گزارش شورای امور مساجد اهل‌سنت تهرانِ جماعت دعوت و اصلاح ایران از برگزاري نماز عيد فطر

گزارش شورای امور مساجد اهل‌سنت تهرانِ جماعت دعوت و اصلاح ایران از برگزاري نماز عيد فطر

پس از چهار سال ممنوعیت برگزاری نماز عید فطر اهل سنت تهران، امروز سه شنبه هفتم مرداد ماه ٩٣ نماز عید فطر در بیشتر مساجد اهل سنت برگزار شد. 

لقمان ستوده سخنگوی شورای امور مساجد اهل سنت تحت مدیریت جماعت دعوت و اصلاح ایران در گفتگو با خبرنگار اصلاح وب ضمن اشاره به ایجاد ممانعت در برگزاری نمازهای عیدین در سال‌های پایانی دولت قبلی بیان داشت که امسال با همکاری دولت تدبیر و امید در بیشتر مساجد تهران نماز عید فطر - اگر چه با برخی حاشیه‌های ناخوشایند همراه بود - برگزار شد.

وی ضمن تشکر از همکاری استانداری تهران و نیز آقای یونسی، دستیار ویژه رئیس جمهوری در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی و تلاش‌های معاون وی آقای حیدرعلی باقریان و همچنین همکاری پلیس امنیت مناطق مختلف تهران و کرج، اقامه نماز عید بعداز چهار سال اختلال را نشانه‌ای امیدوار کننده و شاخصی از وفاداری دولت به شعارهای انتخاباتی‌اش ارزیابی کرد و در عین حال اظهار امیدواری کرد در سال‌های آینده مجموعه‌های بیشتری از امکان برگزاری نماز عید در اماکن بیشتر برخوردار شوند.

سخنگوی شورای امور مساجد، ضمن انتقاد شدید از ممانعت از برگزاری نماز عید در نمازخانه‌های پونک، یافت آباد، شماره ٢ و مسجدالنبی شهرک دانش بیان کرد در مسجد صادقیه نیز برخی نیروهای امنیتی مستقر در ورودی‌های اطراف مسجد از حضور برخی نمازگزاران که از اوایل بامداد به قصد برگزاری نماز راهی مسجد شده بودند، جلوگیری کردند. وی در این زمینه ابراز داشت «صد‌ها نمازگزار اهل سنت تهران از ساعات اولیه بامداد به سمت صادقیه روی آوردند که متأسفانه در مبادی ورودی بعضی از آنان با برخورد نامناسب برخی مأمورین مستقر، از حضور در مسجد بازماندند. این مأمورین در حالی اقامت غیر قانونی مهاجرین افغان را توجیه اقدام خود قلمداد می‌کردند که در بین ممانعت شدگان علاوه بر مهاجرین قانونی مقیم کشور، اهل سنت ایرانی مقیم تهران هم به چشم می‌خورد.

دکتر ستوده اظهار نمود، امسال علاوه بر صادقیه، نماز عید فطر اهل سنت در مساجد رسالت، شهر قدس، ارم، محمدشهر، حیدر آباد کرج، وحیدیه، خلیج فارس و چند نقطه دیکر تهران و حومه برگزار شد. وی در بخش دیگری از سخنان خود از مکاتبه شورا با نهادهای مربوط از جمله دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی از ابتدای ماه مبارک رمضان خبر داد که در آن ضمن اشاره به اهمیت و جایگاه نماز جمعه نزد مسلمانان و به‌ویژه اهل‌سنت که جملگی بر وجوب آن متفق‌القول‌ هستند و وجود تعداد قابل توجهی از شهروندان اهل‌سنت در تهران، کرج و حومه، وجود اماکنی برای ادای این فریضه‌ی اسلامی و عدم ممانعت از برگزاری نمازهای عیدین، ضرورت دانسته شده است.

در این نامه بیان شده است که به دلیل عدم وجود مساجد اهل‌سنت، شهروندان اهل‌سنت به‌ناچار در سفارت‌خانه‌ها و اماکن متعلق به آن‌ها که در اساس سرزمین بیگانه به‌شمار می‌روند، نماز جمعه می‌گزاردند. بر همین مبنا جماعت دعوت و اصلاح ایران از حدود ۱۴ سال پیش، تدبیری اندیشید تا اهل‌سنت در مساجد و اماکن ویژه‌ی خود نماز بخوانند و با لحاظ کردن محدودیت‌هایی که با روح برادری و برابری دینی و نیز برخی از اصول قانون اساسی از جمله اصل ۱۲ ناسازگار است، اقدام به فراهم کردن مکان‌هایی برای اقامه‌ی نماز جمعه نمود. پس از استقبال روزافزون شهروندان اهل‌سنت، تعداد اماکن تحت مدیریت جماعت دعوت و اصلاح ایران رو به فزونی گرفت و مکان‌هایی دیگر نیز توسط مجموعه‌های دیگر بنیان نهاده شد.

ستوده در پاسخ سؤال خبرنگار اصلاحوب مبنی بر سابقه تأسیس شورای امور مساجد گفت: با گسترس کمّی این اماکن، جماعت دعوت و اصلاح ایران به‌منظور ساماندهی، هماهنگی و نظارت بر اداره‌ی آن‌ها، در سال ۱۳۸۸ نهادی در این زمینه با نام «شورای امور مساجد اهل‌سنت تهرانِ جماعت دعوت و اصلاح» تأسیس نمود. وی همچنین ابراز داشت شورای امور مساجد تا کنون توانسته است ضمن تعامل و ارتباط حکیمانه با مقامات و مسؤولین ذی‌ربط و عنایت به دغدغه‌ها و محدودیت‌های موجود، زمینه‌ی انجام برخی شعائر مذهبی اهل‌سنت را برای شهروندان اهل سنت تهران و کرج فراهم نماید و در برگزاری این شعائر تلاش کرده است نه تنها به اختلافات قومی- مذهبی دامن زده نشود بلکه دگرپذیری، رواداری و برادری دینی تقویت گردد.

گزارش شورای امور مساجد اهل‌سنت تهرانِ جماعت دعوت و اصلاح ایران از برگزاري نماز عيد فطر

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
بدون‌نام
1393/05/12

ما توی شهرهای شما پشت سر شما ها به جماعت نمازمی خونیم چرا شما حاضر نیستید با ما به جماعت نماز بخونید چرا دنبال تفرقه هستید ؟ این کارها نشانه چیست؟

2
مهمان (مهمان)
1393/05/14

باسلام اهل سنت در تهران مسجد ندارند لطفا بگویید نماز خانه این اشتباه بزرگ را همیشه تکرار می کنید

3
بدون‌نام (مهمان)
1393/05/18

با سلام.دولث از بین 29 نمازخانه در ثهران به 3 نمازخانه مجوز داده است.پس هنر نکرده است.

4
بدون‌نام (مهمان)
1393/05/20

دوست عزیز شما هنگام وضو پایتان را نمی شویید و وضوتان ناقص است و اهل سنت نمی توانند پشت سر شما برادران اهل تشیع نماز بخوانند و در ضمن شما کی پشت سر ما نماز می خوانید البته در ایران مدنظرم است که حسینیه دارید عزیزم کمی منصف باش

5
من شیعه هستم. (مهمان)
1393/05/23

برادر من شما از کجا مطمئنین که وضو شما که اهل تسنن هستین درسته ولی وضو اهل تشیع ناقص؟؟؟؟؟؟!!!! خواهشا یه بار بطور دقیق سوره مائده آیه 6رو درست بخون و معنی کن.
مائده، آيه 6 - يا أَيهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِذا قُمْتُمْ إِلَى الصَّلاةِ فَاغْسِلُوا وُجُوهَكُمْ وَ أَيدِيكُمْ إِلَى الْمَرافِقِ وَ امْسَحُوا بِرُؤُسِكُمْ وَ أَرْجُلَكُمْ إِلَى الْكَعْبَينِ
«اى كسانى كه ايمان آورده ايد، چون به (عزم) نماز برخيزيد، صورت و دستهايتان را تا آرنج بشوييد؛ و سر و پاهاى خودتان را تا برآمدگى پيشين (هر دو پا) مسح كنيد ...
تو آیه عنوان نشده اغسلو بروسکم،بلکه گفته شده امسحوا بروسکم. اونوقت شما از کجای امسحوا متوجه میشین که پاها باید شسته بشه و وضوی ما رو ناقص میدونین.؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!

6
بدون‌نام (مهمان)
1393/06/12

از اینکه به ایه سوره المائده عمل نمیکنید معلومه که نماز ناقص چی وکدامه . اما معنی انصاف هر وقت اهل سنت اجازه داد شیعیان در مکه و ریاض و....مسجد داشته باشند ما خودمان براتون مسجد میسازیم

7
بدون‌نام (مهمان)
1393/08/03

شما که مسجد نمی خواهید حسینیه می خواهید تا فرقه شیعه را با پول ایرانیان بینوا زیاد کنید