فایننشنال تایمز: مصر در برابر غزه از اسرائیل سختگیر‌تر است

فایننشنال تایمز: مصر در برابر غزه از اسرائیل سختگیر‌تر است

 خلف: مصر به منظور مبارزه با اخوان با تجاوز و تهاجم اسرائیل تعامل می‌کند. «رولا خلف» در روزنامه‌ی «فایننشنال تایمز» چنین اظهار نظر کرد: «دیگر جنبش حماس و مقاومتش در برابر تهاجم اسرائیل علیه غزه در جهان جدید عربی در اولویت قرار ندارد». 

وی مطابق گزارش روزنامه گفت: «تصاویر کودکانی که در غزه می‌میرند، دوربین‌های تلویزیونی را در جهان عرب فراگرفته و محکوم‌سازی عملیات اسرائیل، صفحات روزنامه‌ها و سایت‌های اینترنتی را پوشش داده است؛ اما چیزی که خاورمیانه در جنگ اخیر شاهد آن بود و منجر به کشته شدن حداقل ۶۸۳ نفر فلسطینی و ۳۱ اسرائیلی شد، این است که حکومت‌های عربی در مورد محکوم کردن آن سکوت اختیار کرده‌اند؛ در حالی که این موضع کشورهای عربی، خشم ملی را به دنبال داشته است. 

به اعتقاد این نویسنده، موضع سکوت کشورهای عربی به این مفهوم نیست که انصراف یا واپس‌گرایی از قضیه‌ی فلسطین به عنوان یک قضیه‌ی اساسی برای عرب می‌باشد؛ بلکه نگرانی‌هایی که در سراسر منطقه منتشر می‌شود و از شدت زیان‌های فلسطینیان کاسته است، - مطابق نظر نویسنده - جماعت‌های اسلامی از جمله «حماس» را از همدردی ملی محروم نموده است؛ به همین دلیل، میزان کسانی که در فکر نجات «حماس» هستند، انگشت شمارند. 

 «خلف» اظهار داشت: روزنامه‌های رسمی در کشور سعودی و مصر تنها اسرائیل را در این تهاجم ملامت نکرده‌اند؛ بلکه جماعت‌های اسلامی را نیز مقصر دانسته‌اند. 

دگرگونی در موضع گیری کشورهای عربی در خصوص فلسطین علیه تهاجم وسیع زمینی، پوشیده نیست. این حمله‌ی وسیع هر چند در کوتاه مدت به سود اسرائیل خواهد بود؛ اما تلاش‌ برای خروج از بحران – که اسرائیل به آن نیاز دارد – را پیچیده خواهد کرد. 

وی به نقل از «غسان خطیب»؛ مسؤول سابق فلسطینی که هم‌اکنون در دانشگاه بیرزیت در منطقه بیرزیت نزدیک رام الله، تدریس می‌کند اظهار داشت: اکنون شرایط فرق می‌کند، مشکلات دیگری در عراق یا سوریه و لیبی وجود دارند که از مسأله‌ی غزه کم اهمیت‌تر نیست؛ اما موضوعی که موجب تأسف و ناراحتی می‌گردد، این است که اولین بار است که غزه خودش را در میان درگیر‌ها و اختلافات منطقه‌ای؛ خصوصاً میان مصر و قطر می‌بیند و این موجب ضعف عرب می‌شود. 

 «خطیب» افزود: اکنون کشتار غیر نظامیان در منطقه، بخشی از زندگی روزمره گردیده است. در سوریه طی سه سال گذشته بیش از ۱۵۰۰۰۰ نفر که بیشترشان غیر نظامی هستند کشته شده‌اند. در عراق داعش با وحشیگری بر قلب مناطق اهل سنت تسلط یافته‌اند و فصل جدیدی در جنگ خونین فرقه‌ای آغاز کرده‌اند. وی به نوشته‌ی «غسان شربل» سردبیر روزنامه‌ی «حیات» سعودی اشاره کرد که وی تاسف خود را از کاهش اهمیت قضیه‌ی فلسطین به عنوان قضیه‌ی اصلی ابراز داشت. 

 «خلف» می‌گوید: از مهم‌ترین دشمنان حماس، مصر است که در منطقه نیرومند‌ترین کشور می‌باشد و نقش مؤثری در ارتباط با حماس و اسرائیل ایفا کرده است. مصر به منظور مبارزه‌ی داخلی خود با اخوان با تجاوز و تهاجم اسرائیل تعامل می‌کند. بنا بر این، دیگر مصر – که فرمانده‌ی سابق ارتش آن را رهبری می‌کند – نمی‌تواند نقش می‌انجگری بی‌طرفانه را ایفا نماید؛ در حالی که وارد جنگ خانماسوز و سختی علیه اخوان المسلمین شده و می‌خواهد این جماعت را ریشه کن و نابود سازد. 

حماس به علت رد خواسته‌هایش در مورد گشودن گذرکاههای دریایی و زمینی و رفع محاصره از غزه و آزادی زندانیان حماس و اتحاد مصر با اسرائیل برای تشدید محاصره‌ی غزه و بستن تونل‌ها و گذرگاه رفح، اقدام مصر را برای آتش بس نپذیرفته است. 

مصر بخشی از محور منطقه‌ای ضد اسلام‌گرایان به شمار می‌آید که عربستان سعودی و امارات متحده‌ی عربی نیز به این کشور پیوسته‌اند. این کشور‌ها با یکدیگر علیه قطر که از اسلام‌گرایان حمایت می‌کند هم-پیمان شده‌اند. امیر دولت قطر در یک دیدار کم نظیر با «ملک عبدالله»؛ پادشاه سعودی دیدار به عمل آورده بود ولی نمی‌دانست که نتیجه‌ی این ملاقات، منجر به ایجاد شکاف و اختلاف میان دولت‌های عربی برای همکاری در مورد مسأله‌ی غزه خواهد شد. 

این نویسنده نسبت به خطرات افزایش درگیری به سبب عدم همبستگی منطقه‌ای- که در اختیار حماس و اسرائیل نیست – هشدار می‌دهد. وی در پایان افزود: اسرائیل برای هر گونه موافقتنامه‌ی آتش بس به ابراز انعطاف پذیری در برابر حماس از سوی مصر نیاز دارد. باید اسرائیل از مصر بخواهد برای ساکنان غزه زمینه‌ای برای فرصت تنفس مهیا سازد؛ اما اختلافات دول عربی با یکدیگر مانعی برای خاموش شدن آتش غزه است.

بدون امتیاز