَا إِلَى اللَّهِ وَعَمِلَ صَالِحًا وَقَالَ إِنَّنِی مِنَ الْمُسْلِمِینَ‏. فصلت/۳۳. گفتار چه کسی بهتر از گفتار کسی است که مردمان را به سوی خدا می‌خواند و کارهای شایسته می‌کند و اعلام می‌دارد که من از زمره‌ی مسلمانان هستم‌؟». دین، سراسر خیرخواهی و نصیحت است. همه‌ی انسان‌ها را به زندگی سالم و امنیت و آرامش دعوت می‌کند. آنچه که امروز در برخی از نقاط جهان به نام دین صورت گرفته و به نام دین سر از تن انسان‌های بی‌دفاع جدا می‌کنند، چیزی جز ضدیت با دین نیست. دین، انسان را از خیانت، ظلم، نمّامی، فتنه انگیزی و قتل و کشتار برحذر می‌دارد. دین از ما می‌خواهد، آن‌چه را که برای خود می‌پسندیم، برای دیگران هم بپسندیم. انسان مسلمان در نزد خالق هستی کسی است که، مردم از زبان و دست و عمل او در امان باشند و در یک کلام، همچون رسول الله (ص) رحمتی برای همه‌ی جهانیان باشد. 

ماموستا محمد‌پور، با اشاره به نقش دعوتگران در ایجاد صلح و امنیت گفت: برادر عادل جلیلی، کسی بود که در این دایره قرار داشت. او فردی بود که محدوده‌های جغرافیایی و مذهبی را پشت سر گذاشته بود و نه تنها برای روستا و منطقه‌ی خود، بلکه برای همه، فردی دلسوز و مخلص و خیرخواه بود. به طوری که امروز، هرکس در هرجایی که کوچک‌ترین آشنایی با اخلاق و رفتار ایشان داشته‌ است، خلأ وجود او را احساس می‌کند. آن‌چه که باعث شد چنین شخصیتی در او شکل گیرد، در حقیقت این است که وی، داعی الی الله بود. ایشان، خود را وقف دین کرد و با این دین هم، عزیز شد. اما مرگ حق است. و هیچ‌کس از رویارویی با آن در امان نیست. حتی رسول الله (ص) هم از این قاعده مستثنی نشد. اما آن‌چه که لازم است انجام گیرد، آماده سازی روح و روان، برای استقبال از این سرنوشت قطعی است. باید از هجرت انسان‌هایی مانند برادر جلیلی، درس گرفت و تا حد امکان راه و روش این‌گونه داعیان را ادامه داد. امروزه، لازم است که در هر خانواده، «عادلی» وجود داشته باشد تا جامعه‌ی اسلامی از برکت ایمان، اسلام، صلح و آرامش بهره ببرد. 

ماموستا محمدپور، در پایان، با عرض تسلیت به خانواده‌ی محترم مرحوم عادل، بستگان و دوستان ایشان، و همچنین عرض تسلیت به خانواده‌ی بزرگ دعوت و اصلاح، برای ایشان دعا نمودند. 

لازم به ذکر است که روز بعد، در همین رابطه،، پیام تسلیت کتبی استاد پیرانی، دبیر کل جماعت دعوت و اصلاح ایران، در مسجد روستای کایر، قرائت گردید.