بیانیه جماعت دعوت و اصلاح ایران درباره‌ی حوادث اخیر عراق

بسم الله الرحمن الرحیم

(وَلَا تَقْتُلُوا النَّفْسَ الَّتِي حَرَّمَ اللَّـهُ إِلَّا بِالْحَقِّ وَمَن قُتِلَ مَظْلُومًا فَقَدْ جَعَلْنَا لِوَلِيِّهِ سُلْطَانًا فَلَا يُسْرِف فِّي الْقَتْلِ إِنَّهُ كَانَ مَنصُورًا إسراء:33]؛ «و کسی را نکشید که خداوند کشتن او را - جز به حق - حرام کرده است. هر کس که مظلومانه کشته شود، به صاحب خون او رخصت و توان قصاص را داده‌ایم ولی او هم نباید در کشتن اسراف کند. بی‌گمان صاحب خون یاری شونده است»

این روزها خبرهای ناگوار و آزاردهنده‌ای از قتل و کشتار و غارت در برخی از مناطق عراق، به ویژه در منطقه‌ی ایزدی‌نشین شنگال در اقلیم کردستان به گوش می‌رسد و وجدان هر بیداردلی را به درد می‌آورد.

تاریخ قدیم و جدید گواهی می‌دهد که سوء استفاده از دین برای توجیه اقدامات خشونت‌آمیز، چه خشونت فیزیکی و چه خشونت فرهنگی و سیاسی، بیشترین ضربه‌ها را در درجه‌ی نخست به وجهه‌ی دین وارد می‌کند و در ثانی، مرتکبان چنین رفتارهایی علاوه بر تبعات فاجعه‌بار این جنایت‌ها، باید در پیشگاه خدا، دین و تاریخ نیز پاسخگو باشند.

متأسفانه در چند سال اخیر موج سهمگین دگرناپذیری و نابردباری مذهبی، برخی کشورهای منطقه، به ویژه عراق را در برگرفت و در موارد عدیده‌ای خشم و انتقاد جدی شهروندان اهل‌سنت عرب و کرد و بخش قابل توجهی از شیعیان و نیز غیر مسلمانان را برانگیخت و شکاف هویتی را در این کشور به تدریج تعمیق بخشید.

علاوه بر این کوچاندن اجباری مسیحیان موصل و آسیب رساندن به اماکن و بقاع دینی آنان، نقض آشکار حقوق به رسمیت شناخته شده اقلیت‌های دینی در اسلام بوده و می‌تواند موجب ایجاد شکاف میان مسلمانان و غیرمسلمانان گردد.

جماعت دعوت واصلاح ایران ضمن ابراز همدردی با مردم ستم‌کشیده‌ی این مناطق، با تأکید مجدد بر مبانی فکری خود، ارتکاب اقدامات خشونت‌آمیز را محکوم می‌کند و حمایت همه جانبه‌ی خود را از کلیه‌ی اقدامات خداپسندانه و انسان‌دوستانه در جهت کاستن از دردها و مصائب آوارگان اعلام می‌دارد و بر این باور است که تفاوت‌های دینی، مذهبی و قومی در ذات خود به هیچ وجه نمی‌تواند مبنای تحمیل نابرابری در حقوق شهروندی باشد.

امید است پس از انتخاب رئیس جمهور جديد و رئیس پارلمان و تعیین نخست وزیر توافقی در عراق، گام‌های عملی در جهت تشکیل دولت فراگیر و زمینه‌سازی برای بازگشت ثبات و آرامش و برخورداری همه شهروندان از حقوق برابر برداشته شود.

جماعت دعوت اصلاح ایران
23/05/93

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
ایرانی (مهمان)
1393/05/25

بسیار حکیمانه بود،خداوند به شما جزای خیر دهد

2
سليمان قادري (مهمان)
1393/05/25

سلام
خیلی دیر بیانیه صادر شد کاش مثل بقیه حوادث زود بیانیه می دادید!؟
مثلا مثل غزه...!!!!

3
بدون‌نام (مهمان)
1393/05/25

سلام با وجود تمام اختلاف عقاید واختلاف عقایدی که با شما دارم متشکر هستم که در کشتار ایزدیان وسایر جنایات داعش را محکوم کردید
وبازهم متشکر هستم که در بیانیه ای که مدتی قبل داده بودید کشتار شیعیان پاکستان را محکوم کرده بودید
این مواضع جماعت شما بسیار شجاعانه هست
بسیار متشکر هستم

4
ایوب (مهمان)
1393/05/25

بسبار کار زیبا و مناسبی انجام شد ولی کاش کمی زودتر ایت بیانیه صادر میشد. سربلند باشید

5
بدون‌نام (مهمان)
1393/05/27

این همدردی درووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووغ است !وسیاست بازی بدور ازاخلاق وتعهد دینی .

6
بدون‌نام (مهمان)
1393/05/30

آمين..اما اين آشوب تنها بدست مسئولان ساكت نمي شود كه اگر بشود مطمينا به آتش زيرخاكستر تبديل خواهد شد.اين مهم ياري همه را مي طلبد نه فقط عراقي ها،نه فقط مسلمانان همه...چون شايد به ظاهر اكنون عراق را درگير كرده باشد اما بايد متوجه اين نيز باشيم كه اين آشوب مثل يك تومور بدخيم است كه هر لحظه درحال دست اندازي است وبعيد نيست كه در آينده اي نزديك خود ما تيتر اخباري باشيم كه روح انسان را خدشه دار مي كند.

7
بدون‌نام (مهمان)
1393/06/02

از خود سوال کنیم که چرا داعش در میان مسلمانان ایجاد شد؟ آیا در هیچ دین دیگری دیدید که کسی هم کیشان خود را به اسم دین نابود کند؟
اگر بگویید که اینها از طرف دشمنان اسلام طرح ریزی شده، باز هم می بینید که مجری آن برخی فریب خوردگان مسلمان هستند، یا حد اقل عده ای در میان آنها مسلمان هستند.
از آقای قرضاوی می نویسید، اما او برای وحدت اسلامی چه کرد؟ آیا گرویدن حداقل عده ای به داعش و گسترش فتنه، هیچ ارتباطی با فتاوای قرضاوی در مورد سوریه و ایران و شیعیان نداشت؟

8
بدون نام (مهمان)
1393/06/10

سلام بيانيه اي پر از ملاحظه بود و باز مثل سابق مواضعتون روشن نيست كه چرا داعش را محكوم و از ... دفاع مي كنيد هرچند كسايي كه شما را بشناسند مي دانند كه شما بخاطر تذكر و رهنمودهاي مقامات بالا اين بيانيه و خيلي از بيانيه هاي ديكر را صادر مي كنيد والا اگر شما آزادانه مي نويسيد چرا هيچ وقت از كردهاي ايران و اهل سنت كه شهيد شدند دفاع نكرديد و بيانيه نداديد ؟ مگر يك بام است و دو هوا ؟ يا سياست است و دروغ !؟
حتي وقتي هم وطنانمان كشته شدند ما از برخي از مسولينتان شديديم ما مسول بيانيه صادر كردن نيستيم و در اين وادي وارد نمي شيم كه هرچه اتفاق افتاد بيانيه بدهيم . اما چرا اين بار در موردي كه به شماهم مربوط نمي شد بيانيه داديد؟ چون بهتون گفتن .
ناگفته نماند كه من وافق بيانيه تون هستم كه داعش رو رد كرديد اما اي كاش در تمام امورات منطقه اي همچنين فعال بوديد ، ديگر مورد انتقاد قرار نمي گرفتيد

9
بدون‌نام (مهمان)
1393/06/13

با سلام خدمت عزیزان جماعت اصلاح ودعوت اسلامی ایران وخصوصا دبیر کل محترم جماعت اصلاح ودعوت اسلامی ایران
ضمن تشکر از شما به خاطر محکوم کردن کشتار ایزدیان بیگناه در عراق ومحکومیت کشتار شیعیان پاکستان 3خواهش از شما دارم :
خواهش اول : جماعت اصلاح ودعوت اسلامی ایران لطفا بزرگواری کنند وشماره حسابی برای کمک به ایزدیان اختصاص دهند ولطفا بزرگواری کنند واطلاع رسانی کنند که این هزینه جمع شده چگونه بدست اسیب دیدگان مظلوم ایزدی میرسد؟
خواهش دوم : دبیر کل محترم جماعت اصلاح ودعوت اسلامی دقت بفرمایید نقشه ای استعماری برای ایجاد جنگ ودرگیری بین مسلمانان ساکن شبه قاره هند وپیروان سایر ادیان چون پیروان دین بودا وپیروان هندوئیسم وجود دارد پازل اول این حرکت نابود کردن مجسمه های بودا در افغانستان توسط طالبان بود که آقای قرضاوی همان موقع متوجه خطا بودن این کار شدند وتلاش بسیاری برای جلوگیری از این حرکت طالبان کردند که متاستفانه نتوانستند جلوی این حرکت طالبان را بگیرند وپازل دوم کشتار وجنایات بی رحمانه در حق مسلمانان برمه توسط بوداییان است باید به این نکته توجه شود که همانطور که صد درصد ضروری است که حقوق مسلمانان برمه تامین شود وبا اعمال بوداییان تندرو برمه برخورد جدی شود نباید تمام بوداییان جهان را مقصر این اعمال جنایتکارانه دانست وباید تاکید شود که به خاطر این عمل به هیچ وجه نباید غیر نظامیان بودایی وراهبان بودایی که سردسته این گروههای افراطی نبودند را مورد حمله وتعدی قرار داد این یک نقشه استعماری است خواهشا دقت کنید الان القاعده اعلام کرده است که در شبه قاره هند فعال میشود واحتمال میرود القاعده در حملات خود غیر نظامیان هندو وبودایی را هدف قرار میدهد الان مسلمانان با بودایی وهندو ها در کشورهای سنگاپور ومالزی همزیستی مسالمت امیز دارند این حرکات القاعده به این همزیستی اسیب زده وجایگاه مسلمانان را تضعیف میکند لطفا از انجا که شما عضو اتحادیه جهانی علمای مسلمین هستید این مسئله را با جناب آقای قرضاوی وسایر اعضای محترم اتحادیه درمیان بگذارید
نکته سوم : من وشما واتحادیه جهانی علمای مسلمین عقاید ایزدیان را قبول نداریم اما اتحادیه جهانی علمای مسلمین وظیفه دارد که کشتار وستم در حق ایزدیان را محکوم کنند
بسیار متشکرم که پیام من را خواندید

10
الجهاد ماض الی یوم القیامه (مهمان)
1393/06/19

السلام علی من تبع الهدی
تا دیروز حکومت داششتین اخوان المفسدین بودین الان که ذلیل شدین هیچ کس هیچ ارزشی براتون قائل نیست الان شدین اخوان الایزدیون همیشه کاسه لیس بودین همیشه ذلیل و پلکانی برای طاغوتان ان شاالله همیشه اینجوری میمونید چی شده حالا کارتون بجایی رسیده که از شیطان پرستان دفاع می کنید این رافضی ها چه بلا هایی به سرتون نیاوردند در داخل ایران فقط کفش مسولان را واکس می زنید با ایم حال محل سگ هم براتون نمی زارن قال نبی {یکون فی اخر الزمان قوم یسمون الرافضه فقتولوهم فانهم مشرکون} قال الله تعالی {وقاتلوهم حتی لا تکون فتنته ویکون الدین کله لله} امام احمد می فرماید : فتنه شرک است وتا نابودیه شرک باید قتال کرد نفرموده جهاد تا تاویل کنید قتال اورده تا جای عذری نباشه حالا خودتون تن یه هرچی کفر شرک و طاغوت زدین ذلیلانه نشستین پس خفه شید قال نبی {فلیقل خیرا او لیصمت} یا خیر بگید یا ساکت باشین بهتره الان هم یک مشت سبیل هم یزارید برای هم دردی خجالت نمی کشین پشت برادران مسلمانتون رو خالی می کنید برای شیطان پرستان برای رافضی هایی که یکی از واجبات اون ها توهین به ام المومنین و صحابه است بی غیرت ها دین را تحریف کردین مثال: جهاد و قتال برای حکومت اسلامی شد تظاهرات برای ازادی ربا را حلال کردین دست دادن زن ومرد را حلال کردین پارلمان و انتخابات رو وظیفه شرعی کردین
و....... حالا هم دارین از شیطان پرستان و دشمنان ام الومنین طرفداری می کنین واقعا متاسفم الله همه ی ما را هدایت کند الاخوان مفلسین

11
بدون‌نام (مهمان)
1393/06/24

خدمت جناب جهادی!
سلام علیکم
بنده خوشبختانه هوادار اخوان المسلمین نیستم ولی ادبیات حضرتعالی که هیچ شباهتی به اسلوب قرآن نداشت بنده را وادار نمود تا از سر وظیفه و وجدان پاسخی کوتاه به شما بدهم:
گفته اید: چه جای دفاع از رافضی ها و شیطان پرستان است؟ برادر عزیز اولا ایزدیان شیطان پرست نیستند و ثانیا افتخار اسلام، دفاع از هر مظلوم ـ فارغ از هر عقیده ای است. شما مگر در قرآن نخوانده اید: أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ كُونُواْ قَوَّامِينَ بِالْقِسْطِ شُهَدَاء لِلّهِ وَلَوْ عَلَى أَنفُسِكُمْ أَوِ الْوَالِدَيْنِ وَالأَقْرَبِينَ(النساء135) چه دلیل قرآنی وجود دارد که هرجا یک مسلمان نما(کسی که ادعای مسلمانی می کند و ما ماموریم بر اساس همین ظاهر قضاوت کنیم) با یک غیرمسلمان درگیر شد حتما حق با مسلمان نماست؟؟ آیا فی المثل اگر یک مسلمان نما، یک فرد غیرمسلمان در پناه مسلمین را به صرف داشتن عقیده اش آزار رسانده و حتی شنیع تر از آن، او را به قتل برساند شما باید همچنان کورکورانه مدافع آن مسلمان نما باشید یا اینکه بر اساس نص قرآن وظیفه دارید طرف حق و عدالت و قسط را بگیرید؟؟ عده ای مسلمان نما به چه مجوزی متعرض ایزدیان بی آزار شده و آنها را به قتل رسانده اند؟ مگر در اخبار آحاد نخوانده اید: مَنْ قَتَلَ مُعَاهَدًا لَمْ يَرِحْ رَائِحَةَ الْجَنَّةِ(ینسبه البخاری الی النبی علیه السلام) و مگر در قرآن نخوانده اید: لَا يَنْهَاكُمُ اللَّهُ عَنِ الَّذِينَ لَمْ يُقَاتِلُوكُمْ فِي الدِّينِ وَلَمْ يُخْرِجُوكُم مِّن دِيَارِكُمْ أَن تَبَرُّوهُمْ وَتُقْسِطُوا إِلَيْهِمْ إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ الْمُقْسِطِينَ(الممتحنة8) چرا عده ای مسلمان نما متعرض جان و مال کسانی می شوند که نه در راه دین با آنها مقاتله کرده اند و نه آنان را از دیارشان آواره کرده اند؟ و چرا شما برخلاف قرآن، دست به اکراه دینی و راندن افراد از کاشانه شان و مثله کردن آنان در برابر دوربینها و سایر جنایات ضدقرآنی می زنید؟ و مگر در قرآن نخوانده اید که : فَبِمَا رَحْمَةٍ مِنَ اللَّهِ لِنْتَ لَهُمْ ۖ وَلَوْ كُنْتَ فَظًّا غَلِيظَ الْقَلْبِ لَانْفَضُّوا مِنْ حَوْلِكَ. اگر نبی اسلام علیه السلام این چنین قسی القلب بود چگونه می توانست اکثریت اهل مکه را از حول ابوسفیان پراکنده کرده و به اطراف خود گرد آورد؟
مگر در قرآن نخوانده اید: لا اکراه فی الدین؟ پس به چه مجوز قرآنی ای مردم را به دین اسلام ـ آنهم تلقی خودتان از اسلام ـ مجبور می کنید؟
مگر در قرآن نخوانده اید که خداوند خطاب به خاتم النبیین علیه السلام می فرماید: افانت تکره الناس حتی یکونوا مومنین(یونس99) پس چرا شما کاسه ی داغ تر از آش شده وبرخلاف منهج نبوی مردم را به ایمان ـ آنهم فقط تلقی خودتان از ایمان ـ اکراه می کنید؟
ـ ثانیا اصطلاحاتی مثل رافضه و اهل السنة و الخوارج و المعتزلة والقدریة و اهل الحدیث و.. از محصولات عصر عباسی بوده و نبی گرامی کم یا زیاد با چنین اصطلاحاتی آشنا نبود و علم غیب هم نداشت(قل انی لا اعلم الغیب) تا از این اصطلاحات،صدها سال قبل تر سخن بگوید پس لطفا به خدا و رسولش دروغ نبند.
ـ ثالثا استدلال شما به آیات قتال مصداق این آیه ی کریمه است: وَيَقُولُونَ نُؤْمِنُ بِبَعْضٍ وَنَكْفُرُ بِبَعْضٍ در اولین آیات قتال سوره ی البقرة هدف قتال روشن شده: وَقَاتِلُواْ فِي سَبِيلِ اللّهِ الَّذِينَ يُقَاتِلُونَكُمْ وَلاَ تَعْتَدُواْ إِنَّ اللّهَ لاَ يُحِبُّ الْمُعْتَدِينَ(البقرة190) چرا در مقابل نص صریح آیه که از اعتدا و جنگ افروزی و تجاوز منع کرده و قتال را فقط در برابر الذین یقاتلونکم تجویز کرده خود را به کوری می زنید؟ خداوند می فرماید: ان الله لایحب المعتدین منظور از معتدین(اسم فاعل از مصدر اعتداء) چه کسانیند که خداوند از آنها بیزاری می جوید؟
در مورد آیه ی کریمه: وقاتلوهم حتی لا تکون فتنة ویکون الدین کله لله، گفته اید امام احمد گفته فتنه شرک است. نمی دانستم مرحوم احمد حنبل را معصوم میدانید. جالب است بدانید خود امام احمد ادعای عصمت نداشت که شما حالا تفسیر او از معنای فتنه را عین قرآن تلقی می کنید. عزیزم قرآن خودش نور است و نور یکشف بنفسه. خودش خودش را تفسیر می کند. معنای فتنه در همین آیات البقرة آمده: صَدٌّ عَنْ سَبِيلِ اللَّهِ وَكُفْرٌ بِهِ وَالْمَسْجِدِ الْحَرَامِ وَإِخْرَاجُ أَهْلِهِ مِنْهُ أَكْبَرُ عِنْدَ اللَّهِ ۚ وَالْفِتْنَةُ أَكْبَرُ مِنَ الْقَتْلِ ۗ وَلَا يَزَالُونَ يُقَاتِلُونَكُمْ حَتَّىٰ يَرُدُّوكُمْ عَنْ دِينِكُمْ: فتنه عبارت است از آزار جانی و مالی و امنیتی به خاطر عقیده و به قول استاد محمد عبده: اضطهاد عقیدتی. در اخبار آحاد هم آمده که وقتی از عبدالله بن عمر رحمه الله معنای فتنه را پرسیدند گفت: قال: فإن الله يقول: {وقاتلوهم حتى لا تكون فتنة}. قال ابن عمر: قد فعلنا على عهد رسول الله صلى الله عليه وسلم إذ كان الإسلام قليلا، فكان الرجل يفتن في دينه: إما يقتلونه وإما يوثقونه، حتى كثر الإسلام فلم تكن فتنة(البخاری/کتاب التفسیر) چنانکه در سوره یونس آمده که مومنان در زمان فرعون به فتنه دچار می شدند: فَمَا آمَنَ لِمُوسَى إِلاَّ ذُرِّيَّةٌ مِّن قَوْمِهِ عَلَى خَوْفٍ مِّن فِرْعَوْنَ وَمَلَئِهِمْ أَن يَفْتِنَهُمْ وَإِنَّ فِرْعَوْنَ لَعَالٍ فِي الأَرْضِ وَإِنَّهُ لَمِنَ الْمُسْرِفِينَ(یونس83)
سیاق این آیات و به خصوص آیه 217 سوره مبارکه البقرة(وَصَدٌّ عَن سَبِيلِ اللّهِ وَكُفْرٌ بِهِ وَالْمَسْجِدِ الْحَرَامِ وَإِخْرَاجُ أَهْلِهِ مِنْهُ أَكْبَرُ عِندَ اللّهِ وَالْفِتْنَةُ أَكْبَرُ مِنَ الْقَتْلِ) معنای فتنه را به روشنی مشخص می کند. مفسر بزرگ مسلمان الزمخشری(538هـ) درباره معنی فتنه در این آیات می نویسد: «أى المحنة والبلاء الذي ينزل بالإنسان يتعذب به أشد عليه من القتل. وقيل لبعض الحكماء: ما أشد من الموت؟ قال: الذي يتمنى فيه الموت، جعل الإخراج من الوطن من الفتن والمحن التي يتمنى عندها الموت: به معنای مشقت و بلایی است که بر انسان وارد شده و موجب تعذیب او می گردد چنانکه وقتی به بعضی از حکما گفته شده چه چیزی از مرگ سخت تر است [جواب داده اند که] چیزی که در آن آرزوی مرگ باشد. اخراج از وطن جزء فتنه ها و مشقتهایی است که شخص با وجود این مشقتها آرزوی مرگ دارد»(الکشاف1/396 مکتبة العبیکان) امام فخر رازی(604هـ) ذیل آیه 217 البقرة می نویسد: «أن الفتنة أصلها عرض الذهب على النار لاستخلاصه من الغش، ثم صار إسما لكل ما كان سببا للامتحان تشبيها بهذا الأصل، والمعنى: أن إقدام الكفار على الكفر وعلى تخويف المؤمنين، وعلى تشديد الأمر عليهم بحيث صاروا ملجئين إلى ترك الأهل والوطن هربا من إضلالهم في الدين، وتخليصا للنفس مما يخافون ويحذرون، فتنة شدیدة بل هی أشد من القتل: اصل کلمه فتنه به معنای عرضه طلا بر آتش به منظور دستیابی به خلوص طلا و زدودن ناخالصی آن است سپس این کلمه از روی تشبیه بر هر چیزی که مایه امتحان باشد اطلاق شد و معنی [آیه این است که] اقدامات کفار در راه کفر و ترساندن مؤمنان و آوردن فشار بر آنها تا جایی که مؤمنان چاره ای جز ترک خانواده و وطن نداشته باشند و از دست فشار دینی مشرکین بگریزند تا از این طریق وجود خود را از عوامل فشار عقیدتی و ترس پاک کنند، تمام این اعمال کفار فتنه بوده و از قتل هم شدیدتر است»(مفاتیح الغیب5/141 دارالفکر) همچنین استاد امام محمد عبده با ارائه تحلیلی بسیار هوشمندانه از این آیه می گوید: «(وَالْفِتْنَةُ أَشَدُّ مِنَ الْقَتْلِ) أَيْ : إِنَّ فِتْنَتَهُمْ إِيَّاكُمْ فِي الْحَرَمِ عَنْ دِينِكُمْ بِالْإِيذَاءِ وَالتَّعْذِيبِ ، وَالْإِخْرَاجِ مِنَ الْوَطَنِ ، وَالْمُصَادَرَةِ فِي الْمَالِ ، أَشَدُّ قُبْحًا مِنَ الْقَتْلِ ; إِذْ لَا بَلَاءَ عَلَى الْإِنْسَانِ أَشَدُّ مِنْ إِيذَائِهِ وَاضْطِهَادِهِ وَتَعْذِيبِهِ عَلَى اعْتِقَادِهِ الَّذِي تَمَكَّنَ مِنْ عَقْلِهِ وَنَفْسِهِ: فتنه مشرکین در بازداشتن شما از دینتان به وسیله آزار و اذیت، اخراج از وطن و مصادره اموال از قتل هم شنیع تر است زیرا هیچ بلایی بر انسان دشوارتر از این نیست که در راه عقیده ای که در حق و جان او رسوخ کرده مورد آزار و اذیت و اضطهاد عقیدتی قرار بگیرد»(تفسیر المنار2/169)
امام محمد عبده در تفسیر آیه (وَقَاتِلُوهُمْ حَتَّى لاَ تَكُونَ فِتْنَةٌ وَيَكُونَ الدِّينُ لِلّهِ) می گوید: «قَالَ الْأُسْتَاذُ الْإِمَامُ : أَيْ حَتَّى لَا تَكُونَ لَهُمْ قُوَّةٌ يَفْتِنُونَكُمْ بِهَا وَيُؤْذُونَكُمْ ; لِأَجْلِ الدِّينِ ، وَيَمْنَعُونَكُمْ مِنْ إِظْهَارِهِ أَوِ الدَّعْوَةِ إِلَيْهِ (وَيَكُونَ الدِّينُ لِلَّهِ) وَفِي آيَةِ سُورَةِ الْأَنْفَالِ : (وَيَكُونَ الدِّينُ كُلُّهُ لِلَّهِ) (9 : 39) أَيْ : يَكُونُ دِينُ كُلِّ شَخْصٍ خَالِصًا لِلَّهِ لَا أَثَرَ لِخَشْيَةِ غَيْرِهِ فِيهِ ، فَلَا يُفْتَنُ لِصَدِّهِ عَنْهُ وَلَا يُؤْذَى فِيهِ: [ادامه جنگ] تا موقعی است که آنها نتوانند شما را به خاطر دین مورد اضطهاد عقیدتی و آزار و اذیت قرار دهند و نتوانند شما را از اظهار یا دعوت به دینتان منع کنند(دین برای خدا باشد) که در سوره انفال همین معنا تکرار شده یعنی دین هر شخصی فقط برای خدا باشد و در راه عقیده خود از احدی غیر از خدا نهراسد و از این عقیده خود به اجبار بازداشته نشده و در راه آن اذیت نشود»(تفسیر المنار2/170)استاد صبحی منصور می گوید:
"قرآن کریم به نبی(ص) و مؤمنین دستور اعراض و صبر در مقابل آزار و اذیت مشرکین می دهد: «وَاصْبِرْ عَلَى مَا يَقُولُونَ وَاهْجُرْهُمْ هَجْرًا جَمِيلًا: و بر آنچه مى‏گويند شكيبا باش و از آنان با دورى گزيدنى خوش فاصله بگير»(المزمل10) و: «وَإِذَا سَمِعُوا اللَّغْوَ أَعْرَضُوا عَنْهُ وَقَالُوا لَنَا أَعْمَالُنَا وَلَكُمْ أَعْمَالُكُمْ سَلَامٌ عَلَيْكُمْ لَا نَبْتَغِي الْجَاهِلِينَ: و چون لغوى بشنوند از آن روى برمى‏تابند و مى‏گويند كردارهاى ما از آن ما و كردارهاى شما از آن شماست‏سلام بر شما جوياى [مصاحبت] نادانان نيستيم»(القصص55)
این آزار و اذیت ها تا جایی ادامه داشت که مؤمنین از خانه های خود طرد شدند و نهایتا بر آنها جنگ تحمیل شد در نتیجه تجویز قتال برای دفاع از جان لازم بود و این حقی است که در هیچ قانون آسمانی یا بشری قابل مناقشه نیست[حق دفاع از جان]. قرآن کریم به روشنی هدف از قتال را در راه خدا و دفاع در مقابل جنگ طلبان و جلوگیری از تجاوز اعلان می کند: «وَقَاتِلُواْ فِي سَبِيلِ اللّهِ الَّذِينَ يُقَاتِلُونَكُمْ وَلاَ تَعْتَدُواْ إِنَّ اللّهَ لاَ يُحِبُّ الْمُعْتَدِينَ.. بنابراین قتال و جنگ در اسلام فقط به منظور دفع تجاوز و مقابله به مثل بوده و هدف اصلی چنین نبردی جلوگیری از اضطهاد و فشار عقیدتی مشرکین بر مسلمانان است. قرآن نیز چنین مفهومی را با عنوان «فتنه» یاد می کند. در واقع جنگ در اسلام به خاطر اختلاف در دو نوع دیدگاه پیش می آید. دیدگاه اول بر اساس اکراه دینی و فشار عقیدتی بر مخالفان بنا شده و این همان نظر کهنوتی مشرکین قریش بود و دیدگاه دوم که نظر قرآن کریم است بر مبنای ضمانت آزادی فکری و عقیدتی قرار دارد و اینکه دین و محاسبه ایمان و عقاید فقط و فقط در محدود محاسبه خداوند می باشد(یکون الدین لله) و نهایتا در قیامت یا «یوم الدین» مورد حسابرسی قرار خواهد گرفت. اگر مشرکین در چنین نبردی پیروز شوند حاصل کار چیزی جز اضطهاد دینی نخواهد بود: «الْفِتْنَةُ أَكْبَرُ مِنَ الْقَتْلِ وَلاَ يَزَالُونَ يُقَاتِلُونَكُمْ حَتَّىَ يَرُدُّوكُمْ عَن دِينِكُمْ إِنِ اسْتَطَاعُوا: ْ فتنه از كشتار بزرگتر است و آنان پيوسته با شما مى‏جنگند تا اگر بتوانند شما را از دينتان برگردانند»(البقرة217) و اگر پیروزی با مؤمنان باشد پرچم آزادی عقیده بر افراشته می شود: «لاَ إِكْرَاهَ فِي الدِّينِ قَد تَّبَيَّنَ الرُّشْدُ مِنَ الْغَيِّ: در دين هيچ اجبارى نيست و راه از بيراهه بخوبى آشكار شده است»(البقرة256)
قرآن کریم تأکید می کند که هدف از جهاد در راه خدا برپایی آزادی دینی یا به تعبیر قرآن منع «فتنه» در دین است تا نهایتا دین فقط از آن خداوند باشد و نه احدی از افراد بشر: «وَقَاتِلُوهُمْ حَتَّى لاَ تَكُونَ فِتْنَةٌ وَيَكُونَ الدِّينُ لِلّهِ فَإِنِ انتَهَواْ فَلاَ عُدْوَانَ إِلاَّ عَلَى الظَّالِمِينَ: با آنان بجنگيد تا ديگر فتنه‏اى نباشد و دين مخصوص خدا شود پس اگر دست برداشتند تجاوز جز بر ستمكاران روا نيست»(البقرة193) پس جنگ فقط تا موقعی ادامه خواهد داشت که از فتنه جلوگیری کرده و دین و عقیده از آن خداوند باشد و این کار جز با اعتقاد راسخ در پرتو آزادی دعوت و تسامح و گذشت ـ به نحوی که قبلا شرح دادیم ـ میسر نخواهد شد پس اگر مشرکین از اضطهاد و فشار عقیدتی خود دست کشیدند دیگر جنگ و دشمنی توجیهی ندارد"(پایان نقل قول)
با این تفاصیل چرا در مورد چیزی که به آن علم نداری سخن می گویی و علایق خود را به قرآن منسوب می کنی؟ و بدان که قرآن کارکردی دوگانه دارد ممکن است موجب صعود تو شود و یا موجب سقوط به اسفل السافلین. اگر با پیش فرضهایی ظالمانه و خشن و کهنوتی آن را تفسیر کنی نتیجه اش می شود داعش و سفک دماء انسانها و اگر با پیشفرضهای عالمانه و عادلانه و مومنانه به سراغش بروی جز نور و رحمت عایدت نمی شود: وَنُنَزِّلُ مِنَ الْقُرْآنِ مَا هُوَ شِفَاء وَرَحْمَةٌ لِّلْمُؤْمِنِينَ وَلاَ يَزِيدُ الظَّالِمِينَ إَلاَّ خَسَارًا: و ما آنچه را براى مؤمنان مايه درمان و رحمت است از قرآن نازل مى‏كنيم ولی ستمگران را جز زيان نمى‏افزايد(الاسراء82)
و دائما صدق الله العظیم..

12
بدون‌نام (مهمان)
1393/06/24

سلام آقای عزیز شما هر حدیثی را باید با قرآن بسجنید وبا قرآن باید معنی حدیث رو در یابید وآیات قرآن رو هم باید با هم جمع کرد وآیات قرآن رو به وسیله آیات قرآن تفسیر کرد به آیات 8 و9 سوره ممتحنه 60 سوره قرآن که مدنی است دقت کنید :
لَّا يَنْهَاكُمُ اللَّـهُ عَنِ الَّذِينَ لَمْ يُقَاتِلُوكُمْ فِي الدِّينِ وَلَمْ يُخْرِجُوكُم مِّن دِيَارِكُمْ أَن تَبَرُّوهُمْ وَتُقْسِطُوا إِلَيْهِمْ ۚ إِنَّ اللَّـهَ يُحِبُّ الْمُقْسِطِينَ ﴿٨﴾ إِنَّمَا يَنْهَاكُمُ اللَّـهُ عَنِ الَّذِينَ قَاتَلُوكُمْ فِي الدِّينِ وَأَخْرَجُوكُم مِّن دِيَارِكُمْ وَظَاهَرُوا عَلَىٰ إِخْرَاجِكُمْ أَن تَوَلَّوْهُمْ ۚ وَمَن يَتَوَلَّهُمْ فَأُولَـٰئِكَ هُمُ الظَّالِمُونَ ﴿٩﴾
ترجمه آقای خرمدل :خداوند شما را باز نمی‌دارد از این که نیکی و بخشش بکنید به کسانی که به سبب دین با شما نجنگیده‌اند و از شهر و دیارتان شما را بیرون نرانده‌اند. خداوند نیکوکاران را دوست می‌دارد. (۸) بلکه خداوند شما را بازمی‌دارد از دوستی ورزیدن با کسانی که به خاطر دین با شما جنگیده‌اند، و شما را از شهر و دیارتان بیرون رانده‌اند، و برای اخراج شما پشتیبانی کرده‌اند و یاری داده‌اند. کسانی که ایشان را به دوستی گیرند، ظالم و ستمگرند. (۹)
همچنین شما به آیه 61 سوره انفال 8سوره قرآن دقت کنید : وَإِن جَنَحُوا لِلسَّلْمِ فَاجْنَحْ لَهَا وَتَوَكَّلْ عَلَى اللَّـهِ ۚ إِنَّهُ هُوَ السَّمِيعُ الْعَلِيمُ ﴿٦١﴾
ترجمه خرمدل : گر آنان به صلح گرایش نشان دادند، تو نیز بدان بگرای (و در پذیرش پیشنهاد صلح تردید و دودلی مکن و شرائط منطقی و عاقلانه و عادلانه را بپذیر) و بر خدای توکّل نمای که او شنوای (گفتار و) آگاه (از رفتار همگان) است. (۶۱)
پس به صرف اینکه ایزدیان عقایدی دارند که عقاید درستی نیست نمیشود چونین جنایاتی در حق انها انجام داد
فرض کنیم ایزدیان اصلا دشمنی بودند که باید با آنها جنگید که این فرض درست نیست در آنصورت هم آیه 8سوره مائده ظلم به دشمن رو رد میکند :
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا كُونُوا قَوَّامِينَ لِلَّـهِ شُهَدَاءَ بِالْقِسْطِ ۖ وَلَا يَجْرِمَنَّكُمْ شَنَآنُ قَوْمٍ عَلَىٰ أَلَّا تَعْدِلُوا ۚ اعْدِلُوا هُوَ أَقْرَبُ لِلتَّقْوَىٰ ۖ وَاتَّقُوا اللَّـهَ ۚ إِنَّ اللَّـهَ خَبِيرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ ﴿٨﴾
آیا کشتار 500 مرد غیر نظامی ایزدی واسارت زنان وکودکان آنها ظلم نیست؟

13
جواد از سرخس (مهمان)
1393/06/26

با سلام بر جویندگان هدایت
بزرگان دین ما هنگامی که می خواستند حدیثی از پیامبرنقل کنند ابتدا وضو می گرفتند و گاهی دست و پایشان می لرزید اما متاسفانه امتش امروز در لابه لای فحش و توهین حدیثی را جاسازی می کنند ! برادرم به نظرت این حدیث چقدر در دل مخاطب شما تاثیر خواهد گذاشت!مگرسفارش قرآن نیست:" و قولوا له قولا لینا".وقتی با کسی همچون فرعون باید به نرمی سخن گفت و او را به سوی خدا دعوت کرد چرا باید با مخالفان خودمان با زبان فحش و ناسزا سخن بگوییم؟!اگرمیخواهی سخنت تاثیرگذارباشد این راهش نیست و اگر می خواهی فقط خودت را تخلیه کنی ...سلام بر جویندگان هدایت

14
مریوان (مهمان)
1393/07/11

با حمایت و تصدیق کشتار و آواره کردن ایزدیهای شنگال توسط داعش یا کشتار هر قوم و طایفه ای بی آزار دیگر تحت هر عنوانی به نا م عملکرد دینی و از جانب اسلام ،موافق نیستم . اما از حمله به عملکرد جماعت اصلاح و تبعیض بین مسلمانان مظلو م در عراق در سوریه ، در ایران ، توسط جماعت اصلاح وهزار رنگی ایشان در حق مسلماان و و اشک تمساحشان برای غزه و لبنان و شنگال و
شیعه های پاکستان و.....از طرفی و کور ی بصیرتشان در جنایات علیه مسلماان فلوجه ی عراق و بلوچستان ایران و سوریه ی همیشه بیدار و مجاهدان افغان و.......با نظرت موافقم . کم گفتی ! ومراتشان نمودی .

15
بدون‌نام
1393/07/13

مریوان یا قم ظاهرا شیعه هستید اما برای ما انسانها همه یکی هستند وکسی حق تعرض به مال وجان وناموس آنها را ندارد حالا در ایران به بهانه های واهی دوستان مومن منتسب به جماعت را در گزینش های مختلف استخدامی - انتخابات شورا و مجلس رد می کنند فقط به بهانه منتسب بودن به جماعت که فقط دغدغه دین مردم را دارد آیا این ظلم کمتر از شنگال و فلوجه و.... است فردی که از تمام حقوق خود محروم میگردد به او ظلم نشده بابا انصافتان کجاست که تعصب چشم بصیرت را کور کرده است

16
دلسوز (مهمان)
1393/06/24

در جواب آقای جهاد یا کامنت 10 برادر عزیز شما که این قدر طالب جهاد هستید آن هم از جنس قتال بدون عقل منطق نمی دانید مجاهد بد دهنو دشنام گو نیست نمی دانید مجاهد در مقابل مشرگان و دشمنان دین از اخلاقیات خارج نمی شود بروید سیره پاک پیامبر وصحابه عزیز (رض) رابخوانید قال الله تعالی : (( هل یستوی الذین یعلمون والذین لا یعلمون )) شما اگر مسلح بشوید اول برادران دینی خود را خواهید کشت !!

17
منطق قلب (مهمان)
1393/06/24

واقعا چشم همه روشن ،کامنت 10 عچچب تفکری ،چه قدر عبادات شما روحیه دلسوزی را در قلب شما تقویت کرده ، فکر نمیکنید وقتشه از این فرصت استفاده کرده بخود بیاین، پس (((لکم دینکم ولی دین ))) چه میشود ، پس آزادی انسانها در سایه رحمت اسلام چه میشود ، پس سیره پیامبر چه شد زمانی که حکومت نداشتند وتلاش میکردند یا زمانی که حکومت داشتند و مشرکان با جزیه در پناه مسلمانان بودند !!!لحظاتی خود را بجای مردم سایر نقاط روی زمین تصور کنید که زمینه آموزش وفهم دین فراهم نشده باشد وخود در حال تحقیق باشید ومسلمانانی بر سر شما ریخته ومغولانه جهاد کنند چه فکر میکنید مراقب باشید افکاری ترویج ندهید روز قیامت گرفتار شوید ،،،،زیبا نقل کردی ((دا سخن خیر بگوی ، یا ساکت باش ))اللهم اهدنا خصوصا مجاهد کامنت 10

18
شيروان (مهمان)
1393/06/26

وقتي كامنت شماره 10 آقاي جهادي (شايد هم خانم!!! چون اين جهادي‌ها خيلي اهل تقيه هستند و شايد يكي از زنهاشون باشه كه ريش و سبيل گذاشته و نعره مي‌زنه و ...) رو خوندم ياد جمله‌ي زيبايي از كاك اميد سقزي افتادم كه هميشه و با طنز مي‌فرمود :
عیسا لە ئاسمان مه‌ھدی له‌ناو بیر
ئازیزان قه‌وماوه‌ ئاده‌ی ته‌‌بیر!
نه‌ ئه‌و دێته‌ خوار نه‌ ئه‌م دێته‌ ده‌ر
ده‌جاڵیش زۆرن ھه‌موو سواری که‌ر
واقعاً از سعه‌ي صدر برادران اخواني‌ام متعجبم كه فحاش و بي‌مخ و ... و .... و ... و .... و ... اين همه توهين رو به اونها كرده ولي نظرش رو تو سايت گذاشتن ... بابا مرامتونو عشق است!

19
امین (مهمان)
1393/07/14

درپاسخ به کامنت 10قضاوت شما بسیار نسنجیده و مغرضانه است گر چه وارد شدن اخوانیها در سیاست انها را به بن بست می کشاند با این حال سخنان شما هم هیچ بویی از دغدغه ی دینی در ان یافت نمی شود لطفا در قضاوت دیگران هم عادل با شید هم مودب

20
خیرخواه (مهمان)
1393/07/15

بله آدم فکر میکنه چرا جماعت نباید درباره حوادث سوریه حتی یک بیانیه هم صادر کنه؟ در نظرات خیلی از کاربران آمده بود و سیاست یک بام و دو هوا که نمیشه! اما برادران بدانند که وقتی آیایون میگن "سوریه خط قرمز ماست" یک بیانیه جماعت یعنی تخته کردن سایت! حالا بر اساس قاعده "ما لایدرک کله لایترک کله" یعنی "آب دریا را اگر نتوان کشید هم به قدر تشنگی باید چشید" میشه برای ادامه فعالیت سایت این یه مورد را خون دل بخورند و بر قلم نیاورند.

21
S.Ho (مهمان)
1393/07/17

امروز بت دیگری در حال پرورش و بزرگ شدن است. بتی که بیشترین مشرکان دنیا را به دنبال خود کشیده. کسانی که مدعی ترین موحدان دنیایند. بت مذهب و یا دین و یا نژاد. کسانی که جنایت را بر اساس متون دینی خود و برداشت خود از مذهب و دینشان توجیه و واجب میدانند مشرک جدیدی هستند که به جای پرستش ذات اقدس الهی دین و مذهب خود را می پرستند. پیامبر صلوات الله علیه دعوتتان می کند به یگانه پرستیدن، دوری از تعلق خاطر غیر الله.
و اما جهادی که امروز دم از آن میزنید را منحرف ترین و غیر واقعی ترین عبادت شما میدانم. جهاد یک مبارزه ی ایدولوژیک نیست. مبارزه ای مبارک است به نام آزادی .......