دبیر کل جماعت دعوت و اصلاح با معاون امور فرهنگی وزارت ارشاد دیدار کرد

دبیر کل جماعت دعوت و اصلاح با معاون امور فرهنگی وزارت ارشاد دیدار کرد

استاد عبدالرحمن پیرانی دبیر کل جماعت دعوت و اصلاح ایران، ۲۱ تیرماه با دکتر عباس صالحی، معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دیدار کرد. 

دبیرکل جماعت در ابتدای این دیدار با ابراز خوشحالی از فراهم شدن زمینه‌ی این دیدار، ضمن اشاره به روند شکل‌گیری جماعت، فلسفه‌ی شکل‌گیری جماعت را حفظ هویت اهل‌سنت دانست و همراهی عالمان دینی، معلمان، فعالان فرهنگی و سایر اقشار جامعه را با این رویکرد از نقاط قوت و امتیاز آن برشمرد. رویه‌ی جماعت از ابتدا تا امروز مبتنی بر اعتدال و میانه‌روی بوده است و همواره مشی و سلوک پرهیز از خشونت را مد نظر داشته است. 

وی در ادامه افزود اگرچه محدودیت‌هایی برای فعالیت‌های فرهنگی در میان اهل‌سنت وجود دارد اما جماعت در حد توان خود کوشیده است با استفاده از فرصت‌های موجود در راستای تحقق رسالت خود، گام‌هایی بردارد. 

دبیرکل جماعت تأکید کرد به‌رغم اینکه حفظ هویت اهل‌سنت مهم‌ترین رسالت ماست، اما همیشه در مسیر بهروزی فردی و اجتماعی همه‌ی مردم ایران و همیاری در زمینه‌ی رشد و توسعه‌ی کشور حرکت کرده‌ایم و اهتمام به خدمات اجتماعی و توجه به هویت ایرانی از اصول راهبردی جماعت است. 

استاد عبدالرحمن پیرانی بیان داشت که متأسفانه با گذشت قریب بە چهار دهه از عمر انقلاب اسلامی، اهل‌سنت در مسؤولیت‌های کلیدی و حتی میانی کشور از جمله وزارت، سفارت، استانداری و... مشارکت داده نشده است. وی افزود جماعت در انتخابات اخیر با طرح مجدد مطالبات اهل‌سنت و اقوام و با نظر به بیانیه‌ی حقوق اقوام و مذاهب دکتر روحانی از ایشان حمایت کرد و انتظار دارد به‌رغم وجود موانع قابل درک، شایسته‌سالاری را در واگذاری مسؤولیت‌ها ملاک قرار داده و قومیت و مذهب افراد، مانع تصدی مسؤولیت‌ها به‌شمار نرود. 

دبیر کل جماعت ضمن اظهار امیدواری نسبت به تغییرات در مدیریت فرهنگی کشور خواستار مشارکت دادن جدی اهل‌سنت در حوزه‌های فرهنگی شد. 

عضو شورای مرکزی اتحادیه‌ی جهانی علمای مسلمان بیان داشت که جماعت به‌منظور تبادل اندیشه و تجربه و تعدیل نگاه خود و دیگران، همواره ارتباط خود را با حرکت‌های مطرح دنیای اسلام و شخصیت‌های برجسته‌ی آن حفظ کرده است. 

وی با اشاره به قضایای اخیر دنیای اسلام و اظهار تأسف و نگرانی از فضای تنش‌آمیز موجود، ابراز داشت اقلیتی تندرو از شیعه و سنی که جایگاهی در میان مسلمانان ندارند، ضمن مخدوش نمودن سیمای نورانی اسلام، مانع نهادینه شدن وفاق و اتحاد در کشورهای اسلامی می‌شوند و یقیناً مسلمانان اهل‌سنت عراق، داعش را نماینده‌ی خود نمی‌داند اگر چه از سیاست‌های تبعیض‌آمیز نوری مالکی به‌شدت ناراضی هستند. اسلام که آیین رحمت و مهر است نسبتی با تندروی‌های از این دست ندارد و دستیابی به حقوق تضییع‌شده و نیز اداره‌ی مطلوب کشور با خشونت میسر نمی‌شود و ثمری جز آتش‌افروزی بیشتر و ریختن خون انسان‌ها به دنبال ندارد. 

در ادامه دکتر سید عباس صالحی ضمن ابراز خوشحالی از این دیدار، ابراز داشت که نگاه وحدت‌آمیز، رویکرد غالب در بین اهل تشیع و اهل سنت در طول چند دهه‌ی گذشته بوده است و این رویکرد مشترک، دارای مبانی روشنی در اندیشه‌ی اسلامی می‌باشد. وی بیان داشت که آیت‌الله خامنه‌ای از زمانی که در مشهد بود همین نگاه وحدت‌محور را داشت و کتاب‌های نویسندگان اخوانی را ترجمه می‌کرد. وی افزود در دولت جدید اهتمام بیشتری به این طرز نگاه وجود دارد و سیاست‌های روشنی هم در این زمینه اتخاذ شده است. 

معاون امور فرهنگی وزارت ارشاد افزود که حرکت‌های سریع و آنی به سرعت متوقف می‌شوند از این‌رو بهتر است گام‌های آرام و سنجیده و رو به جلو برداشت. دولت هم در این مسیر باید قدم به قدم حرکت کند تا ضمن رفع سوء‌تفاهم‌ها، وجوه همگرایی تقویت شود. هرچند گاهی حوادث پیش‌بینی ناشده‌ای همچون عراق و سوریه تأثیر نامطلوبی بر این روند همگرایی دارد. 

وی در ادامه ضمن ابراز خرسندی از سیاست‌های واقع‌بینانه‌ی جماعت دعوت و اصلاح ایران، بیان داشت لازم است با همکاری تشکل‌هایی میانه‌رو از شیعه و سنی، در مسیر همگرایی و وفاق بیشتر و کاستن از تأثیر جریان‌های افراطی گام‌های مؤثری برداشت. 

وی افزود جریان‌های افراطی از هر دو طرف آفت دنیای اسلام شده‌اند و لازم است روشن‌اندیشان دو مجموعه تلاش کنند ضمن حفظ وضع موجود، قدم‌هایی رو به جلو بردارند. دولت، هرچه در توان دارد در این زمینه به‌کار خواهد بست و همه باید با سنجیدگی و مراقبت بیشتری عمل و فعالیت کنیم و اقدامات دولت را از دریچه‌ی محظورات و محدودیت‌های موجود ارزیابی کنیم و واقع‌نگرانه به تحلیل آن بپردازیم. 

در این دیدار، جمال اسماعیلی مسؤول روابط عمومی جماعت ضمن اشاره به برخی از فعالیت‌های فرهنگی جماعت از جمله انتشار مجله اصلاح، اداره‌ی پایگاه اطلاع‌رسانی اصلاح، تولید آثار صوتی و تصویری و تأسیس مؤسسات فرهنگی به پاره‌ای از مشکلات ناشران اهل‌سنت اشاره کرد و از ضرورت برداشتن موانع و مشکلات ناشران اهل‌سنت و مشورت و هم‌فکری با آنان در این زمینه سخن گفت. 

 گفتنی است که در این دیدار، آقایان مولوی داود نارویی، عضو شورای مرکزی، دکتر لقمان ستوده، عضو ستاد اداری، دکتر احمد فلاحی، معاون دانشجویی نیز حضور داشتند.